זמנים מודרניים: שעוני הספורט החדישים

הם מצוידים בג'י-פי-אס, אוספים מידע באין-ספור תחומים לשימושם של המתאמנים, ומתריעים על גאות או על סופה מתקרבת

ג'ניפר קונלין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ניפר קונלין, ניו יורק טיימס

כאשר טיילתי ברד מאונטיינס (ההרים האדומים) ביוטה, קוננתי על מותו של שעון היד הבלוי שלי. זה היה DKNY בעל רצועה שחורה, ששבק חיים יום קודם לכן כשניסיתי לשנות את השעה בנמל התעופה. אמנם רק רציתי לדעת מה השעה, אך היססתי לשאול את המטיילים שלצדי - קבוצת אנשים בגיל העמידה שהיו עסוקים במעקב אחר המרחק שעברו, קצב פעימות הלב, קצב ההליכה והגובה במגוון של שעוני יד מרשימים. חששתי שמא תיחשף הנאיביות שלי בכל הנוגע לציוד כושר.

הרגשתי כמי שנותרה מאחור. צעדיי הלכו והאטו בהעדר מכשיר דיגיטלי שידחק בי להתקדם. נשבעתי שעם שובי הביתה אקנה שעון שיודע לעשות דברים נוספים מלבד להורות על השעה.

חלפו הימים שבהם שעון הספורט המוכר היחיד בשוק היה הסבמרינר, שעון היד הראשון שהיה עמיד במים עד לעומק של 100 מטרים. חברת רולקס הכניסה אותו לשוק ב-1953 ופירסם אותו שון קונרי, שענד אותו לפרק ידו כשגילם את ג'יימס בונד ב"ד"ר נו" - ולא רק בבגד ים אלא גם בטוקסידו.

איפה היית ומה עשית

"הסבמרינר של רולקס, שממשיך להיות אייקון, היה יריית הפתיחה של פריחת שעוני הספורט", אומר ג'ייסון היטון, שכותב על שעונים באתר הלייפסטייל לגברים "גיר פטרול" (gearpatrol.com) ובבלוג השעונים הודינקי (hodinkee.com). "בתקופה ההיא היו שעונים אנלוגיים מכניים, כבדים, עשויים פלדה, שעוצבו במיוחד לפעילויות ספורט ספציפיות כגון צלילה, שייט ואפילו חקר מערות. שעוני הספורט המודרניים בנויים גם הם במיוחד לפעילויות ספציפיות, אבל הם קלים יותר, מחוספסים יותר ושופעים כישורים דיגיטליים".

שעוני הצלילה של היום, הוא מוסיף - כגון Dweller Deep Sea של רולקס, שעמיד בלחץ מים בעומק של כ-4,000 מטר - פופולריים עכשיו על היבשה, כסמלים ל"הרפתקאות וגבריות", יותר מאשר מתחת למים, שם תפסו מחשבי צלילה הנישאים על פרק היד את מקום השעונים מטעמי בטיחות.

ברמונט ALT1-C של ניק וג'יילס אינגליש

סיימון קוקס, ספורטאי וחובב הרפתקאות נלהב שחי בלונדון - הוא שוחה כל בוקר בנהר הסרפנטיין בהייד פארק והשיט סירות בקרואטיה, טורקיה וסרדיניה - עונד ברמונט, שעון מכני שעיצבו וייצרו שני אחים בריטים, ניק וג'יילס אינגליש, בשווייץ.

לקוקס יש גם אופטימום טיים, שעון שיט פשוט, שמחיריו נעים בין 40 ל-100 דולר, בהתאם לעיצוב ולפונקציות שיט מיוחדות; אך הוא מעדיף שעון ברמונט C-ALT1, שמחירו 5,650 דולר. "יש לו עיצוב יפהפה", אומר קוקס, "עיצוב מקורי ונקי, והוא עמיד בצורה מדהימה, כי הוא עשוי מפלדה עמידה במיוחד. אני כל הזמן נתקל בדברים, אבל הוא לא נשרט".

השעונים הפופולריים ביותר לאצנים כיום הם אלה המצוידים במערכת ג'י-פי-אס, כמו Forerunner 405 של גרמין והספורט-ווטש של נייק - שניהם נמכרים בכ-200 דולר. השעונים האלה עוקבים אחר הביצועים באימוני ריצה, ואפשר להעביר את הנתונים שנצברים בהם למחשב. "רצתי כבר ב-14 מדינות עם ה'נייק ספורט-ווטש' שלי", אומר מייקל ליי, איש מחשבים שעובד בתעשיית הבריאות ומרבה לנסוע בעולם. הוא רכש את שעונו בחודש מאי שעבר.

Forerunner של גרמין

"כיף שיש לי תיעוד של הריצות האלה, אני יכול לראות היכן הייתי וגם לראות את הביצועים שלי בכל אימון", אומר ליי. השעון גם מספק לו "תזכורות ריצה" ומשקף לא רק את קצב הריצה, המרחק וקצב פעימות הלב שלו, אלא גם את מספר הקלוריות ששרף.

נסיך הגאות

מייקל מאן, בן 57, קבע לפני שנתיים כמה שיאים עולמיים בשחייה בקבוצת הגיל שלו באליפות הלאומית יו-אס מאסטרס. שעון היד החדש סווים-סנס, שהוצג בשוק לפני שנה, הוא בעיניו מלקט הנתונים האולטימטיבי לספורטאים שהטכניקה חשובה להם. "השעון יכול לעזור לשנות את הטכניקה", אומר מאן, מייסד "SwimLab", מרכז שחייה בדנוור. "בעניין שחייה יש חשיבות לנתוני הביצוע", אומר מאן על המידע שהשעון אוסף בארבעת סגנונות השחייה החשובים - הוא מתעד זמנים, מרחקים (במטרים ובבריכות), מספר תנועות, קצב תנועות, מרחק לתנועה ושריפת קלוריות. אחר כך מועברים הנתונים ליומן אימון לניתוח וביקורת.

סיילינג טאצ' של טיסו

שעון הספורט סיילינג-טאץ' מתוצרת טיסו שימח בקיץ שעבר את ג'וני קנינגהם, שייט, כשיצא לשיט של ארבעה ימים ממנטולוקינג שבניו ג'רזי לוודס הול שבמסצ'וסטס, במפרשית עץ קלאסית של אביו. "אחד מאנשי הצוות הביא אותו לסירה", אומר קנינגהם על השעון, שמחירו 1,150 דולר. השעון מכיל גם פונקציות של מצפן, התראת זינוק לסירות, שעון עצר הסופר לאחור, סמני מגמות מטאורולוגיות ונתוני גאות. "כשנכנסנו ויצאנו מהמפרצים, המידע על הגאות היה שימושי במיוחד, ובלב ים המצפן הביא תועלת רבה", הוא מוסיף.

סופר צעדים

לאוהבי ההרים, ג'ייסון היטון, ספורטאי נלהב ממיניאפוליס, ממליץ על החברה הפינית סונטו, שהוא מכנה "חלוצת מחשבי פרק היד". השעון המועדף עליו הוא Core, שעון טיפוס הרים שמתריע על סופה, מנהל יומן-גבהים, מספק את זמני הזריחות והשקיעות בכ-400 אתרים בעולם, ויש בו גם מצפן, מד עומק ומדחום דיגיטלי.

"לשעונים המודרניים עדיין אין אצטלה של רומנטיות כמו זו שהיתה לאבותיהם", אומר היטון. הוא ממליץ לחובבי הנוסטלגיה על לינד ורדלין, חברה דנית שבדגמיה יש שילוב של שעוני יוקרה מכניים ופונקציות שימושיות לספורט, בעיקר סקי וצלילה.

The Reef, שמחירו מתחיל בכ-2,000 דולר, הוא מחשב הצלילה הראשון של החברה, ואילו The Rock, שמחירו כ-1,300 דולר, נועד להחלקה על השלג. שני המכשירים מתחברים לכל אחד משעוני החברה, שמחיריהם מתחילים בכ-12 אלף דולר.

Health Tracker של טיימקס

בתכשיטי מרידיאן שבאספן, קולורדו, נמכרים שעונים של החברה השווייצית אספן. שעון הזהב Aspen One Rose נמכר בכ-45 אלף דולר ו-Aspen One Black Piste, שעשוי זהב לבן, בכ-52 אלף דולר. מצפן מראה את מקומו של גולש הסקי בכל מקום על הר אספן, וכן מתי הזמן להחליף את השעון בשעון רגיל - 16:00, שעת סגירת המעליות באספן.

אבל למטרות הבסיסיות שלי - כמי שעוסקת בחובבנות בסקי, טיולי הרים, שחייה וריצה - נדמה שהשעון הטוב ביותר הוא Timex Health Tracker (65 דולר). יש לו חיישן הליכה ויומן דיאטה, ולאחר שמזינים בו את הגובה, המשקל, הגיל והמין הוא עוקב אחר הפעילות היומית, כולל ספירת צעדים, תיעוד מרחק ושיקוף הקלוריות שנשרפו. הוא גם יציג את סך כל הפעילות היומית שלי והקלוריות שאכלתי, וישמיע התראה כשאגיע למחצית הדרך אל היעד היומי. והכי חשוב, הוא יגיד לי מה השעה, כדי שאדע בדיוק מתי הגיע סוף סוף הזמן לסיים את האימון.

כתבות מומלצות

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

שר החוץ האיראני חוסיין אמיר־עבדולליהאן ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב בטהראן, אתמול. איראן מוטרדת לא רק מישראל, אלא גם מהמחאה נגד הממשלה

זרועותיו של התמנון האיראני חשובות יותר מראשו

פרארי קופצת

נהגים בפורמולה 1 חוששים ש"יזדקקו למקל הליכה בגיל 30"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ