דייט בראשון |

מתי העיסוק בקשר נהפך להפרעת חרדה

שאלות כמו "האם אני אוהבת אותו", "האם הפגמים שלה משמעותיים", "האם זו מערכת היחסים הנכונה עבורי" עולות בכל קשר זוגי. מתי הן מלמדות על הפרעה שצריך לטפל בה?

שחר קדרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר קדרון

בשנת 2012 נפל דבר בתחום הפסיכולוגיה של האהבה. סוגיה שהיתה כאילו שקופה, אך מאוד מורגשת, קיבלה פתאום שם ואבחנה: ROCD — אובססיה ביחסים. קטיפת עלי הכותרת של המרגנית — אוהב, לא אוהב, וכן הלאה, כבר לעולם לא תיראה אותו הדבר.

"אני במערכת יחסים כבר שנתיים", סיפרה לילי, רופאה מתמחה בת 30, "החבר שלי הציע לי נישואים ואני לא יודעת מה לעשות. אני אוהבת אותו וחושבת שהוא נהדר, אבל דימיינתי התאהבות אחרת. ציפיתי שאחשוב עליו כל הזמן, שאהיה באופוריה, בעננים, וזה לא ככה. בכל פעם שאני מבחינה בכך שאני לא חושבת עליו תמידית, או כשאני חשה לא בנוח במחיצתו, אני מתחילה לשאול את עצמי האם הוא בן הזוג הנכון בשבילי. באחרונה התחלתי לחשוב גם שאולי הוא לא מספיק אינטליגנטי או מעניין. יש לו תואר ד"ר, הוא שנון וחברותי, אבל אני עדיין לא בטוחה. אני יודעת שאני אוהבת אותו אבל הספקות אוכלים אותי. קשה לי להתרכז בלימודים וזה ממש משפיע על מצב הרוח שלי".

צילום: איור : שרונה גונן

סיפורה של לילי מופיע בפרק מספר על OCD שעתיד להתפרסם בקרוב, והוא מתאר מקרה טיפוסי של תת־ההפרעה ROCD. לדברי הפסיכולוג פרופ' גיא דורון ממכללת המרכז הבינתחומי הרצליה, שחוקר את הנושא עם עמיתו ד"ר דני דרבי, האבחנה הזאת צמחה מהשטח, מהקליניקה ומפורומים באינטרנט. הוא ועמיתיו שמעו שוב ושוב מטופלים מדווחים להם על סימפטומים דמויי OCD (הפרעה טורדנית־כפייתית). אך בניגוד להופעה המוכרת של ההפרעה עם תכנים טיפוסיים של ניקיון, אסונות, אמונות טפלות ועוד — הסימפטומים במקרים האלה היו קשורים באופן ספציפי למערכות יחסים.

לדברי דורון, שורת המחקרים שהוא ועמיתיו ערכו בשנים שחלפו מאז שזיהו את הבעיה, ונמשכים ביתר שאת גם בימים אלה, הובילה למסקנה שיש אכן הפרעה כזו, היא גורמת למצוקה רבה ומשפיעה על כל תחומי החיים כולל שביעות הרצון ממערכת היחסים ומחיי המין. הוא מודה שישנם חוקרים שסבורים שההבחנה בין הבעיה הזו ל־OCD "רגיל" היא מיותרת, אך עומד על כך שההתמקצעות הספציפית בבעיה זו והמחקר שלה עשוי לסייע בהענקת טיפול מתאים יותר לסובלים מסימפטומים כאלה. בספטמבר הקרוב צפוי סימפוזיון בנושא בכינוס השנתי של האגודה האירופית לטיפול קוגניטיבי־התנהגותי, שיתקיים בירושלים.

לב ההפרעה היא באובססיות הקשורות לבן הזוג — האם אני אוהב אותו, האם הפגמים שלו משמעותיים, האם זו "מערכת היחסים הנכונה בעבורי", האם הוא אוהב אותי. תופעות אלה אופייניות אמנם לתחילת קשר, אך בקרב הסובלים מ־ROCD, הן נמשכות עמוק לתוך הקשר ופוגעות באופן משמעותי במצב הרוח ובאיכות החיים. למשל, למרות היותם בקשר זוגי, הסובלים מ־ROCD יכולים לשוטט במשך שעות רבות ביום באתרי היכרויות כדי לוודא שאי שם בחוץ אין בן זוג מתאים יותר שמחכה להם. בעקבות המחשבות והמעשים הם חשים רגשות אשמה קשים וביקורת עצמית, אך הם אינם מסוגלים להפסיק, ולעתים קרובות סובלים בעקבות כך מחרדה ודיכאון.

בשביל דוד למשל, בן 32 שנמצא בקשר כבר שנתיים, לראות נשים בפייסבוק ואפילו ברחוב זו סיבה למצוקה קשה. מצבים כאלה מעלים בו כמעט תמיד ובאופן אובססיבי שאלות כמו "אולי אחת מהן תעשה אותי מאושר יותר?" כתוצאה ממחשבות אלו, הוא בודק שוב ושוב האם הוא חושב על זוגתו מספיק, אם הוא זוכר את תווי הפנים שלה ומה הוא בדיוק מרגיש כלפיה. "לפעמים בני זוג כאלה כל הזמן נפרדים וחוזרים ונפרדים בגלל ההתאבססות הזאת — 'אני אוהב אותה, אבל לא בטוח בקשר, פעם אני רוצה אותה ופעם מתחרט'" מסביר דורון.

מה גורם לבעיה? דורון הוא פסיכולוג קוגניטיבי־התנהגותי באוריינטציה שלו, אך את ההסברים הוא מוצא בין היתר בעברו הרחוק של המטופל. "באופן תיאורטי זה קשור למערכות יחסים מוקדמות של האדם, ולדפוס ההתקשרות שלו (דפוס ההתקשרות עם ההורה שמתפתח בילדות — אפשר לקרוא על כך בטור הראשון במדור זה, 'המתקשר החרד' - ש"ק)". הוא מציין גם השפעה אפשרית של הקשר בין הוריו של המטופל.

הטיפול שמציעים דורון ועמיתיו, עם זאת, לא מתמקד ב"חפירה" לעומקם של הקשרים עם ההורים או היחסים ביניהם, אלא בטכניקות קוגניטיביות־התנהגותיות — כלומר, עיסוק נרחב בקשר בין התפישות העכשוויות של האדם (קוגניטיבי), מעשיו (התנהגותי) והרגשות שלו. "בתחילת הטיפול מנסים לזהות אם הבעיה היא בקשר עצמו, או שזו אכן אובססיה בנוגע לקשר. אם כן, מגיעים להסכמה שלוקחים חופש מהשאלה אם בן הזוג מתאים, ועוסקים במה הופך את המטופל לרגיש במיוחד לשאלה הזאת. ישנם אנשים שיש להם אמונות קיצוניות בנוגע לאהבה — למשל, שצריך לחשוב כל הזמן על בן הזוג ולהיות באופוריה תמידית. אחרים סובלים בעיקר מחשש כבד מחרטה עתידית על הבחירה בבן הזוג. לעתים בסיס הבעיה הוא שהאדם רגיש מאוד למה שהוא תופש כפגם מסוים בעצמו — למשל, הגוף שלי לא מספיק יפה. במקרה כזה יהיה צריך להתעסק בבושה שלו מהמראה שלו, שגורמת בעצם להתאבססות על הגוף של בן הזוג".

שיטות קוגניטיביות התנהגותיות מאתגרות את האמונות האלה, כאשר ההנחה היא ששינוי שלהן יוביל לשבירה של מעגל האובססיה. למשל, במקרה של מטופלת כמו לילי, "אפשר לברר אתה מה לדעתה מישהי אחרת היתה חושבת על האינטליגנציה של בן הזוג שלה, מה זה בעצם אינטליגנציה בעבורה, איך היא שופטת את זה ומדוע זה חשוב לה כל־כך?" הטיפול בקומפולסיות נעשה בשיטות מגוונות. למשל, במקרה של דוד ניתן לבקש ממנו להסתכל באופן מכוון בנשים בפייסבוק, לבדוק אילו רגשות עולים בו, ולאתגר את האמונות שבבסיסן. לעתים הרגשות הם כל כך מאיימים ומציפים שהאדם חושש להתמודד עמם, וחשיפה חוזרת אליהם בטיפול מאפשרת להם לשכוך, מורידה את הפוטנציאל המאיים שלהם עבור המטופל ויכולה להביא להקלה.

הדבר הטריקי ב־OCD בכלל וב־ROCD בפרט, הוא שכולנו חווים סימפטומים כאלה, והשאלה שמבחינה בין מצב שטעון טיפול לייסורי האהבה הרגילים היא שאלת המינון.

אז פרופ', איך אפשר לדעת?

"אם אתה מתעסק בשאלות האלה יותר משעתיים־שלוש ביום, וזה גורם לך מצוקה מאוד גדולה, פנה לקבל עזרה".

shacharkidron@gmail.com

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"