הסדרה החדשה של אנה ארונוב תשנה משהו בעולם הריאליטי הישראלי

רוב הגברים שאנה ארונוב יוצאת אתם בריאליטי החדש קולעים לסטריאוטיפ של הגבר הישן. חוץ מאחד שמפתיע

דני בר-און
דני בר-און
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל אלגבי ואנה ארונוב ב"לאהוב את אנה". לוזר תל אביב נוירוטי
דני בר-און
דני בר-און

"לאהוב את אנה" היא סדרה על רווקה נואשת בת 36. היא יפה, "יש לה הכל", אבל משום מה היא נכשלה עד כה בניסיונותיה למצוא את "האחד". לפני שהחיים קונים לה כרטיס בכיוון אחד בדרך אל החתולים, היא מחליטה לתפוס את הרכבת האחרונה שיוצאת מהתחנה. מיהו נהג הקטר? גבר, אלא מי, שיסביר לה מה היא עושה לא נכון.

אנה נשלחת לסדרת שבי של דייטינג: היא מוצאת מביתה ומועברת ל"כפר" המהורהר, כלומר בית עתיר אסתטיקה טורטלית במושב גנות, שתי אצבעות מחירייה. היא נדרשת לצאת ל–12 דייטים, כי "לפי מחקרים" יוצאים עם 12 בני זוג לפני שמתחתנים. כך לפחות אמר לה הפסיכולוג החינוכי ד"ר גבריאל בוקובזה, שמקבל אותה כל יום בקליניקה מוארת ומרווחת במרכז תל אביב.

ל-12 דייטים עם 12 גברים שונים וטיפול בין לביןצילום: מתוך "לאהוב את אנה"

מה בדיוק הם עושים שם? ארונוב מכנה באוזני בני זוגה לדייטים את בוקובזה "הפסיכולוג שלי". הסטינג בקליניקה כולל את כל הרקוויזיטים, כולל כמובן קופסת הטישיו שנכנסת לשימוש כשאנה ה"סובייטית" מובאת סוף סוף לידי דמעות. אך בשיחה הראשונה, בוקובזה מפטיר, כמעין דיסקליימר שאמור להגן על כבודו המקצועי, שזה "לא טיפול פסיכולוגי". אז מה זה? בסופו של דבר, הצופה הממוצע יבין שזה כן טיפול פסיכולוגי והצופים שהם גם פסיכולוגים בעצמם יתפלצו. אגב, לאסי דיין כראובן דגן ב"בטיפול" היה יותר אפיל פסיכולוגי־טלוויזיוני בציפורן הזרת מאשר לבוקובזה כולו ואני לא אומר את זה לחובתו של האחרון: אם פסיכולוג מורשה צריך "לעבור מסך" בעיני מישהו, זה בעיניו של המטופל שלו ולא בעיני הצופים בבית.

מתוך "לאהוב את אנה"

מצפייה בשני הפרקים הראשונים עולה שהחלק המעניין בינתיים לא נוגע במיוחד לאנה, וגם לא ל"טיפול" שהיא עוברת אצל בוקובזה. האנליזה מול המצלמות הגיעה עד כה להארות הבאות — היא "שיפוטית", שזו גרסה מחודשת של "בררנית", כלומר מרבה לפסול גברים על ההתחלה מבלי לתת להם צ'אנס. ההתערבות התרפויטית היעילה הניבה פירות במהירות מדהימה, ולאחר שהתחילה לתת צ'אנס, התחוור לאנה שסוג הגברים שהיא נמשכת אליהם מעוררים בה גם חשש מפני עזיבה.

>>> עורך "הארץ" ממליץ על הכתבות הטובות של השבוע | הירשמו עכשיו

עד כאן אין הפתעות גדולות, גם אם הצילום של הסדרה יפהפה והעריכה הקצבית מצליחה איכשהו לגרום לך לצלוח בקלילות את הפרקים הארוכים באופן לא ייאמן — 67 דקות נטו כל אחד. ברוטו, אפשר להניח שזה יימשך יותר מ"תותי בר" של ברגמן ויימרח על פני ערבי שידור שלמים.

אנה ארונוב ב"לאהוב את אנה". היא "שיפוטית", שזו גרסה מחודשת של "בררנית"צילום: מתוך "לאהוב את אנה"

הצד המפתיע בסדרה הוא הצד הגברי, או ליתר דיוק גבר אחד מסוים (כאן מתחילים הספוילרים). רוב הגברים שארונוב יוצאת אתם קולעים במידה רבה לסטריאוטיפ של הגבר הישן: הראשון הוא סמנכ"ל של חברת בנייה שלוקח אותה — כמה סימבולי — לדייט בעומק מנהרת הרכבת לירושלים. השני גברתן קירח שמייצר בלטות בסין. השלישי — מדריך ירי שרמנטי שעבד בעבר עם צבאות באפריקה. הרביעי הוא גבר שרירי ש"משחק כדורגל ארבע פעמים בשבוע". רק אחרי האתנחתא הקומית הבלתי נמנעת עם הרוחניק מפרדס חנה, נפגשת ארונוב עם טיפוס מסוג אחר.

אייל אלגבי, בן 35 מתל אביב, מפגין חוסר ביטחון בולט כבר בשיחת הטלפון. בפגישה הוא מספר לאנה "עשיתי מדיטציה (של) שעה לפני שהגעתי", אבל "זה לא עזר". יש לו רקע עשיר במסעדנות אבל כשהוא פותח את היין (בסדרה נשתים נהרות של יין לבן) הוא שובר את הפקק ומודה — "לקיתי בחרדת ביצוע קלה". הוא מפסיד לה במשחק הבאולינג. הוא נכשל במסעדה שפתח ועבר לעבוד כשכיר. בקיצור, הוא לוזר תל אביבי נוירוטי, רגיש וחתיך. ואנה? בעננים ממנו. מאמן הכושר שבא אחריו, עם הרקע בשיפוצים והכל, לא עושה לה כלום ואילו המתח המיני עם אייל המבולבל יכול היה להאיר את כל חולון.

מובן שגם כאן יש בעיה, כי אנה חוששת שגבר רגיש עלול להתמוטט ולהיעלם, אבל עצם זה שבחור כזה מוצג בסדרה כסמל מין, כמושא תשוקתה של ה"כוסית" הישראלית האולטימטיבית שתמונתה בבגד ים היא אייטם רכילותי שובר אינטרנט, זה בעיני בשורה. אפשר לטעון שזה רק מקרה אחד, אבל אני מאמין שבריאליטי שום מקרה לא נשאר ליד המקרה. מה גם שהקוטב השני של הסדרה הוא נביא הגבריות החדשה בוקובזה.

אולי גם אתם תמצאו את "האחד"

גבריות תרפויטית

"הוא נראה כמו ההיפסטר הכי קלאסי מהפרסומות", אמר באכזבה מסוימת ד"ר ירון שוורץ, חוקר גבריות ממכון הרטמן, לאחר שצפה בו לבקשת "הארץ". שוורץ רואה באייל נציג מובהק של מה שמכונה "גבריות תרפויטית". לדבריו, בחקר הגבריות אומרים ש"כל הגברים מגיבים לפמיניזם באיזושהי צורה, והם נחלקים לארבע קטגוריות. הראשונה היא — גבריות שמרנית, אלה שמקבעים את היחסים שלהם לפי הנורמות של מה שהיה קודם — האשה בבית והגבר מפרנס. השנייה היא 'זכויות הגבר' — אלה שנלחמים בפמיניזם. והשלישית היא 'גבריות תרפויטית' — אלה הגברים המודעים לרגישויות של עצמם ומטפלים בעצמם. כמו הפמיניסטיות, הם אומרים — גם אנחנו קבוצה בעולם, גם אנחנו זקוקים להתייחסות, לצרכנות מתאימה לנו, לפסיכולוגיה מתאימה לנו". הדיאלוג של הגברים האלה עם הפמיניזם הוא חיובי למדי, אך הם לא מוותרים על ההגמוניה שלהם ולא חותרים לשיתופי פעולה עם נשים כמו חברי הקטגוריה הרביעית — הגברים הפרו־פמיניסטים.

לדברי שוורץ, יש בכל זאת מידה של חידוש בכך שרואים על המסך גבר נחשק שמביע "הרבה סוגים של כאב", למשל הכאב שחווה כשנאלץ לסגור את המסעדה שלו. מצד שני, בעקבות המשבר אייל "לא הולך להתנדב במקלט לנשים מוכות", אלא יוצא למסע רגלי של "900 קילומטר" כמו איש המרלבורו. בקיצור, שוורץ לא לגמרי הבין את ההתלהבות שלי ממנו.

ולמרות זאת התחושה שלי היתה ונותרה, שכאשר הופיעה דמותו התמירה של אייל אלגבי על המסכים אמש (שבת), משהו השתנה בעולם הריאליטי הישראלי, ורגע אחד עבר בנצח של הגבריות הישראלית. גם אם ארונוב תתאהב בסוף (הפרומואים מבטיחים שהיא מתאהבת!) באחד ממדריכי הנשק או יצרני הבלטות, עדיין לא אשכח את הנעבעך מ"פרונטו", עם הקלישאות העלובות שלו ("בתל אביב קצת קשה לך לפגוש את עצמך") והמבטים הנבוכים. גם בריאליטי קצת קשה לפגוש גברים כמוך, אייל. אנחנו בעדך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ