שרת הטבעות |

הדיכוי והכוחנות שמסתתרים בפוסט השדכנות ה"תמים" של מירי רגב‎

שרת התרבות והספורט החליטה שהגיע הזמן שהיועצת שלה תתחתן וניסתה לשדך לה מישהו באמצעות הפייסבוק. מה אפשר ללמוד מהפוסט שלה על היחסים בין נשואות לרווקות, ועל הציפיות של החברה מנשים?

שחר קדרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר קדרון

רבע מיליון העוקבים של מירי רגב בפייסבוק קמו ביום חמישי לפני שבוע וחצי לבוקר שכולו אהבה מתוקה. בשעה שבע שלושים ואחת בדיוק, כשהציפורים עוד מנמנמות על העצים, פירסמה שרת התרבות והספורט סטטוס מפתיע, שבו היא מציעה לשידוך את היועצת שלה לירון דניאלי, רווקה בת 34 שהיא, ירחם השם, "בחורה בררנית שאין לתאר". התיאור המחמיא של דניאלי שהופיע אחר כך מלווה בתמונה שלה עם השרה, שתיהן מחייכות. מונה הלייקים לפוסט נעצר על כ-13.5 אלף.

לצד, מן הסתם, לא מעט חתנים פוטנציאליים, בעלי סלונים לשמלות כלה ואולמי אירועים שונים, נמנתה בין הקוראים של הפוסט הזה גם הד"ר כנרת להד. עיניה של חוקרת המגדר והסוציולוגית מהתוכנית לנשים ומגדר באוניברסיטת תל אביב נפערו לרווחה, אבל הלסת שלה לא נשמטה. לדבריה, הדברים אמנם מקוממים אבל הם לא חריגים בנוף המקומי. השיחה עם ד"ר להד, שרואיינה לטור זה בעבר על רווקוּת, התמקדה בנושא הרגיש — בררנות.

את הפוסט של רגב כינתה להד "פנינה", כיוון שלדבריה הוא מזקק את השיח המקובל לגבי אותן נשים אומללות וגברים עריריים שהגיעו לעשור הרביעי לחייהם ועדיין לא החליפו טבעות עם אף אחד, וזאת מפאת מה שמוגדר כ"בררנותם הכרונית", שלא לומר הפתולוגית. עם זאת היה לה חשוב להדגיש שהוא "לא אלים יותר או הזוי פחות מהשיח היומיומי כלפי בררנות. נורא קל להיטפל לרגב, אבל היא פשוט אומרת בדרכה הצבעונית דברים שלא שונים בפסיק ממה ששומעים בשיחות היומיומיות עם אמא, אבא, דודים ודודות, נהגי מוניות והזבניות בסופר פארם". ניתוח של הטקסט שורה אחרי שורה, קצת כמו קריאת שירה, מגלה שגם כאן מסתתרות בין המלים והסמיילי הקורץ אינספור משמעויות. נתחיל.

"אתרי היכרויות לא באים בחשבון", "בפאבים לא מוצאים אהבה", "לא מאמינה בשידוכים" — בפתח דבריה סיפקה רגב כמה ציטוטים של דניאלי כביכול, שלפיהם היא בררנית לא רק כלפי בני זוג, אלא גם כלפי המקומות שבהם ניתן להכיר אותם. "ברור שיש בחברה שלנו היררכיה בין צורות שונות של השתדכות", מסבירה להד. "הצורה הנעלה ביותר היא הטבעית — הבחורה טופפת ברחוב ונופל מתיקה ספר, הגבר מרים לה, המבטים מצטלבים וניצתת אהבה ממבט ראשון. שים לב לסתירה שיש כאן — רגב מתארת מה דניאלי שונאת ואז עושה לה בדיוק את זה, כי במצבה האנוש ההעדפות שלה אינן רלוונטיות".

"זו לירון היועצת שלי והיא בחורה בררנית שאין לתאר" — עד גיל מסוים החברה דווקא מביעה הערכה לבררנות, אבל אז הכל מתהפך. "אצל בחורה בת 22 למשל, הבררנות דווקא מוערכת, ומעודדים אותה לא להתחתן עם הגבר הראשון שהיא פוגשת, אלא להתנסות ולבדוק. מישהי שבוררת בקפידה בגיל הזה, אומרים עליה 'וואו, איזה אומץ יש לה שהיא לא ממהרת'. אבל בגיל 32, נניח, היא כבר תשמע — 'אם לא תתחתני את תפספסי את ההזדמנות'", מסבירה להד. לדבריה, ישנו שיח פוסט פמיניסטי נפוץ, שבעצם אומר לנשים — "אכלתן אותה עם כל חופש הבחירה הזה שסידרתן לעצמכן, הוא מבלבל אתכן. אולי מוטב לכן שיבחרו בשבילכן". כשאומרים למישהי או למישהו שהם בררנים, המסר הוא "אתה לא יכול לעשות בחירה רציונלית, אתה לא נבון, אתה לא שפוי, אולי כדאי להפקיע את הבחירה מידיך כי אתה לא יודע מה לעשות אתה".

"מאחורי החיוך המתוק עומדת שדה חריפה ומוכשרת"... — אל תתבלבלו — כל השכל הזה נמצא באריזה ידידותית, נשית ומזמינה.

"שכבשה אותנו מזמן אך לצערינו עוד לא נכבשה" — לכיבוש כאן יש שתי משמעויות ואף אחת מהן אינה המשמעות הרגילה שנפוצה ב"הארץ". הראשונה מתבטאת ביחסי הכוח בין הגבר לאשה, כפי שלהד מסבירה: "נשים הן הרי בעמדת המתנה מהרגע שנולדו ועד שייכבשו, והגבר צריך לכבוש את היעד הזה ולשמור עליו". יש כאן גם ביטוי עמוק של יחסי הכוח בין הנשואות לבין הרווקות, כאשר לראשונות מותר ואפילו רצוי להתערב בחייהן של האחרונות כדי להביא לכיבושן המהיר. ההתערבות הזו היא תמיד כוחנית וחד כיוונית — "הרי הרווקים לא אומרים לנשואים, 'אז מה, איך חיי הנישואים שלכם, למה התפשרת כל־כך על בן הזוג?" העובדה שרגב היא גם הבוסית של דניאלי רק מעצימה את יחסי הכוח האלה, למרות שלדברי להד, המיקום כרווקה לעומת נשואה יכול אפילו להפר את ההיררכיות האלה, ואכן באחד מגלי ההדף של הפוסט הזה חייל פירסם סטטוס דומה על המפקדת שלו, והיא קיבלה זאת בהומור"

"היום, לרגל יום הולדתה ה-34, החלטתי שאני חייבת לעשות משהו שיביא אותה לחופה…" — "את רווקה בת 34, את לא מבינה את המציאות סביבך ולכן נוצר פה מצב חירום", אומרת להד. "את לא יודעת מה טוב לך. אין ברירה — צריך לקרוא לשירותי ההצלה".

"שמעתי שהפייסבוק כבר 'חיתן' הרבה אנשים, אז מי יודע, אולי מפה תבוא הברכה" — "מצבים קיצוניים גוררים מעשים קיצוניים", העירה להד בהומור דק. "זו פטרונות וכוחנות שאין כמותן. אם אתה רווק, העמדה שלך היא כזו שהחיים שלך פתוחים ופרוצים להתערבות. איש לא מתערב בהסדרים הכלכליים או בחיי המין של נשואים. רגב לא היתה שואלת כפופה לה 'איך היה הסקס אתמול עם בעלך'. אבל הרווקוּת שלך זו בעצם סוגיה ציבורית וכולם יכולים לעוץ לך עצות, כי את/ה סובל/ת ממחלת הקפריזיות והפינוק. החברה רוצה לווסת אותך ובחירה בזוגיות היא בחירה מווסתת".

"מזל טוב לירון! אוהבים אותך ובעזרת השם ביום ההולדת הבא נעלה תמונה שלך לובשת לבן;)" — יכול להיות שהיותה של רגב מזרחית ומסורתית הופכת אותה לפושרית יותר מהממוצע? שאלתי את להד. "החברה הישראלית היא סופר מסורתית כולה, ואני לא חושבת שרווקים ורווקות במגזר החילוני משוחררים מהלחצים האלה. זה אולי יהיה מנוסח בצורה אחרת אבל המסר יהיה זהה ועוצמת המכבש גם".

"נ.ב מתנצלים על הפדיחות, לא השארת לנו ברירה" — ההתנצלות תקפה גם כלפי רגב והטור הזה. סורי מירי, לא השארת לנו ברירה.

shacharkidron@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ