שוברים כוס, מפרקים ת'מקרר: מה עושים נגד ההשמנה שאחרי החתונה?

החדשות הרעות הן שמחקרים מאשרים שאנשים נוטים להשמין אחרי שהם עומדים מתחת לחופה. החדשות הטובות הן שיש שלל שיטות להתמודד עם התופעה ורק אחת מהן היא גירושים

שחר קדרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיטר ולואיס גריפין ב"איש משפחה". לדבר על הנושא, אבל בעדינות
פיטר ולואיס גריפין ב"איש משפחה". לדבר על הנושא, אבל בעדינותצילום: באדיבות yes
שחר קדרון

"מעניין, אתה גבר נשוי ועדיין לא השמנת", סח לי אחד ממכרי כשראה אותי כמה חודשים אחרי החתונה. האמת היא שהוא פיספס — השמנתי ועוד איך, פשוט לא התעצלתי והספקתי לעשות זאת עוד לפני החופה. איני מאמין בדחיינות. בשנה הראשונה של הקשר תפחתי ברגישות ובנחישות בלפחות עשרה ק"ג. קודם לכן, כרווק חבוט ומשופשף, לא היה לי יותר מדי תיאבון, הייתי מדלג על ארוחות, אף פעם לא עסקתי במשקלי ואכלתי מה שרציתי. כשיצאתי מהבית גיליתי לפעמים שהמכנסיים נושרים מעלי כי שכחתי לחגור חגורה, ואז הייתי עולה בחזרה הביתה כדי לחפש אותה. גם היום אין לי מושג איפה החגורות שלי, אבל כעת זה לא משנה כי אין בהן צורך. לחופה הגעתי כבר מצויד בבטן קטנה של בעלי משפחות. המזנון העשיר, כולל קרוקומבוש מפלצתי מעשה ידי השף להתפאר, לא שיפר את המצב.

מחקרים קובעים שאני לא לבד — אנשים אכן נוטים להשמין אחרי החתונה. השאלה היא למה הם משמינים, ולמה יש כאלה שאינם משמינים? ממחקר שהתפרסם ב-2013 בכתב העת Health Psychology, ועקב אחרי 169 זוגות במשך ארבע שנים, עולה שורה תחתונה שכל טוקבקיסט ממורמר היה חותם עליה: הנישואים עלולים לגרום לאובדן עניין בתחרות על לבם של בני המין השני, ולכן משחררים את הבלמים ונותנים למקרר בראש.

בתחילת המחקר, הגבר הממוצע היה קצת שמנמן (BMI 26) והאשה הממוצעת לא (BMI 23). במשך השנים המשתתפים משני המינים השמינו, ושביעות רצונם הממוצעת מהקשר ירדה. ואולם כשהתבוננו בנתונים יותר לעומק, מצאו החוקרים האמריקאים קשר חיובי בין התנודות בשביעות הרצון לבין מידת השמנמנות. ככל שנבדק (גבר או אשה) או בן/בת זוגו היו מרוצים מהנישואים, כך גם אותו נבדק עלה במשקל, ולהיפך - חוסר שביעות הרצון מהנישואים שלך או של בן זוגך נמצא קשור לירידה במשקל שלך.

החוקרים שאלו את הנבדקים גם אם יש להם מחשבות בנוגע לגירושים. הם מצאו שחוסר שביעות הרצון קשור למחשבות על גירושים, שבתורן קשורות להרזיה. החוקרים מצאו בכך אישוש לתיאוריית "שוק הזיווגים" (או במלים עדינות פחות - "שוק הבשר"), שלפיה מי שאינו מרוצה מהנישואים מתחיל להתכונן למבחנים הקשים שצפויים לו בשוק הפנויים-פנויות, ולכן הוא משתדל לזלול פחות.

בטי דרייפר בתקופה השמנה ב"מד מן". אי אפשר לדבר על השמנה ואהבה בלי להזכיר את המונח "אכילה רגשית"צילום: AMC

הפסיכולוגית הקלינית ד"ר לאורה קנטי מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית הקדישה את הדוקטורט שלה לקשר בין משתנים רגשיים מסוימים והיכולת לרדת במשקל. היא קצת סקפטית לגבי המחקר הזה. "עליה במשקל אחרי הנישואים יכולה לנבוע מאלף ואחת סיבות, שאינן בהכרח קשורה לשביעות הרצון שלך מהקשר", היא מסבירה. "יכול להיות שאחרי הנישואים אתה הולך פחות ברגל כי קניתם אוטו; יכול להיות שכבר אין לך זמן לחוג ריקודים, או שרקדת כדי למצוא בת זוג וכעת אין בזה צורך; יכול להיות שאתה הולך כעת יותר למסעדות, או לארוחות משפחתיות. נשים כמובן עולות במשקל עם ההריון. שלא לדבר על זה שבאופן כללי, אנשים פשוט עולים במשקל עם השנים".

בעיני קנטי, אי אפשר לדבר על השמנה ואהבה בלי להזכיר את המונח "אכילה רגשית". לדבריה, יש אנשים שאוכל מרגיע אצלם רגשות, בין אם הם חשים שמחה, עצב, שעמום או אפילו כעס — זאת לעומת רוב האנשים, שכעס, למשל, סוגר להם את הקיבה. "איני בטוחה שההרזיה (במחקר) באמת נבעה מהרצון להיות אטרקטיבי יותר לקראת גירושים. כשאנשים נמצאים בלחץ ובקונפליקטים בתוך הנישואים, הם עסוקים בזה שלא טוב להם. הדבר האחרון שהם חושבים עליו זה לעשות דיאטה כדי להיות מושכים".

להרזות ביחד

פרופ' שרלוט מרקמן מאוניברסיטת ראטגרס שבניו ג'רזי חוקרת את הקשר בין השמנה לאהבה זה כ–20 שנה. לדבריה, אנשים נשואים צריכים להבין שהם בקבוצת סיכון להשמנה, בין היתר בגלל סיבה פשוטה: לפי המדע, כשאוכלים בנוכחות מישהו אחר אוכלים יותר. היא מציעה להילחם בתופעה באמצעות פעילות גופנית משותפת, שמאפשרת לעבוד על הקשר ועל הצמיגים גם יחד. שתי ציפורים במכה אחת.

מה עושים אם אתה דווקא שומר על עצמך, אך בן זוגך משמין ואתה מודאג מזה? המומחית מציעה לדבר על הנושא, אבל בעדינות ומהזווית הנכונה. "כדאי להתמקד יותר בצד של ההשפעה של ההשמנה על הבריאות, ופחות על המראה, כי זה עלול לגרום לו חוסר ביטחון. אל תזרוק סתם לבן הזוג 'אתה שמן' — לא רק כי זה מרושע, אלא כי זה גם לא בונה, ולא מכניס אותו להלך הרוח המתאים לשיפור המצב".

זה אולי המקום להיזכר בעצה שימושית שנוגעת להשגת יעדים בצוותא. בטור קודם הוזכר כאן מחקר שמצא כי קל יותר לזוגות לרזות ביחד. בהתבסס על מחקרים, המומחה לכלכלה התנהגותית פרופ' דן אריאלי מציע לגבש מטרה משותפת שהיא מאתגרת אך אפשרית (למשל: לצאת להליכה כל יומיים; לעבור מתפוצ'יפס לנבטוטים), ולחתום על הסכם מפורט שכולל סנקציות כואבות למי שמפר את הכללים (למשל: שיעשה פאנלים בכל הבית עם מברשת השיניים שלו ואז ימשיך להשתמש בה).

בעוד שנישואים קשורים להשמנה, גירושים גורמים, לפי מחקרים, להרזיה. מחקר חדש שהתפרסם בגיליון פברואר של "Journal of Women's Health" עקב אחרי כ–80 אלף נשים בנות 50 ומעלה, ומצא שנשים שעברו פרידה ירדו קצת במשקל, שיפרו את תזונתן ועשו יותר פעילות גופנית, ביחס לאלה שנותרו נשואות. השינוי הזה הוא מובהק, אך מחקר אחר מלמד שייתכן ששינוי כזה עלול להיות זמני בלבד ולאחר כמה שנים גם נשים גרושות יחזרו למסלול ההשמנה כמו כולנו — כך שמוטב שקוראות הטור לא יתחשבו בו בקבלן החלטות גורליות לגבי חייהן. בתיאבון.

כתבות מומלצות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

ביתו של אריה ברק בחיפה  
חיפה
בית
עיצוב פנים

"קניתי כאן דירה, ואז עוד אחת ועוד אחת - וחיברתי אותן לבית אחד"

רבקה מיכאלי. "שייגמר בבדיחה ונלך הלאה"

"יש בי איזו חולשה לשוויון ולצדק. אני לא מקבלת את זה שעניי עירך קודמים"

מבנה של גראפן (משמאל) ושל גראפיין. עד עתה הצליחו לייצר גראפיין רק בפיסות זעירות

החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?