המגמה הספרותית: חדשות ואירועים

נטע גורביץ מונתה לעורכת הראשית של ידיעות ספרים, יצירותיהם של צווטאיבה וג'ויס שוחררו לשימוש הציבור, סדרת מפגשים על תרבות המערב ועוד

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

נטע גורביץ, עורכת הספרות המתורגמת בהוצאת ידיעות ספרים, מונתה אתמול לעורכת הראשית של ההוצאה. את התפקיד מילא בעבר צביקה מאיר, אבל יותר משנה שהתפקיד אינו מאויש. בהוצאה טרם נמצא מחליף לגורביץ בתפקידה הקודם.

"זה קרה נורא מהר. הציעו לי את התפקיד, ואני קיבלתי אותו בשמחה", סיפרה גורביץ. "היה רגע של היסוס כמו שיש תמיד לפני החלטות משמעותיות כאלה, אבל זה היה רגע. אני בת מזל כי אני באמת נמצאת בהוצאה שמתפקדת מצוין בכל המישורים. זה לא שיש פה איזה אדמה חרוכה שאני צריכה לשקם, להיפך, זו הוצאה שנמצאת בפריחה ובשגשוג, בשיא כוחה, אז אני פשוט צריכה לקחת את זה הלאה. כשהלכתי ללמוד ספרות באוניברסיטה ההורים שלי היו נורא מודאגים שאני לא אמצא עבודה בתחום, כולם שאלו מה עושים עם זה, אז הנה מצאתי עבודה".

גורביץ, בת 40, למדה משפטים, ספרות אנגלית וספרות כללית באוניברסיטת תל אביב; עריכה ועריכת תרגום במכללת עלמא, והיתה עורכת בעיתון "הארץ". במשך עשר שנות עבודתה בהוצאת ידיעות ספרים היתה עורכת הספרות המתורגמת ואחראית על רכישת זכויות תרגום, ועורכת ספרי הילדים והנוער. גורביץ חתומה על הצלחות איכותיות ומסחריות של ההוצאה, וכן על תרגומים ראשונים וחדשים לעברית של יצירות מן הקלאסיקה העולמית. בין היתר הוציאה לאור ספרים של יצחק בשביס זינגר, ולדימיר נבוקוב, אסטריד לינדגרן, נורית זרחי, יורם קניוק, אשר קרביץ ואחרים. היא נשואה, אם לארבעה ילדים וגרה בתל אביב.

גורביץ. להמשיך את ההצלחה צילום: הלית נעמת

דב איכנולד, מנכ"ל הוצאת הספרים, אמר כי "מינוי נטע גורביץ לתפקיד העורכת הראשית הוא מהלך מתבקש וטבעי, אני גאה בהישגיה המרשימים לאורך השנים, ובטוח שיחד נגיע לפסגות ספרותיות חדשות. השמחה היא כפולה ומכופלת כי הכוחות הטובים באים מתוכנו".

צווטאיבה וג'ויס בין הכותבים שיצירותיהם שוחררו לשימוש הציבור

עידו בלאס

"יום נחלת הכלל", הנחגג בכל העולם ב-1 בינואר, מסמן את תאריך תפוגת ההגנה על זכויות היוצרים של יצירות שחלפו 70 שנה מאז שמחבריהן מתו. השנה השתחררו יצירותיהם של וירג'יניה וולף, ג'יימס ג'ויס, מרינה צווטאיבה, המשורר ההודי רבינדרנת טאגור, הסופר וההיסטוריון היהודי-רוסי שמעון דובנוב ואחרים. יצירותיהם חופשיות כעת לשימוש, ללא תמלוגים וללא צורך לבקש אישור מבעלי הזכויות. יצירות אלה מצטרפות למרחב הציבורי לשימוש חופשי המכונה "נחלת הכלל".

ג'ויס. נחלת הכללצילום: אי-פי

את האירוע יציינו מחר ב-20:00 במרכז למשפט וטכנולוגיה של אוניברסיטת חיפה ובארגון קריאייטיב קומונס ישראל, ארגון העוסק בזכויות יוצרים; במסיבה, שתתקיים בקמפוס אוניברסיטת חיפה, יוקראו בין השאר עיבודים חדשים ליצירות ידועות מן העבר.

כשאתה מפרסם ספר

"כשאתה מפרסם ספר שירה רוב הסיכויים שיחלפו חודשים עד שיכתבו עליך. כשאתה מפרסם פרוזה, הבעיה הפוכה, כולם כותבים עליך בבת אחת"

הלן דנמור ל"אובזרוור"

סדרת מפגשים על תרבות המערב

עידו בלאס

"פולמוס: העולם הקלאסי ואנחנו", סדרת מפגשים חדשה בבית הקפה וחנות הספרים "תולעת ספרים", תעסוק בלימודים קלאסיים דרך שיחות שתנחה פרופ' מרגלית פינקלברג מהחוג ללימודים קלאסיים באוניברסיטת תל אביב. במפגשים תעסוק פינקלברג בתחומים שונים במורשת העומדת בבסיס תרבות המערב: פילוסופיה, תיאטרון, שירה, חינוך, מדע ועוד, דרך מפגשים עם סופרים, משוררים ואנשי אקדמיה, ובהם אהרון שבתאי, פרופ' עירד מלכין, אמיר אור, פרופ' אלכסנדר יעקבסון, ד"ר גבריאל דנציג וד"ר יואב רינון.

במפגש הראשון, שיתקיים ביום שלישי הבא, תחת הכותרת "מיוונית לעברית: התרגום כנקודת מפגש בין תרבות יוון לתרבות ישראל", ישתתף המשורר והמתרגם אהרן שבתאי, שתירגם מחזות יווניים ורומיים רבים ובהם "אדיפוס המלך", "מדיאה" ו"אנטיגונה". המפגשים יתקיימו בבית הקפה "תולעת ספרים" בתל אביב (מזא"ה 7). הכניסה חופשית.

ערב ליצירתה של דליה רביקוביץ

עידו בלאס

מופע ספרות שיורכב מיצירותיה של המשוררת דליה רביקוביץ יתקיים הערב בצוותא בתל אביב. הערב, "בובה ממוכנת", יכלול קטעי קריאה מכתביה של רביקוביץ, שיקראו בין השאר אלכס אנסקי, נטלי עטיה וגדעון טיקוצקי. דורית פרקש, מיקה שדה ואחרים יבצעו כמה משיריה המולחנים. בערב, שערך וינחה מאיר עוזיאל, יוקרנו גם קטעי וידיאו ומכריה יעלו זיכרונות.

רביקוביץ. שירים וזכרונותצילום: מיקי קרצמן

רביקוביץ (1936-2005) זכתה בפרסים ספרותיים רבים, בהם פרס ישראל לשנת 2000, פרס ביאליק, פרס שלונסקי, פרס ברנר, פרס ראש הממשלה, וכן בתואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה.

סיפור של אתגר קרת פורסם ב"ניו יורקר"

עידו בלאס

ספרו האחרון של אתגר קרת "פתאום דפיקה בדלת" (הוצאת כנרת-זמורה ביתן, 2010) עומד לראות אור בקרוב באנגליה, אוסטרליה וארצות הברית. לקראת צאת הספר פירסם "ניו יורקר" סיפור מתוכו ושמו "כתיבה יוצרת".

בכתב העת, שנוסד ב-1925, התפרסמו בעבר סיפוריהם של ג'-ד סאלינג'ר, פיליפ רות, ריצ'רד ייטס, אליס מונרו ואחרים. עם זאת מעט מאוד סיפורים מתורגמים התפרסמו בו.

קרת. הפתעה נעימה

"אין לי מושג למה הם בחרו בסיפור שלי", אומר קרת, "אבל לפרסם סיפור קצר ב"ניו יורקר" זה הדבר הכי טוב שיכול לקרות למישהו שכותב סיפור קצרים".

במרכז הסיפור של קרת בני זוג ושמם מאיה ואביעד. לאחר שהפילה מתחילה מאיה להשתתף בסדנת כתיבה ומראה לאביעד את הסיפורים הקצרים שכתבה.

לצד פרסום הסיפור בגרסה המודפסת של ‘ניו יורקר", עלה באתר המגזין ראיון עם קרת על הסיפור וכן הקלטה שלו קורא את הסיפור.

מועמדי פרס ספיר יתארחו באקדמיה

עידו בלאס

ב-16 בחודש יוכרז הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2011. לקראת האירוע יתקיימו מפגשים ספרותיים עם חמשת המועמדים לפרס במוסדות אקדמיים ברחבי הארץ. את סדרת המפגשים, שכותרתה "על מדף הספרים", ינחה העיתונאי קובי מידן. המפגש הראשון יתקיים מחרתיים במכללת ספיר ובו הסופר דן בניה סרי ידבר על ספרו "ארטור".

מתן חרמוני (מימין), משה סקאל, דן בניה סרי, יאיר אסולין, חגי ליניק ואורלי קסטל בלוםצילום: אלדד רפאלי

למחרת יתקיים באוניברסיטת תל אביב מפגש נוסף, שבו יתארחו הסופר חגי ליניק, מחבר הספר "דרוש לחשן", והסופרת אורלי קסטל-בלום, מחברת "חיי חורף". במפגש השלישי, ב-8 בחודש, יתארח באוניברסיטת חיפה הסופר מתן חרמוני, מחבר הספר "היברו פאבלישינג קומפני". במפגש הרביעי והאחרון, שיתקיים באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ב-11 בחודש, יתארח הסופר משה סקאל, המועמד לפרס על ספרו "יולנדה".

ג'ו שאפקוט זכתה במדליית השירה הבריטית

איתמר זהר

המשוררת הבריטית ג'ו שאפקוט זכתה בשבוע שעבר במדליית הזהב לשירה מטעם המלכה. המשוררת הלאומית בבריטניה, קרול אן דאפי, שעמדה בראש ועדת הפרס, אמרה כי "זהו הכתר האמיתי" ו"אני בטוחה שעמיתיה גאים ושמחים בשבילה".

שאפקוט, ילידת 1953, זכתה בשנה שעברה בפרס קוסטה על אסופת שיריה "Of Mutability" שבה היא מתייחסת להתמודדותה עם סרטן השד. ב-2003 היא סירבה לקבל תואר אבירות מהמלכה משום שהתנגדה למעורבותה של בריטניה במלחמה בעיראק. מדליית המלכה לשירה נוסדה ב-1933 בידי המלך ג'ורג' החמישי. היא מוענקת מאז למכלול עבודות או לשיר יחיד ובין הזוכים בה במשך השנים נכללו גם ו"ה אודן, זיגפריד ששון, טד יוז, דרק וולקוט, סטיבן ספנדר ופיליפ לארקין.

השנה ימלאו 60 שנה לעליית המחזה "מלכודת העכברים"

איתמר זהר

השנה ימלאו 60 שנה לעליית המחזה "מלכודת העכברים" (בתצלום) מאת אגתה כריסטי. המחזה לא ירד מבימות וסט אנד בלונדון מאז הוצג לראשונה - הישג שאין כדוגמתו. עד כה הועלו כ-25 אלף הצגות שלו. בימים אלה גם ראתה אור הוצאה מחודשת של האוטוביוגרפיה של כריסטי, שיצאה ב-1977, שנה אחרי מותה. היא כתבה אותה בהפסקות במשך 15 שנה

צילום: רקס

מאיה אנג'לו כועסת על הראפר קומון

איתמר זהר

המשוררת מאיה אנג'לו, ששיתפה בעבר פעולה עם הראפר קומון ואף אמרה כי מתייחסת אליו כאל בנה, התאכזבה לגלות כי הוא כלל באלבומו החדש "The Dreamer, The Believer" שימוש במלה "Nigger" שבארצות הברית נחשבת לגזענית כיום ולכן מוזכרת רק כ."N-Word"

אנג'לו, שהקליטה עמו את השיר "The Dreamer", אמרה כי הופתעה לגלות בו את הביטוי הפוגעני. בראיון לעיתון "ניו יורק פוסט" אמרה אנג'לו כי לא ידעה כלל שהראפר קומון השתמש בקטע שהקליטו יחד לצורך השיר.

המשוררת, ילידת 1928, נחשבת לדמות מרכזית בתנועה לזכויות האזרח בארצות הברית. בטקס השבעתו של ביל קלינטון לנשיאות ב-1992 היא קראה את שירה "On The Pulse of Morning". ב-2011 העניק לה הנשיא ברק אובמה את מדליית החירות הנשיאותית. אנג'לו אינה שולחת ידה רק בשירה ובמוסיקה. בשנה שעברה גם יצא ספר הבישול השני שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ