משוררים מעזה אמורים להשתתף בפסטיבל "ניסן"

וגם: סיורים בעקבות סופרים בירושלים, הוצאות בארה"ב ביטלו חסימת מהדורות אלקטרוניות, ערב על יצירתו של יצחק לאור ועוד חדשות ואירועים

גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלריה

משוררים מעזה אמורים להשתתף בפסטיבל "ניסן"

הפסטיבל הבינלאומי לשירה "ניסן" ייפתח ביום חמישי בכפר מע'אר שבגליל ויימשך עד יום ראשון הבא. בפסטיבל, שיתקיים זו השנה ה-13, ישתתפו 64 משוררים מישראל, סלובקיה, סלובניה, קוסובו, לטביה, פולין, נורבגיה, בולגריה, איטליה, טורקיה, רומניה, סין, ירדן ועזה. יוזם הפסטיבל ומנהלו, המשורר פרופ' נעים עריידי, מספר כי פנה גם למשוררים ממצרים אבל הם לא הצליחו לקבל ויזות.

בעבר השתתפותם של משוררים מעזה בוטלה ברגע האחרון. הפעם נעזרו מנהלי הפסטיבל במשרד התרבות ומשרד החוץ, וארבעה משוררים מעזה צפויים להגיע.

בפסטיבל, המתקיים בשיתוף איגוד כללי של סופרים בישראל, יתקיימו ערבי קריאת שירים, סימפוזיונים, סדנאות תרגום ופגישות עם משוררים. בהמשך השנה תראה אור אנתולוגיה בעברית, ערבית ואנגלית ובה שירים מאת משתתפי הפסטיבל.

בין הישראלים שישתתפו השנה יהיו רוני סומק, פארוק מואסי, מועין שלבייה, מיכל סנונית, מירון ח' איזקסון, חמוטל בר יוסף, אשר רייך, ישראל בר-כוכב, אגי משעול, גד קינר ומתי שמואלוף.

ישראל בר-כוכבצילום: קטיה שוורצמן

עידו בלאס

הפילוסוף הגרמני יורגן הברמאס ירצה בישראל

הפילוסוף הגרמני פרופ' יורגן הברמאס יבקר השבוע בישראל וישתתף בשני אירועים אקדמיים. הברמאס נמנה עם חשובי ההוגים בני זמננו והוא בעל השפעה רבה על השיח הציבורי בארצו ובאירופה.

הברמאס, יליד 1929, היה תלמידו של הפילוסוף תאודור אדורנו. הוא נחשב לממשיך דרכם של אדורנו וחבריו ל"אסכולת פרנקפורט". לעברית תורגמו שני קובצי מאמרים פרי עטו: "חברה וזהות בימינו" (ספרית פועלים, 1991) ו"הקונסטלציה הפוסט-לאומית" (הקיבוץ המאוחד, 2001).

מחר ב-19:30 ירצה הברמאס בבית האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בירושלים (ז'בוטינסקי 43). ההרצאה, שכותרתה "פילוסופיה של דיאלוג: לזכרו של מרטין בובר", תינשא במסגרת שבוע מדעי הרוח של האקדמיה הלאומית, שנפתח אתמול. ביום שישי ב-11:00 ישתתף הברמאס בדיון על פוליטיקה, חברה והמשבר האירופי, שיתקיים באוניברסיטת תל אביב (בניין גילמן, אולם 496).

אבנר שפירא

ערב על יצירתו של יצחק לאור

בערב שיתקיים בבית ביאליק בתל אביב ביום חמישי ב-20:30 יושקו שני ספרים הקשורים ליצירתו של יצחק לאור. הראשון הוא ספר שיריו האחרון של לאור, "ספר העדר", שראה אור לאחרונה בהוצאת הקיבוץ המאוחד. הספר השני, "אל בשר הלשון", הוא מקבץ מאמרי עיון ומחקר על יצירת הפרוזה של לאור.

עטיפת הספר

באירוע, שתנחה טלי לטוביצקי, ישתתפו משה איבגי, רות אלמוג, סיגל בן יאיר, חדוה הרכבי, עודד וולקשטיין, הלית ישורון, הילה להב, ירון לונדון, סיגל נאור-פרלמן, חגית סבג, בני ציפר, עוזי שביט וענת מטר. הם ישוחחו על יצירתו של לאור ויקריאו מתוך ספר שיריו. לאור ישתתף בערב, שילווה במוסיקה של דודו אלהרר, קים קדר, סתיו גרמן ואדם טל.

עידו בלאס

הוצאות בארה"ב ביטלו חסימת מהדורות אלקטרוניות

הוצאות הספרים טור, פורג, אורב וסטארסקייפ - חטיבות של הוצאת פן מקמילן בארצות הברית ובבריטניה - יבטלו ביולי את השימוש בתוכנת DRM במהדורות האלקטרוניות של ספריהן. תוכנת די-אר-אם אמורה למנוע את האפשרות להעתיק את הספר האלקטרוני מקורא אלקטרוני אחד לאחר. על פי ההוצאות, המתמחות במדע בדיוני, סופרי הבית שלהן, ובהם צ'יינה מיאוויל ופיטר פ' המיליטון, וכך גם הקוראים, דרשו זאת כבר לפני יותר משנה. בענף ההוצאה לאור בארצות הברית מעריכים כי הצעד של ההוצאות הללו עשוי להשפיע גם על הוצאות ספרים גדולות יותר ללכת בעקבותיהן ולבטל את השימוש בתוכנת די-אר-אם.

איתמר זהר

סיורים בעקבות סופרים בירושלים

כחלק מפסטיבל הסופרים הבינלאומי ה-3 של משכנות שאננים, שיתקיים בין 13 ל-18 במאי, יתקיימו בירושלים ארבעה סיורים ספרותיים בעקבות יצירותיהם של סופרים. הסיור הראשון, לאורך קטע מקו הגבול בין 1948 ל-1967, יבחן את יחס החברה למציאות של עיר מחולקת דרך יצירתם של יהודה עמיחי, אורי צבי גרינברג, עמוס עוז, יצחק שלו ואחרים. הסיור השני יעבור בשכונות בקעה, המושבה הגרמנית וטלביה, ויעסוק בספרי המתח של בתיה גור. הסיור השלישי יעבור ממרכז העיר ולכיוון שער שכם, ויבחן את ירושלים כפי שהיא מצטיירת מספריו של סייד קשוע, וכן מהטור שלו המתפרסם במוסף "הארץ". הסיור האחרון יעסוק באוכל ירושלמי בשכונת נחלאות, דרך ספריהם של דורית רביניאן, יהושע קנז ואחרים. את הסיורים ידריכו אנשי יד בן צבי.

סייד קשועצילום: ניר קידר

עידו בלאס

סדנת תרגום שירה ישראלית-רומנית

עמותת הליקון לקידום שירה בישראל תיפתח ביום חמישי סדרת תרגום למשוררים ישראלים ורומנים, בשיתוף המכון הרומני בישראל. בסדנה, שתימשך חמישה ימים, ישתתפו שמונה משוררים. מישראל יהיו אלה אלמוג בהר, שי דותן, יעל טומשוב וענת לוין, ומרומניה יבואו המשוררים רוזאן טופה, ולנטינה צ'ימני, ריטה קריאן וקלודיה קומרטין. ביוני השנה תתקיים סדנה נוספת ביוזמת הליקון, בהשתתפות משוררים טורקים וישראלים. שתי סדנאות נוספות מתוכננות ל-2013.

עידו בלאס

בקצרה

ספרו של ברט איסטון אליס, "אמריקן פסיכו", יעובד למחזמר שיועלה בבריטניה בידי קבוצת התיאטרון הלונדונית הדלונג. הספר, שראה אור ב-1991, עובד לסרט ב-2000 בכיכובו של כריסטיאן בייל (בתצלום). זהו סיפורו של בנקאי צעיר בניו יורק המתגלה כרוצח סדרתי (איתמר זהר)

מכונת הכתיבה ששימשה את טרומן קפוטה בעת כתיבת ספרו "בדם קר" נמכרה בשבוע שעבר באיביי תמורת 8,281 דולר. דמותו של הסופר האמריקאי שמת ב-1984 עמדה בין השאר במרכז הסרט "קפוטה" מ-2005 (בתצלום) בכיכובו של פיליפ סימור הופמן (איתמר זהר)

צו קריאה

* פרופ' יהושפט גבעון ידבר מחר ב-20:00 על "מיתוס מהפכת הדפוס" בחנות "תולעת ספרים בתל אביב (מזא"ה 7), בעקבות צאת ספרו "האודיסיאה של הטקסט: פרשיות בתולדות מושג הטקסט בתרבות המערב" בהוצאת מסדה.

* תערוכת איורים של המאיירת עפרה עמית לספר "ברונו, הילד שלמד לעוף" תיפתח ביום חמישי ב-19:30 בחנות "סיפור פשוט" בנוה צדק בתל אביב. הספר, שכתבה נדיה טרנובה, מספר על ילדותו של הסופר היהודי פולני ברונו שולץ, הגדל בצל דמותו המורכבת של אביו. בערב הפתיחה תשוחח עמית על מלאכת האיור מנקודת מבט אישית.

* אירוע לרגל צאתה של אסופת כל שיריו של דורי מנור "אמצע הבשר, שירים 1991-2011" (הוצאת מוסד ביאליק והקיבוץ המאוחד) יתקיים ביום שישי ב-15:30 במועדון זאפה בתל אביב. שלומי שבן, נינט טייב, מאור כהן, רונה קינן וערן צור יבצעו משירי ומתרגומי מנור.

* לכבוד צאת "ארץ עיר", ספרה של אסתר זנדברג, מבקרת האדריכלות של "הארץ" (הוצאת בבל) יתקיים מפגש ביום ראשון הבא ב-20:00 בחנות "תולעת ספרים" בתל אביב (מזא"ה 7). בתל אביב. בערב ישתתפו בתה של זנדברג, חברת מועצת העיר תל אביב תמר זנדברג, חוקרת התרבות תמר ברגר, העיתונאי והעורך חנוך מרמרי והאדריכל והמו"ל שרון רוטברד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ