ספר חדש מקים לתחייה את השירה ההומו אירוטית של אבן גבירול ויהודה הלוי

שירים חד מיניים של אבן גבירול ויהודה הלוי נכללים לצד שירה להט"בית עכשווית באנתולוגיה החדשה "נפלאתה", הראשונה מסוגה שרואה אור בארץ. עורכיה, דורי מנור 
ורונן סוניס, מספרים למה היה חשוב להם לחשוף 
את כל מה שלא נלמד בבית הספר

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

"המשוררים והמשוררות העבריים שלמדתי וקראתי בתיכון היו סטרייטים וכדי להזדהות עם שירי אהבה שלהם הייתי צריך לעשות עבודה תודעתית, לחשוב כאילו אני בצד של האשה או הגבר", אומר המשורר והמתרגם דורי מנור. "משהו עקרוני חסר לי. כשלמדתי וקראתי וגדלתי הבנתי שהתרבות הישראלית המודרנית היא מהבחינה הזאת חריגה".

בימים אלה ראתה אור בהוצאת חרגול "נפלאתה", אנתולוגיה של שירה להט"בית שמנור נמנה עם עורכיה לצד רונן סוניס והיו שותפים לה גם ד"ר דנה אולמרט, נדב ליניאל ובני מר. זוהי האנתולוגיה הראשונה מסוגה שרואה אור בארץ. פרויקטים דומים התפרסמו באירופה וביתר העולם מאז המאה ה-19, כמעט מהרגע שבו נולד המושג המודרני הומוסקסואליות. בעברית, כל זה היה סבוך יותר וקשור לא מעט לדילמות והגילויים שהיו לסוניס ומנור בדרך להשלמת האוסף שערכו. למשל היעדרה המוחלט כמעט של שירה להט"בית עברית לאורך דורות, או גילויה במקומות לא צפויים ולא מוכרים לרוב הקוראים המקומיים. תחילתה ב"קינת דוד" המקראית, בגילגמש החולם על אנכידו מתוך "עלילות גילגמש" ובאכילס וצלו של פטרוקלוס, ואחרי שהיא עוברת בשירה הומו ארוטית ולסבית מהמזרח הקרוב, הרחוק, אירופה וארצות הברית לאורך ההיסטוריה, היא נגמרת בשירה צעירה ועכשווית בישראל. ז'אן ז'נה - המשורר, המחזאי והסופר הצרפתי, שעבודתו היא אבן דרך במאבק ההומו־לסבי - נעדר ממנה. כשמנור וסוניס פנו לבעל הזכויות על עיזבונו של ז'נה, הוא סירב לכלול בה את השיר, פואמה מפורשת מינית ששמה "הנידון למוות". ז'נה אינו היחיד שנשאר מחוץ לאנתולוגיה. גם שתי משוררות לסביות שכתבו בארץ בשנות ה–70 ביקשו לא לפרסם את שיריהן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ