האם פיליפ רות היה סוכן מוסד?

הסופר היהודי-אמריקאי ביקר בישראל פעמים רבות ואף ביסס את אחד מספריו על חוויותיו ממשפט דמיאניוק. בעבר נטען כי היה לו חלק במהפך הפוליטי של אהוד אולמרט

Judy Maltz
ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
Judy Maltz
ג'ודי מלץ

כסופר שהתמקד בחוויה היהודית־אמריקאית, פיליפ רות לא היה יכול להתעלם מהסוגיה הישראלית. שניים מספריו עטורי הפרסים — "מבצע שיילוק" ו"החצי השני" — חוקרים את מערכת היחסים שבין ישראל והתפוצה היהודית.

"מבצע שיילוק" (הוצאת כנרת זמורה ביתן), שפורסם ב–1993 וזכה בפרס פן־פוקנר, נכתב בהשראת חוויותיו של רות ממשפטו בירושלים של ג'ון דמיאניוק, אמריקאי ממוצא אוקראיני שהואשם בפשעי מלחמה נגד יהודים במחנה השמדה נאצי. ברומן, נוכח המספר ששמו "פיליפ רות" באותו משפט ובסופו של דבר הוא מגויס כסוכן מוסד. "ישראל והיהודים העניקו לי את הנושא", אמר רות מאוחר יותר בראיון. רות סיפר כי ביקר בישראל כמה שנים לפני שהרומן יצא לאור, וקרא בעיתון כי משפט דמיאניוק מתקיים בירושלים. באותו יום, בספונטניות, הוא החליט להגיע למשפט. בסופו של דבר הוא הגיע מדי יום עד שהמשפט הסתיים. "הייתי מרותק", אמר. "לשבת כל כך קרוב לאדם הזה היה דבר מדהים. לשבת כל כך קרוב לקורבנותיו — או קורבנותיו לכאורה — היה דבר מדהים. ולצפות בדרמה שבה השתתפו הוא, בנו שנכח שם, סנגוריו, ומצד שני, הקורבנות היהודים, שטענו שהוא היה השומר שהכירו בסוֹבִּיבּוֹר — זה היה מרתק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ