35 במאי, היום בו הומצא הטלפון הנייד

מכונית בלי נהג, מסוע, צמחונות וטלפון נייד המגיב להוראות מילוליות — את כל אלה ניבא לפני 90 שנה אריך קסטנר בספרו המופלא "35 במאי", תאריך החל היום. את הקשר הסיני לספרו אפילו הוא לא ידע לשער

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גלעד
משה גלעד

"בשלושים וחמישה במאי צריכים להיות מוכנים לדברים המוזרים ביותר. חוץ מזה זה היה יום חמישי". ספרו של אריך קסטנר ראה אור ב–1931 (הוצאת אחיאסף, תרגום מיכאל דק). היום, ארבעה ימים אחרי תום חודש מאי, מציינים את התאריך הלא אפשרי 35 במאי. וזה יום חמישי.

כמעט 90 שנה לאחר פרסומו, ספרו של קסטנר עדיין מעורר פליאה והנאה עצומה. הספר, שיצא לאור שלוש שנים לאחר "אמיל והבלשים", חריג בהשוואה ליצירותיו האחרות של הסופר הגרמני שחי בברלין. גם הוא אמנם מיועד לקהל קוראים צעיר, אך בעוד הספרים האחרים ריאליסטיים לחלוטין ועוסקים בנושאים שהיו קרובים לליבו כחינוך בני נוער, שוויון חברתי, צדק, יחסי משפחה ומעמדות כלכליים — ב–"35 במאי" נטל קסטנר חירות נהדרת, לא אופיינית, אבסורדית, שמשחררת אותו לחופש גדול. גם כאן הוא עוסק אמנם בחינוך ובחברה, אבל מקדיש תשומת לב לטכנולוגיה ולחידושים. הספר משעשע פי כמה מספרים מצוינים אחרים כ"פצפונת ואנטון", "אורה הכפולה", "הכיתה המעופפת", או "אמיל והבלשים". אלא שלא רק ההומור מפליא את הקורא בספר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ