המגמה הספרותית

מו"לית "מסמרים", נועה גלר דנציגר, פורשת מכתב העת שהקימה ותוקפת את "הג'ונגל של שוק הספרים" וארווין יאלום ירצה בווידיאו בסמינר הקיבוצים

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

מסמר בלי ראש

כתב העת לספרות "מסמרים" משיק את גיליונו ה-18 תחת הכותרת "אגדות" ונפרד מהמו"לית והמקימה שלו, נועה גלר דנציגר, ומאחת העורכות שלו, עלית קרפ. העורך הראשי של "מסמרים", אמיר רותם, ימלא באופן זמני את תפקידי המו"לות עד להשלמת ארגוניים בכתב העת.

לדבריה של דנציגר, יש סיבות מורכבות שהביאו לעזיבתה את כתב העת שהקימה, אחרי שש שנות פעילות. "אחת הסיבות היא אכזבה, לא מהילד שלי שתמיד חשבתי שהוא הכי יפה וחכם בכיתה, אלא אכזבה מהסביבה, משוק הספרים, מהג'ונגל הזה שבו רק החזק שורד ואין בינתיים רשות, כמו החברה להגנת הטבע, ששומרת על החלשים מתוך הבנה שלפעמים הם חשובים לא פחות", אומרת דנציגר. "קשה ליצור משהו כל כך יפה ומושקע ואז להתחרות במבצעים דורסניים וברשתות שעושות כל שעולה על רוחן. קיימת נקודה שממנה פשוט נמאס לשחק את המשחק הזה".

את רואה פתרון למצב בשוק הספרים?

צילום: תצלום: ניר קידר

"אין ספק שהשוק זועק לרגולציה, מדברים על זה הרבה, אני מקווה שמשהו יצא בסוף. חשוב לי לציין שעם כל מה שנאמר, אני ממשיכה הלאה בגאווה גדולה ושמחה על ההזדמנות שהיתה לי ליצור דבר כל כך יפה שבמשך השנים תפס לו מקום של כבוד על מדפי ספרים לא מעטים בארץ וגם בחו"ל. אני מקווה ובטוחה שאמיר רותם ימשיך את כתב העת במתכונתו הנוכחית, ושצפויים לכולנו עוד הרבה מאוד גיליונות מעניינים ומפתיעים".

הגיליון החדש כולל תצלומים, מאמרים וסיפורים, שהם עיקר כתב העת, מאת יהושע קנז, מירי רוזובסקי, שמעון ריקלין, אופיר טושה גפלה ואחרים. הגיליון הבא של "מסמרים" ייצא תחת הכותרת "מהפכה".

חיים סבתו זכה בפרס ויצ"ו צרפת לספרות

הסופר הישראלי הרב חיים סבתו יקבל ביום רביעי את פרס ויצ"ו צרפת לספרות ישראלית ל-2011 על ספרו "תיאום כוונות". הפרס, המחולק מאז 1986 על ידי שלוחת ויצ"ו בצרפת, ניתן לסופרים צרפתים הכותבים על נושאים יהודיים, ולסופרים ישראלים שספרם תורגם לצרפתית. עם הזוכים בו בעבר נמנים סביון ליברכט, שפרה הורן, סמי מיכאל ואהרן מגד.

"תרגום הספר לצרפתית והזכייה בפרס מרגשים אותי מאוד", אמר סבתו. "הזכייה בפרס, יותר מעשור לאחר יציאתו לאור של ‘תיאום כוונות', היא ביטוי נוסף לכך שהספר חילחל עמוק בתרבות הישראלית ומעבר לה. במשך כל השנים ועד היום אני מקבל תגובות נרגשות ונסערות של קוראים".

"תיאום כוונות" ראה אור בהוצאת ספרי עליית הגג וידיעות ספרים ב-1999, זכה לשבחי המבקרים והיה לרב-מכר. על הספר, שנמכר עד היום ביותר מ-45 אלף עותקים בישראל, זכה סבתו בפרס ספיר. הספר תורגם לאנגלית, צרפתית ורוסית, וב-2003 הוא עובד לסרט קולנוע בבימוי אייל חלפון.

אירוע בבית ביאליק לזכרו של אבות ישורון

לכבוד פתיחת עונת אירועי הספרות החדשה שלהם, בחרו בבית ביאליק בתל אביב להקדיש ערב מיוחד לאבות ישורון, מגדולי המשוררים בארץ, שבשנה הבאה ימלאו 20 שנה למותו. באירוע, שיתקיים ביום חמישי ב-19:30, גם יציינו את פרסומו של ספר מאמרים חדש העוסק ביצירתו של המשורר, "איך נקרא אבות ישורון", בעריכת לילך לחמן, שרואה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

ישורון, שנולד ב-1904 באימפריה הצארית בשם יחיאל פרלמוטר, עלה לארץ ב-1925 והחל לפרסם משיריו באמצע שנות ה-30. הוא זכה לאהדה ככותב רק בשלב מאוחר יחסית של חייו, ולאחר מותו הוענק לו פרס ישראל לשירה.

הסופר דרור בורשטיין, שיקרא באירוע משירתו של ישורון וידבר עליה, מספר: "החיבור הראשון שלי אליו היה באופן מאוד ברור דרך הסרט ‘אבות ישורון', שבו הוא מדבר וקורא משיריו וקטעים ממנו יוקרנו באירוע. זה סרט שנעשה ב-1990 והאישיות של האיש הזה היא אישיות קורנת, אתה די המום מהאדם. אז הלכתי וקניתי את הספר האחרון שהיה לו אז, שהוא באמת ספר נפלא. ברמה אחרת, הרגשתי שאני מכיר את האיש הזה איכשהו, את האופן שבו הוא מדבר ואפילו הולך. זה סוג של תרבות של התנהגות של יהודים פולנים, סוג מסוים של עברית, סוג מסוים של מבטא, של גסות ועדינות. הוא היה נראה לי ממש כמו קרוב משפחה, לא במובן שירי או ספרותי, אלא ממש במובן המשפחתי, הגופני".

השם אבות ישורון אולי אומר לאנשים משהו, אבל בניגוד לביאליק או אלתרמן, אנשים לא ידעו לצטט משיר של ישורון. היית אומר עליו שהוא משורר שנשכח?

"אם כבר, אני חושב שמשורר כמו אלתרמן הוא משורר שנשכח, אני לא יכול לדמיין אנשים שאני מכיר שפותחים ספר שלו וקוראים אותו מההתחלה ועד הסוף. לא כי הוא לא טוב, מדברים כאן על משורר מאוד רציני ומוערך, אבל ביחס לציבור הרחב כולם נשכחו - גם ביאליק. אנשים אולי לומדים בתיכון כמה דברי חובה שנשכחים מאוד מהר, אבל האם באמת ביאליק הוא חלק מהתודעה הקולקטיבית? אבל כשאני פוגש משוררים וסופרים ומגיעים באיזשהו שלב לאבות ישורון, העיניים נפקחות".

את האירוע ינחה גיורא רוזן, ובנוסף לבורשטיין, ישתתפו בו משוררים ואנשי ספר רבים, וביניהם מאיר ויזלטיר, שרון אס, חדוה הרכבי וחביבה פדיה. בנוסף יופיעו המלחין מיכאל וולפה ואמנית הקול ויקטוריה חנה עם יצירות מוסיקליות בהשראת יצירתו של ישורון.

כנס מקיף בבאר שבע לציון 75 שנה ליהושע קנז

החוג לספרות באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע יערוך בינואר כנס על יצירתו של יהושע קנז, לרגל יום הולדתו ה-75 ולרגל 25 שנה לפרסום ספרו "התגנבות יחידים".

קנז, סופר, עורך ומתרגם, הוציא את ספרו הראשון, "אחרי החגים", לפני 45 שנה. מאז פירסם סיפורים קצרים ורומנים שנכנסו לקאנון של הספרות הישראלית, וביניהם "האשה הגדולה מן החלומות" ו"התגנבות יחידים", שסרט על פיו, בבימויו של דובר קוסאשווילי, יצא השנה ונחל הצלחה.

הכנס, שיהיה בתאריכים 17-18 בינואר, מאורגן על ידי עורך הספרות, פרופ' יגאל שוורץ, ועל ידי חן שטראס, דוקטורנטית לספרות המתמקדת בכתיבתו של קנז.

ארווין יאלום ירצה בווידיאו בסמינר הקיבוצים

"על קיומנו מאפילה בלי הרף הידיעה שנגדל, נפרח, ובאורח בלתי נמנע ניבול ונמות" - כך כתב הפרופסור היהודי-אמריקאי ארווין יאלום בספרו "להביט בשמש". יאלום, פסיכיאטר ומחברם של הספרים רבי המכר "כשניטשה בכה" ו"הריפוי של שופנהאואר", יישא ביום ראשון בשבוע הבא ב-18:30 הרצאה באמצעות ועידת וידיאו, בנושא "החיים, המוות וחופש הבחירה". ההרצאה תשודר במכללת סמינר הקיבוצים בתל אביב.

יאלום עוסק בפסיכותרפיה אקזיסטנציאליסטית כמטפל וכחוקר, וגם בספריו מתמקד בפחד מהמוות ובחיפוש אחר משמעות החיים.

את האירוע יזמו ארגון "תשקופת", המספק תמיכה רוחנית לחולים במחלות סופניות ולבני משפחותיהם. פרופ' בן קורן, מייסד הארגון ומנהל מכון ההקרנות בבית החולים איכילוב, שגם ינחה את הערב, קשר בין קיום האירוע לבין מותו של העיתונאי עדי טלמור, שבחר לסיים את חייו באמצעות ארגון שווייצי העוסק בהמתת חסד, לאחר שהבין כי לא יחלים ממחלת סרטן הריאות. "בחירתו המודעת של טלמור למות והדרך שבחר בה מחייבות אותנו לשים על השולחן שאלות שיש להן משמעות אדירה למטפלים, לחולים ולכל מי שמתמודד במישרין או בעקיפין עם מחלות סופניות", אומר קורן.

באירוע ישתתפו גם ד"ר תמי אילת-יגורי, שתרצה על הפילוסופיה של החופש והבחירה, וד"ר עינת רמון, שתדבר על הרוח של החופש והבחירה.

קצר

תחת הכותרת המשותפת "פוטואופטיקה" יוצגו מיום חמישי שלוש תערוכות חדשות בבית הספר לאמנות מוסררה בירושלים, ושלושתן יבחנו חיבורים בין שירה לצילום. בתערוכות - "פואטיקה חברתית בין צילום לשירה", "צילום אישי, שירה פרטית" ו"עשה לך שרף" - יוצגו תצלומים של צלמים כמו שרון בלבן (התצלום למעלה), מיקי קרצמן, ורדי כהנא ויעקב ישראל, בצד שירים של רוני סומק, ארז ביטון, אפרת מישורי, מתי שמואלוף, חזי לסקלי, מאיר ויזלטיר, יונה וולך, דן פגיס, זלי גורביץ', אלי אליהו וחברי קבוצת "כתובת"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ