מנהיג האופוזיציה המליץ והספר הפך לרב-מכר באיראן

מיר חוסיין מוסאווי. הנמצא במעצר בית, המליץ על ספרו של גרסיה מארקס "ידיעה על חטיפה" מ- 1996 והפך אותו למבוקש

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

הסופר זוכה פרס נובל, גבריאל גרסיה מארקס, הפך בימים האחרונים לנערץ גם באיראן לאחר שספרו "ידיעה על חטיפה" הפך שם בחודש האחרון לרב מכר. הסיבה שהספר, שראה אור כבר ב-1996, הפך למבוקש דווקא עכשיו נעוצה בהמלצתו של מנהיג האופוזיציה באיראן, מיר חוסיין מוסאווי.

מוסאווי, שנמצא במעצר בית מאז אמצע פברואר לאחר שקרא לתומכיו להפגין נגד הממשלה, זכה בשבוע שעבר לביקור של בנותיו, אותן לא ראה כבר שבעה חודשים. על אף שהפגישה נערכה בנוכחות אנשי ביטחון והיתה קצרה מאוד, אמר בה מוסאווי לבנותיו כי אם הן רוצות לדעת ולהבין את מצבו, הוא ממליץ להן לקרוא את הספר "ידיעה על חטיפה".

ההמלצה של מוסאווי התפשטה במהירות ברשת האינטרנט וגרמה למאות מתומכי האופוזיציה לחפש את הספר. בחלק מהחנויות בטהרן דווח על תורים ארוכים, ולאחר כמה ימים אזל הספר מהחנויות. אתר חדשות איראני מנה את הספר בראש רשימת רבי המכר. גרסיה מארקס התייחס גם הוא לפופולריות של הספר באיראן ופרסם הודעה בעמוד הפייסבוק שלו, שם חלק עם אוהדיו קישורים מאתרי אינטרנט שונים, אשר דיווחו על נסיבות מכירתו של הספר באיראן.

מיר חוסיין מוסאוויצילום: AP

גם בחשבון הפייסבוק של תומכי מוסאווי, ששמו "חדשות מחטיפה, המצב של נשיא בשבי" פורסמו קישורים לדיווחים על אודות הספר, וכן נסרקו קטעים מתוך הספר והועלו לעמוד. באתרים איראניים שונים, אף ניתן להוריד את הספר בתרגום לפרסית חינם.

"ידיעה על חטיפה" ראה אור בעברית בשנת 1997 בהוצאת עם עובד, בתרגום מספרדית של אילנה המרמן. בניגוד לספריו האחרים והסוריאליסטיים של גרסיה מארקס, הספר הזה אינו בדיוני ומבוסס על סדרת חטיפות של נשים וגברים מעילית החברה הקולומביאנית שאירעו במדינה. את החטיפות ביצעו אנשיו של פבלו אסקובר מנהיג קרטל הסמים של העיר מדיין.

החטופים עברו מסכת ייסורים והתעללות שארכה חודשים רבים ושתיים מהן אף שילמו בחייהן. גרסיה מארקס שוחח בשעתו עם הקורבנות שניצלו ועם בני משפחותיהם, ושחזר בספר את השתלשלות האירועים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ