מיה סלע ועידו בלאס

מנכ"ל הוצאת הספרים "עם עובד", ירון סדן, יעזוב את תפקידו אחרי 11 שנים. סדן, שכיהן גם כיו"ר התאחדות המו"לים מאז 2009, יסיים את תפקידיו עד דצמבר 2011. עם עובד היא חברה ציבורית השייכת להסתדרות הכללית, ועל כן המנכ"ל החדש שלה ימונה על ידי ועדת איתור שתוקם על ידי הדירקטוריון של הוצאת הספרים. ועדה כזו טרם הוקמה, וגורמים בענף הביעו תקווה כי המנכ"ל החדש שייבחר על ידי הוועדה לא יפגע באופי הייחודי של ההוצאה. סדן אמר בסוף השבוע שהחליט לפרוש משום שחש כי מיצה את התפקיד, וכי הוא עוזב בתחושה טובה: "צריך ללכת הלאה ובהוצאה מכבדים את זה".

הוצאת עם עובד, אחת מהוצאות הספרים הגדולות והחשובות בארץ, הוקמה בשנת 1942 על ידי ההסתדרות הכללית, ביוזמתו של ברל כצנלסון, שהיה גם העורך הראשון שלה והיא שייכת להסתדרות עד היום. מטרת ההוצאה הייתה להעניק לפועל העברי של אותן שנים השכלה רחבה באמצעות ספרי איכות. עם השנים הצליחה ההוצאה לשמור על צביונה, למרות התחרות הקשה המתקיימת בשוק הספרים, שבגללה ירדה לעתים רמת התרגומים ואיכות הספרים בחלק מההוצאות.

הוצאת עם עובד, בראשות ירון סדן ב-11 השנים האחרונות, המשיכה לשמור על איכות. על כך יעידו, בין השאר, תרגומים חדשים של יצירות קלאסיות שיצאו ב"עם עובד" בשנים האחרונות, ובהם "אנה קרנינה" ו"האחים קרמזוב" בתרגומה של נילי מירסקי, וספרים של ג'ורג' אורוול, אלבר קאמי וגבריאל גרסיה מרקס.

כיו"ר התאחדות המו"לים בארץ בשנים האחרונות, מצא עצמו סדן במרכזה של סערת חוק הסופרים, האמור להגן על הסופרים ועל הוצאות הספרים, בין השאר מפני מבצעי רשתות הספרים, המאיימות על שוק הספרים הישראלי. כעת קיים חשש אצל גורמים בשוק הספרים שהמאבק למען החקיקה ייעצר. רחלי אידלמן, מו"לית הוצאת שוקן, הופתעה לשמוע על עזיבתו של סדן. "הענף בהתמוטטות, מה זה תחושת מיצוי?", אמרה אידלמן שכיהנה בתפקיד יו"ר התאחדות המו"לים לפני סדן, "אם הענף היה במצב אחר אני משערת שהוא לא היה עוזב. זה בלתי אפשרי מה שקורה בשוק. קשה מאוד בעולם המו"לות היום".

יהונתן נדב, מו"ל הוצאת חרגול, אמר כי הוא מצטער על עזיבתו של סדן: "מה שישתנה זה שדמות חיובית, אהודה ומיוחדת לא תהיה, ואני מקווה שתהיה במקומה דמות טובה ומוצלחת. "אין מה לומר, זה עצוב, זה אדם ראוי להערכה שעוזב", אמר יפתח דקל, מנכ"ל הוצאת כתר על עזיבתו של סדן, אך עם זאת לא הביע חשש לגורלו של חוק הספרים, והאמין כי מחליפו של סדן ימשיך את דרכו, וישלים את חקיקת חוק הספרים, אם סדן עצמו לא יספיק להשלים אותה.

סדן עצמו התייחס לסוגיה, ואמר: "אני מקווה שנשלים עד עזיבתי בסוף השנה את תהליך החקיקה של החוק להגנת הספרות והסופרים, כי אני לא רואה שום דרך אחרת שהענף הזה יחזור לשפיות. כל הניסיונות שעשינו להחזיר את הענף לשפיות, חוץ מהחקיקה, לא צלחו. לכן אני באמת חושב שהחוק הזה הוא חיוני ועושה כל מאמץ שתהליך החקיקה יושלם. אעשה כל שאוכל לקידום החוק כי אני מאמין בו לא רק בתור מנכ"ל ויו"ר, אלא כאזרח ישראלי שוחר תרבות וספרות".

ירון סדן (בתמונה). הביע תקווה כי יספיק להשלים את החקיקה לפני עזיבתו בדצמבר צילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ