החיים של רמבו הם במקום אחר

שני ספרים חדשים מנסים להאיר את דמותו רבת הסתירות של המשורר שנטש את השירה כבר בגיל 20, נהפך לסוחר נשק ומת מהרעלת דם

אלי אליהו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אליהו

ילדי פלא הם מטבע הדברים תופעה נדירה למדי, אבל אפשר למצוא לא מעט דוגמאות לכך במוסיקה (מוצרט, למשל), וגם בתחומים כמו מתמטיקה ומדעים. בספרות התופעה הזאת נדירה עוד יותר, משום שנדמה שהאדם הכותב זקוק, לבד מכישרון הכתיבה, גם לבגרות נפשית ולחוכמת חיים כדי שיהיה עניין בדברים שהוא כותב.

ארתור רמבו, שהגיח אל השירה הצרפתית כמטאור והפך אותה על פניה כשהוא בן 16 בלבד, הוא איפוא תופעה נדירה מאין כמוה, אולי יחידה במינה. כאשר מוסיפים לכך את אורח חייו הפרוע, הפורק כל חוק ורסן, שכלל בין היתר אלכוהול, סמים ורומן סוער עם המשורר המבוגר ממנו, פול ורלן (רומן שהסתיים בכך שהאחרון ירה בו, פצע אותו ונשלח לכלא), אפשר להבין למה המשורר הצרפתי בן המאה ה-19 נעשה לאב-טיפוס של דימוי האמן כמורד צעיר ועורר השראה בעיקר בקרב אמני רוק כמו ג'ים מוריסון, פטי סמית, קורט קוביין ואחרים.

השילוב הזה של רוח נעורים, גאונות יצירתית ויצר הרס עצמי, כפי שהפגין רמבו, שבה את דמיונם של רבים (יחסיו של רמבו עם ורלן עמדו במרכז הסרט "ליקוי מאורות" מ-1995, שבו גילם ליאונרדו דיקפריו את רמבו). אפשר אפילו להרחיק ולומר כי אילו נולד רמבו במאה ה-20, יכול להיות שכלל לא היה פונה אל השירה אלא היה מקים לעצמו להקת פאנק.

כיצד עלה בידיו של נער צעיר לכתוב שירה מורכבת ומשוכללת כמו זו שכתב רמבו זו שאלה גדולה, אבל התעלומה האמיתית היא מדוע ניצל רמבו את כישרונו הגדול רק במשך ארבע שנים, נטש את השירה מבלי שוב כשמלאו לו 20 ונהפך ממשורר בוהמייני פורץ דרך לסוחר נשק באתיופיה.

שני ספרים חדשים מנסים לשפוך מעט אור, כל אחד בדרכו, על דמותו רבת הסתירות של המשורר. הספר הראשון, "Disaster Was My God" של הסופר ברוס דאפי, שייך לז'אנר הרומן האוטוביוגרפי, הנפוץ מאוד כיום. הסופר נצמד לעובדות ולפרטים הידועים בחייו של רמבו, אבל נוטל לעצמו חופש סיפורי, בודה דיאלוגים, ובעיקר נותן פרשנות משלו לאירועים.

על פי הפרשנות הזאת, הדמות המרכזית בחייו של רמבו היא אמו, שגידלה אותו לבדה לאחר שאביו נטש כשהיה רמבו בן 6. לדאפי יש איפוא הסבר מעניין מאוד מדוע חדל רמבו לכתוב שירה ואף פסק להתעניין בה: לגישתו, מה שהנער המרדן והפרוע רצה בסך הכל זה להרשים את אמא שלו, אלא שעל האם הזאת, המתוארת בספר כטיפוס קשה, שלא לומר מפלצתי, שירה לא עשתה שום רושם. על כן נהפך רמבו במלותיו של דאפי ל"מלאך שקיצץ את הכנפיים של עצמו".

גם ג'יימי ג'יימס, סופר ומבקר לשעבר ב"ניו יורקר", ביקש לכתוב רומן אוטוביוגרפי על רמבו אלא שהוא חש כי אינו מצליח לשים מלים בדויות בפיו של המשורר. ספרו של ג'יימס, "Rimbaud in Java: The Lost Voyage", מתמקד במסע של רמבו בג'ונגלים של ג'אווה שבאינדונזיה. רמבו הגיע לג'אווה אחרי שהצטרף כשכיר חרב לצבא ההולנדי אבל ערק ונמלט. איכשהו הצליח לשרוד בג'ונגל חודש שלם לפני שחזר לצרפת.

ג'יימס הקדיש תשע שנים כדי לחקור את התקופה הזאת בחייו של רמבו. "זה היה מעשה יהיר לגמרי לחזות מה יכול היה האמן המקורי והלא צפוי הזה לעשות או לומר במקום זר לו לגמרי", אמר הסופר. לפיכך, הוא ויתר על הרעיון לכתוב רומן וכתב מעין מסמך תיעודי המורכב מקטעי שירה, ביוגרפיה, בלשנות והיסטוריה של החברה.

ליאונרדו דיקפריו בתפקיד רמבו בסרט "ליקוי מאורות" מ-1995לצילום: תצלום: אטיין קראז'ה

אבל לא רק החיים הסוערים של רמבו, שבאו לקצם כשהיה בן 37, אחרי הרעלת דם בעקבות ניתוח שבו נכרתה רגלו, ממשיכים לרתק כותבים בני זמננו. גם השירה של רמבו, שבמובנים רבים מאוד הקדימה את זמנה, ממשיכה לעורר עניין. עדות לכך אפשר למצוא בעוד שני ספרים חדשים שהתפרסמו לאחרונה. האחד הוא אנתולוגיה חדשה של שירי רמבו מתורגמים לאנגלית בידי אוליבר ברנרד, ובה חמישה שירים שרמבו כתב בלטינית כשהיה בן 14 ולא ראו אור עד כה. הספר השני הוא תרגום חדש של המשורר ג'ון אשברי ל"Illuminations" של רמבו.

שני הספרים האלה גם מוכיחים שוב כי הדימוי של רמבו כאמן פראי ומשולח רסן עלול להוליך שולל, כי רמבו, שהצטיין בלימודיו כנער, ידע היטב את מלאכת השירה משום ששקד על ההיסטוריה שלה ושלט היטב בצורות הקלאסיות שלה. השליטה הזאת היא למעשה זו שאיפשרה לו לקחת את השירה צעד אחד קדימה לעבר העתיד ולהיות למעשה אבי המודרניזם, או כפי שג'ון אשברי עצמו ניסח זאת: "אם אנחנו מודרניים, הרי זה משום שרמבו ציווה זאת עלינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ