הצעת חוק: פטור מתשלום מס ערך מוסף בקניית ספרים ועיתונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

הצעת חוק לפטור ממס ערך מוסף על ספרים ועיתונים הונחה על שולחן הכנסת ביום שני על ידי חברי הכנסת ניצן הורוביץ, זהבה גלאון ואילן גילאון. לדבריהם, מטרת החוק היא להנגיש לאוכלוסייה את הספרים והעיתונים "על מנת לאפשר גישה נוחה לתרבות כתובה ולעודד אזרחות מתעניינת וביקורתית". החוק, אם יעבור, יאפשר להוזיל את מחירי העיתונים והספרים.

בהסבר להצעת החוק קובעים השלושה כי שוק הספרים בישראל הוא שוק ייחודי, היחיד בעולם שבו יש ביקוש לספרות ועיתונות בשפה העברית ובשל כך גודלו קטן יחסית ומוגבל במספר הצרכנים שבו. לדבריהם, האינטרס התרבותי של מדינת ישראל הוא לאפשר את שגשוגו של השוק כדי לחזק את התרבות העברית, את היצירה הספרותית העדכנית ואת העיתונות החופשית והאיכותית. לטענתם, אחת הדרכים להשגת יעד זה היא מכירת הספרים והעיתונים במחיר שווה לכל נפש.

עוד מציינים הח"כים כי "מס ערך מוסף הוא מס רגרסיבי שמוטל ללא התייחסות לרמת ההכנסה ולכן בעיקרו הוא פוגע במעמד הביניים ובשכבות המוחלשות. ספרים הם צוהר חשוב לעולם התרבות המקומי והעולמי, בעוד העיתונות הכתובה היא נדבך חשוב בחיי האזרחות ויש לאפשר לכל אזרחי המדינה את הזכות ליהנות מתוצרים אלה".

ח"כ ניצן הורביץ, שיזם את החוק להגנת הספרות והסופרים שעדיין לא עבר, אומר שהצעת החוק החדשה היא עוד ערוץ לקידום ענף הספרים: "הענף הזה איננו כלכלי רגיל במסגרת השוק, אלא יש לו משמעות תרבותית עצומה", אמר הורביץ, "שני הכלים המרכזיים בעולם כיום הם חוק ספרים ביחס למחיר, המבטיח אחוז מסוים מהתמלוגים לסופרים ולשותפים ביצירה, והקלות במיסוי. בחלק ניכר ממדינות אירופה נהוגים שני הכלים".

חבר הכנסת ניצן הורביץצילום: סלמן אמיל

ח"כ זהבה גלאון הסבירה כי חוק הספרים נועד לטפל בבעיות מבניות בשוק הספרים ואילו הצעת החוק הזאת מתייחסת לקוראים עצמם: "זאת תפישה כוללת שלפיה לא צריך להסתכל על שוק הספרים כעל שוק צרכני קלאסי. זה שוק שהמדינה צריכה להסיר את ידיה ממנו". גלאון מודעת לקשיים שבהעברת חוק כזה: "למדינה יש התנגדות לכל שינוי במע"מ. אנחנו תומכים במע"מ דיפרנציאלי ובחקיקה שתיתן פטור ממע"מ לכל סוג של תרבות, תרופות ומוצרי יסוד".

"שרת התרבות והספורט לימור לבנת הסתייגה אתמול מן החוק באומרה כי "הבעיה המרכזית בשוק הספרים הישראלי כיום היא לא המחיר אלא התחרות הפרועה בין רשתות הספרים, אשר מובילה למחירים נמוכים מדי של הספרים ומקשה על הסופרים, המו"לים הקטנים והעורכים להתפרנס בכבוד מיצירתם. לכן, אינני סבורה שהצעת החוק האמורה תחזק את היצירה הספרותית או תביא מזור למצוקת הסופרים ושותפיהם ליצירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ