יצחק לאור סוגר את כתב העת "מטעם"

בתום שבע שנים שבהן ערך והוציא את כתב העת ללא תמיכה ממסדית, החליט לאור להפסיק את פעילותו כדי להתפנות לכתיבה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים21
מיה סלע
מיה סלע

כתב העת "מטעם" שנוסד לפני שבע שנים נסגר. כתב העת נוסד על ידי המשורר והסופר יצחק לאור שגם ערך אותו בקפדנות במשך השנים, והגדיר עצמו ככתב עת לספרות ולמחשבה רדיקלית. התכנים שהגיש כללו שירה, סיפורת, תרגומים ומסות ביקורתיות. הגיליון הבא - מטעם 28 - יהיה האחרון שיראה אור. לאור מסביר כי ההחלטה לסגור אינה פתאומית והתבשלה אצלו במשך שנתיים.

בשבוע שעבר דאג לאור להחזיר לחלק מהמנויים, שמינויים טרם הסתיים, את כספם. לגיליון 28 יצורף מכתב של לאור שבו כתב: "זהו הגיליון האחרון. הוא סוגר שבע שנים יפות אבל מפרכות. אט אט השתלטה על חיי העבודה לקראת כל גיליון, ועוד בטרם יצא האחד לאור, כבר עבדתי על עריכתו של הבא אחריו, מחומרים שנאספו בחודשים אשר קדמו לעימוד. כמעט שלא כתבתי ספרות בשנים הללו (ספר הפרוזה האחרון שלי ראה אור ב-2006 וספר השירים האחרון ב-2007)", כותב לאור ומוסיף, "אפילו העזרה המסורה שקיבלתי מחברי למערכת לא הקלה עלי. ככל שחלפו השנים, הגיע יותר חומר, משמעותי יותר, תובעני יותר, וגם המחויבות למספר הגדל של המנויים גברה: לא העזנו לאחר אף פעם. אשר על כן ביקשתי מעמותת ‘השכמה' ומהמערכת לסיים את העבודה הזאת".

לאור אמר ל"הארץ" שהעבודה הסיזיפית על כתב העת - מהחשובים, הרציניים והחריפים שראו אור בישראל - גזלה ממנו זמן כתיבה: "הרומן, שאותו אני כותב לאט לאט, הוא הסיבה העיקרית לתובנה שלי שאי אפשר יחד".

לאור הוציא את כתב העת ללא תמיכה תקציבית ממוסדות המדינה שסירב כל השנים לבקש. על השאלה מדוע סירב הוא עונה בשאלה "אפשר להיות רדיקלי ולבקש תמיכה מהמדינה?". לדבריו, כתב העת נבנה על נכונות המנויים לשלם "משהו שהחיים הספרותיים שכחו. משהו שהשמאל לא יודע, באמת לא יודע, כי להיות בשמאל פירושו היה תמיד להיות מתנה. לעשות טובה לאנושות המסכנה. אני רציתי לטאטא את זה. שבע שנים זה הלך נפלא".

לאור מספר כי הדבר שהכי יחסר לו בעריכת מטעם יהיה לנקד ולהגיה שירים של משורר חדש. הוא מתאר את התהליך: "משורר שלח שירים ולא היה לו מושג איך נכנסים לעולם 'האטום' של הספרות, לא בקליקה ולא בבית קפה. ואני תמיד חשבתי על עצמי שלושים שנה לפני כן ושמחתי בשבילו או בשבילה. מצחיק היה איך שנה אחרי שנה זכו במטולה ב"פרס הטבע" משוררים שאנחנו פרסמנו, והעניק את הפרס פרופסור שהיה לו כתב עת ולא פרסם אף אחד מהם ולא היה מפרסם אף אחד מהם. זה יחסר לי, שמחת המשורר שרואה את הטקסט שלו מנוקד ומודפס והוא שמח".

הגיליון האחרון החגיגי של מטעם לא יימכר בחנויות אלא רק במכירה ישירה. בין משתתפים בו: חדוה הרכבי, מאיר ויזלטיר, יצחק לאור ויעל נאמן. בנוסף יכלול הגיליון שלושה סיפורים מתורגמים של אנדריי פלטונוב ויצירה מאת ארנסט וייס, ידיד קרוב של קפקא שהתאבד עם כניסת הנאצים לפאריס.

יצחק לאור: "ההחלטה על הסגירה לא היתה פתאומית אלא התבשלה בשנתיים האחרונות"
גיליון "מטעם" האחרון שיראה אור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ