המגמה הספרותית

ערב מחווה לאדם ברוך, תערוכה של “ספרים המזיקים לנוער” וההגדה של ספרן־פויר

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

פעמיים כי טוב | שני פסטיבלי שירה עתירי משתתפים יתקיימו החודש

שני פסטיבלי שירה גדולים יתקיימו החודש. הראשון, פסטיבל תל אביב לשירה, יתקיים זו השנה השלישית בין 17 ל-19 בחודש. בפסטיבל ישתתפו כ-60 סופרים ומשוררים. בין האירועים ערב שיוקדש לתרגום, בהשתתפות חמוטל בר יוסף, עמינדב דיקמן, מוקי רון, דורי פרנס ואחרים; אירוע מכירה פומבית של ספרי שירה נדירים; אירוע לציון יום הולדתו של המשורר יונתן רטוש, ואירוע "סופרים מדברים שירה", שבו ישתתפו בין השאר הסופרים סמי ברדוגו, לאה איני וחגי ליניק. בנוסף יתקיים אירוע מחווה למשורר אמיר גלבע שבו ישתתפו פרופ' דן לאור, יערה שחורי, חן ישראל קליינמן ואחרים. כל אירועי הפסטיבל יתקיימו בבית הקפה "הנסיך הקטן" בתל אביב.

בין 24 ל-26 בחודש יתקיים פסטיבל השירה הבינלאומי "שער". הפסטיבל, שיתקיים זו השנה ה-11 בבית הגפן שבחיפה, יהיה השנה תחת הכותרת "אהבה ושנאות אחרות". בין המשתתפים השנה יהיו רוני סומק, מאיר ויזלטיר, רפי וייכרט, אגי משעול, יצחק לאור, נורית זרחי, רחל חלפי, משוררים אורחים מרחבי העולם כמו ז'ואן מרגריט מספרד, פאמלה אוצ'וק מארצות הברית וטיטוס פטריקיוס מיוון, וכן מוסיקאים ואמנים מישראל.

נורית זרחיצילום: דניאל צ'צ'יק

גם השנה יהיה בפסטיבל, בניהול האמנותי של המשוררים יקיר בן משה ועדי עסיס, מקום נרחב לשירה הצעירה בישראל, ולמיזמי תרבות רב תחומיים, מפגשי שירה, ספרות, מוסיקה, תיאטרון ועבודות וידיאו. הפסטיבל ייפתח באירוע לזכרו של המשורר טהא מוחמד עלי שהלך לעולמו לפני כמה חודשים. בין השאר יהיו אירוע מחווה ליוזם ומייסד הליקון המשורר אמיר אור; חנה מרון קוראת חנוך לוין, גל זיו עם המופע האקוסטי "תל אביב צפה - לחנים לשירה ישראלית חדשה", ואירועים רבים אחרים.

ההגדה של ספרן-פויר

הסופר ג'ונתן ספרן-פויר יזם גרסה חדשה להגדה לפסח. ההגדה, שהפיק עם הסופר נתן אנגלנדר, תראה אור בהוצאת ליטל בראון באביב הבא. היא מורכבת משלושה חלקים - טקסט ההגדה המקורי ותרגומו לאנגלית על ידי אנגלנדר, ציר זמן של תולדות העם היהודים משנת 1,500 לפנה"ס ועד ימינו, וחלק נוסף של פרשנויות שכתבו אנשי הגות.

ספרן-פויר, שגם עורך את הספר, שהה בארץ כמה חודשים בקיץ 2010 וביקש מהמעצב ואמן הטיפוגרפיה הישראלי עודד עזר לעצב את הספר. "זה היה מאוד משמח ומחמיא", מספר עזר. "יצרתי בכל יום טיפוגרפיה לנקודה שציר הזמן מתייחס אליה. ההחלטה שלי היתה להיות מושפע מהאותיות שרווחו באותה תקופה ובאמצעות פרשנות מודרנית להגיב לאותה תקופה. השתמשתי בכל טכניקה שעלתה לראשי כדי שזה לא יהיה ספר לימוד דידקטי על תולדות הקליגרפיה העברית, אלא חוויה חזותית שמתאימה לימינו".

שיריו של אורי אורלב ראו אור בצרפת

ספר שירה של הסופר אורי אורלב ראה אור באחרונה בצרפת בהוצאת אקלה. זוהי הוצאה פרטית ותיקה המתמחה בספרי עיון, אך הוציאה בעבר ספרי שירה של יהודה עמיחי ושל אהרן שבתאי. הספר, ששמו "שירים מברגן בלזן 1944", כולל 15 שירים שכתב אורלב בפולנית במחנה הריכוז ברגן בלזן, כשהיה בן 13, בהם שירים על הפרידה מאמו שמתה ממחלה עוד בטרם הגיע למחנה.

אורלב. כתב את השירים כשהיה בן 13צילום: אמיל סלמן

מאז צאתו לפני כמה שבועות בצרפת, עורר הספר הדים ואף נכתבה עליו ביקורת אוהדת בעיתון "לה מונד". המכון הצרפתי בתל אביב יקיים אירוע מיוחד לכבוד הספר ב-14 בדצמבר. השירים של אורלב תורגמו גם לעברית והספר "שירים מברגן בלזן 1944" יצא בהוצאת "יד ושם" בשנת 2005.

גתה, מוסיל וגראס בתערוכה של "ספרים המזיקים לנוער"

תערוכה של יצירות ספרות שהואשמו בגרימת נזק לצעירים מוצגת עתה במוזיאון גינטר גראס בעיר הגרמנית ליבק. נכללים בה כתבים מאת סופרים גרמנים בתקופות שונות, שהוחרמו או עוררו קריאות לנידוי בשל אופן עיסוקם בסוגיות כגון התבגרות מינית, התאהבות עד שיגעון, חיפוש אחר זהות, ביקורת חברתית, מרדנות ועימותים בין-דוריים.

מתוך "אביב מתעורר"צילום: דניאל קמינסקי

התערוכה מוצגת במלאות 50 שנה לנובלה של גראס, "חתול ועכבר", שפרסומה עורר סערה במערב גרמניה והביא לניסיון שלא צלח לאסור את הפצתה, בטענות כי היא כוללת תיאורים פורנוגרפיים ועלולה להשחית את הנוער. קצפם של המקטרגים יצא בעיקר על סצינה של אוננות קבוצתית המתוארת בנובלה.

בתערוכה, שתינעל ב-15 באפריל 2012, מוקרנים סרטונים שבהם שחקנים צעירים קוראים קטעים "מסוכנים" במיוחד מהספרים, ובהם רומן המכתבים "ייסורי ורתר הצעיר" של גתה (שנטען נגדו כי הוא מאדיר מעשי התאבדות), המחזה "אביב מתעורר" מאת פרנק ודקינד ורומני החניכה "מתחת לגלגל" של הרמן הסה ו"נבוכותיו של החניך טרלס" של רוברט מוסיל.

אבנר שפירא

ערב מחווה לאדם ברוך

כחלק מסדרת המופעים הספרותיים "בימת מופעי הספרות" יתקיים הערב בשעה 20:30 מופע לכבוד הסופר, העיתונאי ומבקר האמנות אדם ברוך, שמת במאי 2008. המופע מבוסס על ערב שהתקיים לפני כמה חודשים בבית אבי-חי בירושלים, וזכה להצלחה גדולה.

בערב, שיתקיים בצוותא בתל אביב, ישתתפו שחקנים ועיתונאים לצד בני משפחה של ברוך, ובהם אודיה קורן, רינו צרור, דן כנר ואחרים, שיגישו קטעים נבחרים ומומחזים מיצירתו הספרותית של ברוך, שכתב את הרומן "לוסטיג" ואת קובץ הסיפורים הקצרים "הוא היה גיבור". בערב ידבר גם זורח, אחיו של ברוך, שיספר על השלבים הראשונים בכתיבתו של אחיו, החל בכיתה ח', כשברוך זכה בתחרות כתיבה ארצית, ובהמשך, כשכתב במדור הספרות של עיתון "הארץ", עוד בהיותו חייל.

"אדם ברוך הוא בעיני מערער מוסכמות מהסוג שאני אוהב", אומר עורך ומנחה הערב, מאיר עוזיאל, "הוא עימת בכתיבתו ובחייו את הישראליות החילונית עם ארון הספרים היהודי, החוכמה החרדית כמעט, והשאלות העולות מחיבור זה מרתקות. המון מכתיבתו היא ספרותית, גם העיתונאית, הגבול היה מאוד לא ברור, אבל נוטה לכיוון הספרות".

_________________________________________________________

"אם אני רוצה לשרוד כסופר עלי להקטין את עצמי. אני צריך לכתוב ספרים קשים יותר שלא יהיו פופולריים כל כך" ארווינד אדיגה ל"ניו סטייטמן"

_________________________________________________________

היומן של בראם סטוקר, מחבר "דרקולה", שהתגלה באחרונה יראה אור כספר, "The Lost Journal" באביב הבא לציון מאה שנה למותו של הסופר האירי. עשרות סרטים הופקו על פי הספר מ-1897 )בתצלום: מתוך הגרסה של קופולה, 1992) וכעת גם מופקת גרסה בתלת ממד (איתמר זהר)

מתוך הגרסה של קופולה, 1992

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ