נבחרו 5 המועמדים הסופיים לפרס ספיר

ועדת הפרס לספרות של מפעל הפיס, בראשות השופטת דליה דורנר, הודיעה גם כי ספרו של יאיר אסולין "נסיעה" הוא הזוכה בפרס ספר הביכורים

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע

נבחרה "הרשימה הקצרה" של המועמדים לפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2011. המועמדים הם דן בניה סרי ("ארטור", כנרת זמורה ביתן), משה סקאל ("יולנדה", כתר), חגי ליניק ("דרוש לחשן", הספריה החדשה), מתן חרמוני ("היברו פאבלישינג קומפני", כנרת זמורה), ואורלי קסטל בלום ("חיי חורף", הספריה החדשה).

ועדת השיפוט של פרס ספיר, בראשות דליה דורנר שופטת בית המשפט העליון בדימוס, פרסמה גם את הנימוקים לבחירה. על ספרו של חגי ליניק כתבה הוועדה כי מדובר ברומן רב עוצמה שמצליח לחדור לעומקים מכאיבים "אבל בה בעת הוא רווי בהומור, עדינות והשתאות לנוכח עוצמת האנושיות שזיקק הכאב".

על "חיי חורף" של אורלי קסטל בלום נכתב כי "הדמויות, הזירות והמבטים בסיפוריה של קסטל בלום עומדים בפני פירוק, כישלון או מוות, ובכל זאת מספקים נחמה והזדהות. הזהות הישראלית והלשון העברית מתוארות בסיפורים ממרחק בוחן, אירוני ומפוכח, המשקף את מורכבותן".

אורלי קסטל בלום "חיי חורף" צילום: דודו בכר

מיטב כתבות התרבות של "הארץ" ישירות בפייסבוק שלכם. עשו לנו לייק

על "היברו פאבלישינג קומפני" מאת מתן חרמוני נכתב כי הוא ספר שבונה עולם יידי-אמריקאי "של נרגנות משובבת ומשיב לחיים חדשים שפה, מקום ואנשים מתוך הזמן האבוד. יצירה שעוסקת בחומרים שאינם שכיחים בספרות הישראלית העכשווית ועושה זאת במידה גדושה של חיוניות, הומור ומקוריות".

על ספרו של דן בניה סרי נכתב כי הוא "רומן עז מבע, חיוני ופרוע, שמתאר חיי קהילה בוכרית בירושלים בשנות ה-40. בעולם שבונה בניה סרי משמשים הפגאני והיהודי בערבוביה, ודמויותיו מופעלות על ידי אמונות מסתוריות שאינן תפלות כלל וכלל. היצירה עשירה וציורית, נעה בין הומור חם וחומל לבין פיכחון אכזרי, ומתבלטת גם באופן שבו היא משלבת רבדים ומסורות בכתיבה העברית". על ספרו של משה סקאל נכתב כי הוא נכתב ברגישות, בחום ובהומור.

חגי ליניק "דרוש לחשן" צילום: רעות גלעד

בנוסף פרסמה ועדת הפרס כי ספרו של יאיר אסולין "נסיעה" שראה אור בהוצאת חרגול הוא הספר הזוכה בפרס הביכורים. ועדת השיפוט כתבה על "נסיעה" כי מדובר ב"נובלה דחוסה, אינטנסיבית ורבת עוצמה... יומן ישיר ושלדי הנושא ממד של דחיפות ושל תנופה פואטית חפה מגינונים. ספר נועז של נסיעה אל גוף ראשון".

כל אחד מהמועמדים הנכלל ב"רשימה הקצרה" והזוכה בקטגוריית ספר הביכורים זוכים בפרס כספי בסך 25 אלף שקל. הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס יקבל פרס כספי בסך 150 אלף שקל וספרו יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת לפי בחירתו. כמו כן, רוכש מפעל הפיס מהדורה של 500 ספרים מ"הרשימה הקצרה" וספר הביכורים ומעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ. ההכרזה על הזוכה צפויה להתקיים בדצמבר.

דולין מלניק, מנהלת אגף תרבות ואמנות: "פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס הפך עם השנים לפרס המשמעותי בישראל הן מבחינת הפרס הכספי והן מבחינת חשיפת הסופרים המתמודדים בפני הקהל הרחב".

"השנה", היא מוסיפה, "מתקיימת חגיגה ספרותית כפולה. בחודש מארס הוענק פרס ספיר לשנת 2010 ובתום השנה נעניק את פרס ספיר לשנת 2011".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ