ספר ילדים אבוד של בנימין טנא ושמואל כץ יראה אור

כתב היד והאיורים של "סביבון הפלאים", מ-1963, נמצאו במחסני ההוצאה כשהם עדיין עטופים בקלסר המקורי, עם עוד 8 ספרים שגם לא ראו אור

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

ספר ילדים משותף לסופר בנימין טנא ולמאייר שמואל כץ, שנכתב בין השנים 1962 ל-1963, ולא פורסם מעולם נמצא במחסני הוצאת מזרחי. כתב היד והאיורים של "סביבון הפלאים" נמצאו במחסני ההוצאה כשהם עדיין עטופים בקלסר המקורי, יחד עם 8 ספרים נוספים שלא ראו אור גם כן. הספרים הרכיבו סדרה שערך בשעתו שלמה ניצן. הוצאת מ.מזרחי מוציאה בימים אלה לחנויות את "סביבון הפלאים" ומתכוונת לשחזר את כל הספרים, ובהם ספרים שיצרו שלמה ניצן, אוריאל אופק, ריקי בן ארי וזיוה שישה.

על המעטפה שבה נמצא כתב היד נרשם שמו של המאייר וכתובתו: "שמואל כץ, קיבוץ געתון", שאייר בין היתר את "דירה להשכיר" ואת ספרי "חסמב"ה" הראשונים. עורכת הספר החדש אורלי דורון סיפרה שהטקסטים נמצאו על נייר מתפורר. "העימוד היה בנייר דבק שהפך לחום עם השנים והציורים לא איבדו מצבעוניותם". לדבריה, "הטקסטים המלבבים, החריזה והמשקל, זרחו מכל שורה שבספר".

הציורים לא איבדו מצבעוניותם. איור מתוך הספר

לדברי דורון הטקסט הראשוני של הספר היה ארוך ולכן בעריכה היה צריך לקצר אותו וליצור ספר "שיותאם לילדים של היום". היא מספרת שהשתדלה "להתערב בטקסטים כמה שפחות, ולהשאירם עם ניחוח מקורי, ישן וטוב. לכן טלי הילדה 'סחה', ולא אמרה, למשל".

דורון אומרת שהמסר של הספר שונה מאוד מהמסרים המובעים בספרי הילדים העכשוויים. "אם היום המסרים הם בעיקר חיזוק העצמי של הילד, הרי המסר בספר מדבר על חברה בונה, כמו החברה בימיה הראשונים של המדינה".

שמואל כץ, מאייר וקריקטוריסט פרסם ב"על המשמר", "דבר השבוע", ו"מעריב", ואייר עשרות ספרים ביניהם "בולבול למה ככה" של ע' הלל ו"תמונות יפואיות" של מנחם תלמי. בנימין טנא, משורר, מתרגם ועורך, שתרגם מפולנית ומיידיש, בין השאר, את שירי איציק מאנגער וחלק מסיפוריה של אידה פינק. "סביבון הפלאים" אינו שיתוף הפעולה הראשון ביניהם, שיצרו יחד כמה ספרים ובהם אגדות אנדרסן.

כאשר ישראל מזרחי נשאל למה הספר לא ראה אור עד היום, הוא מספר שמצא במקרה את החומרים במחסן של אביו: "אני לא חושב שהוא זוכר למה זה לא יצא. זה כנראה נתקע".

המסר מדבר על חברה בונה. איור מתוך הספר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ