הרוח שהשתחררה: תערוכה חדשה על צ'סלב מילוש

רבות מתהפוכות המאה ה-20 גלומות בחייו ובשירתו של צ'סלב מילוש. תערוכה חדשה באוניברסיטת ייל בוחנת את עולמו של המשורר הפולני זוכה פרס נובל

אלי אליהו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אליהו

יש שתי נקודות מבט שמהן אפשר להתבונן בבני האדם, טען המשורר הפולני צ'סלב מילוש, זוכה פרס נובל לספרות ב-1980. לפי הראשונה, על כוכב לכת ושמו ארץ, בכתם עובש שנקרא עיר, נעים מיקרואורגניזמים חסרי כל חשיבות וערך. אבל מנקודת המבט השנייה, המיקרוסקופית, כל אחד מן היצורים הללו נעשה גדול כמו קתדרלה וניצב מולנו בכל מורכבותו הפנימית. רק נקודת המבט הזאת, אמר מילוש, מאפשרת לנו להבין עד כמה שונים בני האדם זה מזה ועד כמה קשה להבין מה מתחולל בנפשו של האחר.

שתי נקודות המבט האלה והחיכוך ביניהן עמדו תמיד במרכז שירתו של מילוש; והן הפכו אותה לשילוב מרתק בין הטון האוניברסלי והפוליטי ובין הטון האינטימי, הבוחן את מורכבותו של היחיד. תערוכה חדשה שמוצגת כעת באוניברסיטת ייל בארצות הברית מנסה לבחון את מורכבות חייו של מילוש עצמו.

על פי טקסט התערוכה, חייו של מילוש מעניינים במיוחד משום שהם חלפו בין זירות פוליטיות חשובות מאוד, בין הפיכות פוליטיות ומהפכות חברתיות. הוא חי ברוסיה של טרום המהפכה הבולשוויקית, בווילנה הקוסמופוליטית, בוורשה תחת הכיבוש הנאצי, בצרפת ובארצות הברית.

צ'סלב מילוש, 1980. תנ"ך לאפיפיורצילום: אי-פי

התערוכה, ששמה "Exile as Destiny: Czeslaw Milosz and America" (גלות כגורל: צ'סלב מילוש ואמריקה), מתפרשת על פני שתי קומות. מוצגים בה ארכיונו של מילוש ובו מסמכים, מכתבים, תמונות, כתבי יד וקטעים מוקלטים.

זהו למעשה המשך לחגיגות 100 השנה להולדתו של המשורר, שמת ב-2004, בן 93. בפולין הוכרזה שנת 2011 באופן רשמי כ"השנה של מילוש". אוצרת התערוכה, ליסה קונתן, טוענת כי יש נטייה לשכוח כמה מאבקים היו למילוש במחצית הראשונה של חייו, ולדבריה, התערוכה מנסה לגלות באילו מהמאבקים הללו הוא ניצח. החגיגות שהתקיימו לכבוד המשורר בפולין הן ניצחון בפני עצמו, משום שבמשך שנים רבות, למעשה עד שנות ה-80, שירתו לא התפרסמה בארצו.

בארצות הברית, שאליה עבר ב-1960, מילוש נודע בזכות שירתו אבל גם בזכות הספר "הרוח השבויה", שהתפרסם ב-1953 ותיאר כיצד נכנעים היוצרים לקו שמכתיב המשטר שבארצותיהם. מילוש גם שימש פרופסור לשפות סלביות ולספרות באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה מ-1961 ועד 1998. בעברית ראו אור ארבעה קובצי שירה שלו - "וזרח השמש ובא השמש", "כוכב הלענה", "על גדת הנהר" ו"זה", כולם בתרגומו של דוד וינפלד.

אף שהיה אינטלקטואל, מילוש שב וטען שהקוראים אינם מביאים בחשבון כי כל הדחפים האינטלקטואליים שלו הם דתיים וכי במובן הזה השירה שלו היא שירה דתית. אלא שמובן שהדת שמילוש מדבר עליה אינה זו של המוסדות הדתיים. תעיד על כך המשוררת ברנדה הילמן, אשתו של המשורר האמריקאי רוברט הס, שסיפרה פעם כי שאלה את מילוש "מהו גן עדן?" והמשורר השיב לה "גן עדן? גן עדן זה הכוס השלישית של הוודקה".

בתערוכה, שתינעל ב-17 בדצמבר, מוצגות בין היתר התכתבויות של מילוש עם אלברט איינשטיין, יוסיף ברודסקי, ת"ס אליוט ואחרים. על פי התערוכה, בזמן מלחמת העולם השנייה, תחת ההפצצות, מצא מילוש ספר שירים של ת"ס אליוט. "זו היתה חוויה מוזרה לקרוא את ‘ארץ השממה' על רקע הלהבות שעלו מן הגטו וכיסו את השמים", אמר מילוש.

ברבות הימים תירגם מילוש את שירתו של אליוט לפולנית והתרגום מוצג גם הוא בתערוכה. כמו כן תירגם יצירות של שייקספיר, שירי הייקו וגם את התנ"ך. באחת התמונות בתערוכה נראה מילוש מגיש את תרגום התנ"ך שלו לאפיפיור יוחנן פאולוס השני. לצד התערוכה גם מתקיימים כנסים שבהם מספרים חוקרי ספרות ומשוררים על היכרותם והתרשמותם האישית ממילוש ויצירתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ