אבנר שפירא

הסופרת הגרמנייה כריסטה וולף מתה ביום חמישי שעבר בברלין ממחלה קשה, והיא בת 82. וולף היתה מחשובי הסופרים במזרח גרמניה הקומוניסטית וזכתה להצלחה גם במערב גרמניה.

וולף הזדהתה עם האידיאולוגיה הסוציאליסטית, אבל במשך השנים מתחה ביקורת על המשטר במזרח גרמניה, יצאה נגד הצנזורה ותמכה במתנגדים פוליטיים. ספריה, שכללו היבטים אוטוביוגרפיים רבים, עסקו בין היתר בחלוקת גרמניה לשתי מדינות, בהתמודדות עם העבר הנאצי ובמקומן של נשים בחברה. לאחר הפלת חומת ברלין ב-1989, קראה וולף להמשיך להשאיר את מזרח גרמניה תוך הפיכתה ל"דמוקרטיה הומנית באמת ובתמים".

וולף זכתה בכמה פרסים ספרותיים חשובים, אבל לאחר איחוד גרמניה נפגעה יוקרתה בשל הגילוי כי בתחילת דרכה הספרותית, בשנים 1959-1961, שימשה מודיעה של השטאזי, שירות הביטחון החשאי של מזרח גרמניה. היא לא הצטיינה בתפקיד זה ומכיוון שלא העבירה די מידע כנדרש, הפסיק השטאזי את שיתוף הפעולה עמה, והיא ובני משפחתה היו נתונים למעקב על ידי הארגון במשך כ-30 שנה. בעקבות הביקורת שנמתחה עליה בעקבות שיתוף הפעולה שלה עם השטאזי, גלתה וולף לארצות הברית.

לעברית תורגמו שניים מספריה: "קסנדרה" (עם עובד, 1987) ו"מדיאה: קולות" (שוקן, 1998). ספרה "עיר המלאכים או מעילו של ד"ר פרויד", שפורסם בגרמנית אשתקד, יתורגם לעברית בהוצאת ספרית פועלים.

כריסטה וולףצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ