סופר ישראלי הוצא מדיון ספרותי בצרפת

האירוע המביך התרחש לאחר שסופר פלסטיני סירב לשבת עם משה סקאל בכנס סופרים ממדינות הים התיכון

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

בכנס הסופרים ממדינות הים התיכון שהתקיים זו השנה השלישית במרסיי שבצרפת פרצה סערה כאשר המשורר הפלסטיני נג'ואן דרוויש לא הסכים לשבת בפאנל עם הסופר הישראלי משה סקאל שהוזמן להשתתף בכנס. ספרו של סקאל "יולנדה", המועמד לפרס ספיר, עתיד לראות אור בחודשים הקרובים בתרגום לצרפתית. בכנס השתתפו סופרים ומשוררים מצרפת, ספרד, מצרים, אלג'יריה, יוון, לוב, מרוקו פורטוגל, תוניסיה וטורקיה. המנהל האמנותי של הכנס הוא הסופר והעיתונאי היהודי- צרפתי פייר אסולין. הכינוס התנהל בחסותם של המשורר הסורי אדוניס והסופר טאהר בן ג'לון.

בשיחת טלפון ממרסיי סיפר אסולין ל"הארץ" כי בשנים קודמות סירבו סופרים פלסטינים לבוא לכינוס, כששמעו שיהיו משתתפים ישראלים, ודווקא הפעם המשורר הפלסטיני נג'ואן דרוויש אמר שאין לו בעיה שישתתף ישראלי, בתנאי שלא יישב איתו באותו שולחן עגול. לכן, נאלץ אסולין לבטל את השתתפותו של סקאל בפאנל שעסק במהפכות בעולם הערבי.

בפאנל סיפר אסולין לקהל על הסירוב של המשוררים לשבת עם סקאל. "חלק מהקהל מאוד כעס וחלק מאוד שמח", הוא מספר. סקאל עצמו, שבא בעיצומו של הפאנל כדי להקשיב, אמר שהופתע מהסערה באולם. "נכנסתי בדיוק כשטאהר בן ג'לון דיבר נגד ההחרמה. הוא אמר שיש הרבה סופרים ישראלים מגויסים ושצריך לדבר איתם גם אם לא מסכימים עם הפוליטיקה הישראלית. מאות האנשים בקהל היו מאוד נסערים. המשורר הפלסטיני אמר שאני נישלתי אותו מהבית שלו, ואמר שאני חוזר למדינה שלי בנחת והוא חוזר למקום שבו הוא סובל מהכיבוש. הוא אמר שהיהודים-הערבים במיוחד שונאים את הפלסטינים".

משה סקאלצילום: דניאל צ'צ'יק

גם לסקאל ניתנה רשות הדיבור. הוא אמר לקהל שהופתע מכך שבמקום לדבר על האביב הערבי, הם מדברים על הסתיו הישראלי. "אמרתי שאני ממשפחה סורית-מצרית ושהרומן 'יולנדה' מדבר על זה", הוא מספר. "חשוב לי להגיד שאני לא מאותם ישראלים שחושבים שהכי חשוב לדבר, כי לפעמים מרוב שמתמוגגים מכל שיחה של ישראלי ופלסטיני בסלון ספרותי, שוכחים את המצב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ