בימ"ש: נעמי רגן העתיקה קטעים ב"ואל אישך תשוקתך"

בתום ארבע שנות התדיינות משפטית, קיבל אתמול בית המשפט המחוזי בירושלים את תביעתה של שרה שפירו נגד סופרת רבי המכר

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

בתום ארבע שנות התדיינות משפטית, קיבל אתמול בית המשפט המחוזי בירושלים את תביעתה של שרה שפירו נגד סופרת רבי המכר נעמי רגן, וקבע כי רגן העתיקה ביודעין קטעים בספרה "ואל אישך תשוקתך" מספרה של שפירו.

התביעה נגד רגן הוגשה בשנת 2007 על ידי שרה שפירו, שכמו רגן באה מהקהילה הדתית-חרדית בארה"ב וחיה כיום בירושלים. ב-1990 ביקשה שפירו את חוות דעתה של רגן על ספר הביכורים שלה. השתיים נפגשו אז, ומאוחר יותר טענה שפירו כי הופתעה לגלות קטעים מספרה ששובצו בתוך "Sotah", המקור של "ואל אישך תשוקתך".

בפסק דין ארוך של 92 עמודים קיבל השופט יוסף שפירא במלואה את התביעה נגד רגן בכל העילות: הפרת זכויות יוצרים, גזל, רשלנות ועשיית עושר ולא במשפט. בית המשפט קבע כי "ההעתקה היתה בבחינת 'סוף מעשה במחשבה תחילה'". בפסק הדין אימץ בית המשפט את חוות דעתו של פרופ' קולברנר, מומחה לספרות אנגלית, שקבע כי רגן "העתיקה קטעים מיצירתה של הגב' שפירו... תוך ניכוסם לעצמה. הדמיון בין שתי היצירות הינו כה מהותי עד שכל הסבר זולת פלגיאט אינו מתקבל על הדעת".

הסופרת נעמי רגן בדיונים בבית המשפט צילום:

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים אל הפייסבוק שלכם

בית המשפט הסתמך גם על עדותה של רגן עצמה על דוכן העדים: "הנתבעת עצמה העידה כי יצירתה של התובעת שימשה עבורה '"חומר גלם' וכי שיטת הכתיבה שלה מבוססת על שימוש באותו 'באר' ו'דמיון' שלמעשה כולל 'חומר גלם' גם מיצירות של אחרים, ובכללן יצירת התובעת".

נעמי רגן אמרה אתמול כי "כל פסק הדין הזה מתייחס לשלושה או ארבעה דפים מתוך רומן של 420 דף". לדבריה, "התובעת לא כתבה רומן אלא יומן במסגרת חוג. השופט התייחס לדפים האלה. אני המומה וכאובה מעיוות הדין שנעשה במקרה זה. עילת התובעת היתה רצון להשתיק את הביקורת שאני משמיעה על העולם החרדי. צר לי שהיא זכתה לסיוע מבית המשפט".

עורך דינה של שפירו, גלעד קורינאלדי אמר אתמול כי "בית המשפט תפס את נעמי רגן במילותיה ובכתמיה והכריע כי חטאה בכתיבתה, גזלה והעתיקה ביודעין. בית המשפט שולח מסר ביחס לטוהר הכתיבה".

עורך דינה של רגן, עו"ד תמיר גליק, ממשרד ליבליך מוזר, אמר אתמול: "זהו יום עצוב לספרות ולתרבות בישראל. לצערנו, פסק הדין משנה פרקטיקה מושרשת בה פועלים סופרים ועלול להוביל לשיתוק תרבותי. בית המשפט בחר שלא לאמץ פסיקות של בתי משפט במדינות נאורות שבהם נדחו בנסיבות דומות, תביעות כנגד סופרים ידועי שם. אנו לומדים את פסק הדין ונשקול אם לערער עליו". שפירו תבעה את רגן על סך מיליון שקלים ובית המשפט שלח את הצדדים לדון ביניהם על גודל הפיצוי.

Read this article in English: Jerusalem court finds author Naomi Ragen guilty of plagiarism

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ