אילו לגברים היתה וסת

גלוריה סטיינם, ממקימות המגזין הפמיניסטי הראשון "מיז", חתומה על כמה מהאמירות הפמיניסטיות השנונות ביותר. שני קטעים נבחרים

צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער

גלוריה סטיינם חתומה לא רק על "מיז", אלא גם על כמה מהאמירות הפמיניסטיות הנודעות והשנונות ביותר. למשל: "יש מעט מאוד משרות שממש דורשות פין או פות; כל שאר המקצועות צריכים להיות פתוחים לכולם".

הנה קטעים מאחד הטקסטים המבריקים שלה:

"מיעוט לבן של העולם ניסה במשך מאות שנים לגרום לנו לחשוב שעור לבן הופך אנשים לעליונים - אף על פי שהדבר היחיד שהוא באמת עושה הוא להפוך אדם לפגיע יותר לקרני שמש ולקמטים. גברים בנו תרבויות סביב הרעיון ש'קנאת פין' היא טבעית לנשים, אף על פי הכוח לתת חיים הופך את הרעיון של ‘קנאת רחם' להגיוני באותה מידה. בקיצור, התכונות של בעלי הכוח, לא משנה מיהם, נחשבות טובות יותר מהתכונות של אלו שיש להם פחות כוח, ולהיגיון אין שום קשר לכך.

"מה היה קורה, למשל, אילו פתאום, באורח פלא, גברים היו מקבלים וסת, ונשים לא?

התשובה ברורה - וסת היתה נהפכת למושא קנאה, לאירוע גברי: גברים היו משוויצים באורך המחזור שלהם ואף חוגגים את תחילת התהליך, שהיה נחשק כהוכחת גבריות, בטקסים דתיים ומסיבות. הקונגרס היה מממן ארגון לאומי לטיפול בהפרעות וסת. תחבושות היגייניות היו ניתנות בחינם, במימון הממשלה. אנשי צבא, פוליטיקאים ימניים וקנאים דתיים היו מסבירים שהמלה ‘menstruation' (‘וסת' באנגלית) אינה אלא men struation - ומשתמשים בכך כהוכחה שרק גברים ראויים לשרת בצבא (‘עליך לתת דם כדי לקחת דם'), לכהן במשרות ממשלתיות (‘האם נשים יכולות לנקוט עמדה תקיפה בלי המעגל הזה הנשלט על ידי כוכב הלכת מארס?'), להיות כמרים ("איך יכולה אשה לתת את דמה בעבור חטאינו') או רבנים (‘בלי האובדן החודשי של הטומאה, נשים נשארות בלתי מטוהרות'). ואילו גברים רדיקלים, פוליטיקאים מהשמאל ומיסטיקנים היו מתעקשים שנשים הן שוות, רק שונות, ושכל אשה יכולה להגיע לדרגה שלהם אם היא תהיה מוכנה לפגוע בעצמה בפצע חמור כל חודש (‘את חייבת לתת דם למען המהפכה') ולהכיר בעוצמת חשיבותה של הווסת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ