מנכ"ל עם עובד הבא: קצין משטרה לשעבר

יו"ר מועצת המנהלים של הוצאת הספרים התפטר במחאה על המינוי, שלטענתו נכפה על ידי יו"ר ההסתדרות עיני: "זו שערורייה"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים54
מיה סלע
מיה סלע

תת-ניצב בדימוס יעקב (ג'קי) בריי מונה לתפקיד המנכ"ל של הוצאת עם עובד. בריי שימש בתפקידו האחרון כסגן ראש האגף לחקירות ומודיעין במשטרת ישראל ולפני כן היה ראש היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית. בריי יחליף את ירון סדן שהודיע לפני כמה חודשים על החלטתו לסיים תפקידו כמנכ"ל עם עובד בסוף 2011, לאחר 12 שנים.

הוצאת עם עובד, שהוקמה על ידי ברל כצנלסון בשנת 1942, היא בבעלות חברת העובדים של ההסתדרות החדשה. בעקבות המינוי הודיע יו"ר מועצת המנהלים של ההוצאה, עו"ד רוני פיינשטיין, על פרישתו מהתפקיד שבו שימש שבע שנים. פיינשטיין כינה אתמול את הליך מינויו של בריי "שערורייה רבתי".

לדברי פיינשטיין, תקנון ההסתדרות קובע שהדירקטוריון מראיין מועמדים ומציע ליו"ר לבחור מבין רשימה של מינויים אפשריים. לטענתו, ועדת האיתור חיפשה ומצאה ארבעה מועמדים ראויים, ואולם כאשר בא להודיע על כך נאמר לו מההסתדרות שאין בכך צורך וכי עליו להפסיק את החיפוש.

מנכ"ל עם עובד הבא, תנ"צ יעקב (ג'קי) בריי. "מבחינתי זה אתגר עצום לחבר בין המעש לרוח", אמר בתגובה צילום: תומר אפלבאום

"מנכ"ל חברת העובדים, האיש של יו"ר ההסתדרות, אמר לי שעופר עיני כבר סיכם עם מישהו. אני לא מאמין שאנחנו חיים במדינה מהסוג הזה. אין ויכוח שזכותו של יו"ר ההסתדרות לקבוע בסופו של דבר מי יהיה המנכ"ל אבל לא יכול להיות שהוא לא יראה אנשים אחרים ויכתיב לנו מישהו שלא ריאיינו אותו. זאת שערורייה", אמר פינשטיין.

לדברי פיינשטיין, "הם אמרו שחבל על הזמן ושאנחנו צריכים לאשר (את המינוי של בריי, מ"ס). אמרתי להם שאם זה המצב אני לא נשאר בדבר כזה. הם לא אנשי ספר שמתמצאים. הרי עם עובד זאת לא עוד הוצאה שולית, זאת אחת ההוצאות החשובות בארץ. אנחנו עושים מאמצים אדירים לשמר אותה כך, והם מרגישים בעלי בית ואין להם עניין לראות מועמדים. אולי האיש שמינו טוב אבל אפילו לא הביאו אותו לריאיון. לכן עזבתי".

דובר ההסתדרות מסר בתגובה כי "מינויו של מר בריי נעשה בהתאם לתקנון במועצת המנהלים של בעלי מניות היסוד (יעד תקשורת). אנחנו מאחלים למר פיינשטיין הצלחה בהמשך דרכו".

לגבי טענות על מידת התאמתו של בריי לתפקיד נמסר מההסתדרות: "מר בריי נבחר פה אחד על בסיס הרקע המקצועי העשיר והמפואר שלו. בריי מילא תפקידים בכירים במשטרת ישראל, המחייבים לא רק כישורים משטרתיים מקצועיים אלא גם כישורים ניהוליים נרחבים. שיקול בבחירתו למנכ"ל עם עובד, השרויה במשבר והנמצאת בהליך ארגון מחדש והבראה, הינו יכולת תרומתו של איש הספרא והסייפא לחברה. יש לזכור כי חלק נכבד משדרת הניהול במשק הישראלי צמח והגיע משורות כוחות הביטחון, ללא היכרות מוקדמת עם הפעילות הספציפית של החברות שאותן הם מנהלים".

בריי מסר אתמול כי "מבחינתי זה משהו שיש בו אתגר עצום לחבר בין המעש לרוח, ואני בא מתחום המעש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ