אילנה המרמן פורשת מעם עובד בעקבות מינויו של קצין משטרה לשעבר למנכ"ל

העורכת והמתרגמת תקפה את מינוי יעקב בריי, "המייצג הזדהות עם מוסד שפועל זמן רב לאכיפת חוקים לא מוסריים ולא חוקיים"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים103
מיה סלע
מיה סלע

העורכת, הסופרת והמתרגמת אילנה המרמן הודיעה לחברי מערכת הוצאת הספרים עם עובד כי החליטה לפרוש מעבודתה במחאה על החדש.

המרמן עבדה בעם עובד יותר מ-25 שנה כעורכת בכירה ומתרגמת והיא מזוהה מאוד עם ההוצאה. היא ייסדה שתי סדרות: "פרוזה אחרת" ו"תעודה". בין הסופרים שתרגמה: גוסטב פלובר, אלבר קאמי, לואי פרדיננד סלין, יוזף רות, פרידריך ניטשה, פרנץ קפקא וברטולט ברכט. בשנה שעברה ראה אור תרגום חדש שלה ל"כה אמר זרתוסטרה" של ניטשה.

זו אינה הפרישה הראשונה מההוצאה מאז ההודעה על המינוי של בריי, שכיהן בתפקידו האחרון כסגן ראש האגף לחקירות ומודיעין במשטרת ישראל. הוצאת עם עובד היא בבעלות חברת העובדים של ההסתדרות החדשה, ויו"ר מועצת המנהלים של ההוצאה, עו"ד רוני פיינשטיין, התפטר מהתפקיד במחאה על המהלך, שלדבריו נכפה על ההוצאה בידי יו"ר ההסתדרות, עופר עיני.

המרמן פרשה באחרונה לגמלאות, אבל התכוונה להוסיף לערוך את שתי הסדרות וגם להמשיך לתרגם עבור עם עובד, ואולם כעת החליטה לפרוש כליל. לדבריה, הדבר החשוב לה ביותר בפרשה, "אף יותר מהאי-תקינות השערורייתית" של המינוי, העוקף את הדירקטוריון של עם עובד, הוא "הסמליות שבמינוי קצין בכיר לשעבר ממשטרת ישראל למנכ"ל הוצאת ספרים ציבורית". לדבריה, "בישראל של העת הזאת, שהזהות והאוטונומיה של החברה האזרחית בה הולכות ומתעמעמות, יש משמעות סמלית מובהקת לצעד הזה של יו"ר ההסתדרות עיני, למנות איש משטרה למנכ"ל מוסד ציבורי תרבותי מהמדרגה הראשונה".

המרמן. "המחאה החשובה והמשמעותית צריכה לבוא מתוך מערכת ההוצאה"צילום: דניאל צ'צ'יק

המרמן קראה לחברי מערכת עם עובד להביע את מחאתם על מינויו של בריי. לטענת המרמן, "המחאה החשובה והמשמעותית ביותר צריכה לבוא מתוך המערכת". היא אמרה כי ההחלטה לעזוב כעת היא החלטה כואבת: "צר לי מאוד על שתי הסדרות שייסדתי ורציתי להמשיך להוציאן לאור ועל הספרים שקיוויתי שאוכל עוד לתרגם עבור בית ההוצאה שלנו. אבל הערכים שאני מאמינה בהם חשובים לי יותר, הם וגם המאבק האישי שלי ושל חברי וחברותי לדרך - מאבק כושל בינתיים, כפי שהמציאות מוכיחה - לנוכח התהליכים המתחוללים בחברה הישראלית".

"אין כל ספק" היא אומרת, "שבמהלך הזה יש משום אמירה בשיח הישראלי, בייחוד בימים האלה. בריי - בלי שום קשר לאישיותו ולכישוריו - מייצג מעצם התפקיד הבכיר שכיהן בו במשטרה, הזדהות עם אידיאולוגיה ומוסד שפועלים זה זמן רב לאכיפת חוקים לא מוסריים וגם לא חוקיים, בייחוד בגדה המערבית ובירושלים המזרחית".

בריי. תת ניצב בדימוסצילום: תומר אפלבאום

להמרמן יש הסכם חתום עם ההוצאה לעוד שלושה ספרים שמיועדים לסדרה שלה, ולדבריה היא מתכוונת לעמוד בהסכם ולסיים את עבודתה עליהם. כמו כן ביקשה להדגיש כי המחאה שלה היא גם על "ההליך השערורייתי של עקיפת מועצת המנהלים של בית ההוצאה". לדבריה, "בתור חברה לשעבר במועצת המנהלים, הייתי שותפה מלאה לבחירתו התקינה של המנכ"ל הקודם של עם עובד, ירון סדן. בחירה שגם נהניתי ממנה בעשר השנים האחרונות".

בעם עובד סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ