עורכים בעם עובד מסתייגים ממינוי בריי

שלושת העורכים הבכירים בהוצאה אומרים כי מינוי קצין משטרה למנכ"ל הוא בעייתי, אך לא יתפטרו. עצומה: "להציל את ההוצאה"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

מתגברת סערת הרוחות בהוצאת הספרים עם עובד בעקבות הכוונה, ובשל . עורכי "הספרייה לעם" של ההוצאה הגיבו אתמול לראשונה על ההתפתחויות והודו כי הופתעו מתהליך מינויו של המנכ"ל החדש, אם כי לדבריהם אין בכוונתם להתפטר. אתמול גם נפתחה באינטרנט עצומה נגד המינוי.

שלושת העורכים הבכירים ביותר של ההוצאה, משה רון, תרזה בירון פריד ויובל שמעוני, אמרו אתמול יחדיו ל"הארץ" כי "תקוותנו היא שניווכח שכל החששות שהועלו ויכולים לעלות בהקשרים האלה יתבדו, כיוון שאפשר אולי להפריד בין הדרך הבעייתית וכל מה שנכרך בה ובין האדם עצמו". עוד הוסיפו כי "לעם עובד מסורת מיוחדת ומפוארת בעולם הרוח והתרבות כאן ומעמדה נרכש בעמל רב במשך תקופה ארוכה - עמלם של סופרים, עורכים, מתרגמים, מגיהים וכל שאר העוסקים במלאכה, שהניבה רבים מן הספרים החשובים שיצאו בארץ הזאת. ציפייתנו היא שהמנכ"ל המיועד יפעל כך שהמסורת הזאת תימשך ומעמדה התרבותי של עם עובד לא ייפגע ואף יתחזק ונמשיך לעמוד על משמר ערכיה".

באשר להתפטרותה של המרמן אמרו השלושה: "אנחנו מצטערים מאוד על עזיבתה של חברתנו אילנה המרמן, שהסדרות שערכה ותרגומיה הם מאבני היסוד של חיי התרבות כאן, ודווקא בנסיבות הנוכחיות חשוב שקולה ימשיך להישמע גם באמצעות הסדרות שבעריכתה".

העורך משה רוןצילום: לקסיקון הספרות העברית

ב"הארץ" פורסם השבוע כי המרמן התפטרה בגלל מה שכינתה "הסמליות שבמינוי קצין בכיר לשעבר ממשטרת ישראל למנכ"ל הוצאת ספרים ציבורית". לדבריה, "בישראל של העת הזאת, שהזהות והאוטונומיה של החברה האזרחית בה הולכות ומתעמעמות, יש משמעות סמלית מובהקת לצעד הזה של יושב ראש ההסתדרות עיני, למנות איש משטרה למנכ"ל מוסד ציבורי תרבותי מהמדרגה הראשונה". בדברים שאמרה ל"הארץ", קראה המרמן לחברי מערכת עם עובד להביע את מחאתם על מינויו של בריי. לטענתה, "המחאה החשובה והמשמעותית ביותר צריכה לבוא מתוך המערכת".

עוד קודם להמרמן, התפטר יושב ראש מועצת המנהלים של ההוצאה, רוני פיינשטיין, במחאה על המינוי שלדבריו נכפה על ההוצאה בידי עיני.

בינתיים נפתחה ברשת האינטרנט עצומה הקוראת למועצת המנהלים של עם עובד לחזור בה מהחלטתה להיכנע ליושב ראש ההסתדרות ולפעול למינוי מנכ"ל ראוי. עוד נכתב בעצומה: "הספרות הישראלית מצויה במשבר גדול. הדואופול של סטימצקי וצומת ספרים הביא לכך שרוב הכסף בגין רכישת ספרים הולך לרשתות ולא למוציאים לאור ולסופרים. התגובה בקרב רוב הוצאות הספרים היא בדמות הוצאה של ספרים רבים, בעלות נמוכה - תשלום זעום לסופרים ולמתרגמים, עריכה ברמה ירודה ולעתים רבות ויתור על עריכת תרגומים כלל - וכך רוב הספרים על המדפים אינם ראויים לשמם".

תת-ניצב בדימוס יעקב בריי. "אפשר להפריד בין הדרך הבעייתית ובין האדם עצמו"צילום: תומר אפלבאום

בעצומה מוסבר גם כי "בתוך כל אלה שמרה עם עובד על רמה, תוך כיבוד הסופרים והקוראים. אסור להרשות לעופר עיני להרוס את המפעל המפואר שהקים ברל כצנלסון ואותו שימרו בקנאות מאות אנשים במשך השנים. חייבים להציל את עם עובד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ