בנורווגיה חושדים שכתבים שיוחסו להנריק איבסן זויפו

החשוד העיקרי בזיוף ובמכירת המסמכים הוא השחקן גייר אווה קוואלהיים, שטען לפני מספר שנים שמצא חלקים ממחזה של איבסן שעדיין לא פורסמו

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

חוקרי היחידה לפשעים כלכליים במשטרה הנורווגית חושדים כי 13 "כתבים אבודים" של גדול מחזאי נורווגיה הנריק איבסן ושל הסופר הנורווגי זוכה פרס נובל, קנוט האמסון, שנמצאו לפני כמה שנים, הם זיופים.

החשוד העיקרי בפרשה שנחשפה השבוע הוא השחקן והתסריטאי הנורווגי גייר אווה קוואלהיים. לפני כמה שנים טען קוואלהיים כי מצא אצל פושעים נאצים קשישים המתגוררים בנורווגיה ובספרד חלקים ממחזה של איבסן שטרם נתגלה בשם "אל השמש", עותק חתום לכאורה ממהדורה ראשונה של מחזה אחר שלו, שהקדיש לאמן הנורווגי אדוארד מונק, ויומן כיס משנת 1943 שבו טיוטה למכתב שכתב האמסון להיטלר ובו הוא מתנצל על פגישה סוערת שהתקיימה בין השניים.

דרך חנויות ספרים שונות, שהאמינו במקוריות הממצאים החדשים, עשו הכתבים את דרכם אל השוק. שמונה מהמסמכים נמצאו אמינים מספיק כדי שיירכשו על ידי הספרייה הלאומית של נורווגיה בעבור סכום השווה ל-450,000 שקל. לאחר שכמה גורמים בעולם הספרות הנורווגי העלו חשדות בדבר מקוריות הכתבים, קבוצת מומחים נשלחה לחקור אותם.

איבסן. כתב כביכול מחזה בשם "אל השמש" צילום: אי-פי

לאחר מכן החלה משטרת נורווגיה לחקור את המקרה והמומחים קבעו כי לפחות 13 מהפריטים שמכר קוואלהיים מזויפים, ובסוף נובמבר הוגש נגדו כתב אישום. בקרב מומחים ספרותיים רבים בנורווגיה התעורר בעקבות הפרשה גל מבוכה גדול, כיוון שלא הטילו רבב באמיתות הכתבים כשנתגלו.

אין זו הפעם הראשונה ששמו של קוואלהיים נקשר בזיוף מסמכים - בשנת 2007 הועמד למשפט על זיוף מכתב שטען כי קיבל מחבר במפלגה הפשיסטית ונמצא אשם. קוואלהיים, שסירב לדבר עם כלי התקשורת מאז נחשפה הפרשה, טען בפני החוקרים שאת היומן ואת שאר הממצאים קיבל מחברי המפלגה הפשיסטית ששלטה בנורווגיה בזמן מלחמת העולם השנייה. אם יימצא אשם, צפויות לקוואלהיים שש שנות מאסר.

בנורווגיה חושדים כי קוואלהיים היה פעיל בשוק הפרטי וייתכן שהפריטים שנמצאו הם רק חלק מאלה שמכר. בחודשים הקרובים יסרקו חוקרי היחידה את השוק בחיפוש אחר עוד חפצים ומכתבים הקשורים לאיבסן ולהאמסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ