המגמה הספרותית: חדשות ואירועים

הסופר סלמאן רושדי טוען כי המשטרה ההודית בדתה איומים על חייו, אירוע לכבוד תרגום שירי מלארמה לעברית ועוד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

סלמן רושדי טוען כי המשטרה ההודית בדתה איומים על חייו כדי שיבטל את השתתפותו בפסטיבל ספרותי

סלמן רושדי ביטל בסוף השבוע את השתתפותו בפסטיבל הספרות של ג'איפור בהודו, הפסטיבל הספרותי הגדול ביותר באסיה. רושדי, יליד הודו, נאלץ לבטל את השתתפותו בפסטיבל שנפתח ביום שישי האחרון ויימשך עד מחר לאחר שאנשי דת מוסלמים איימו להתנקש בחייו אם יבוא לאירוע.

"ממקורות מודיעין נמסר לי כי שכירי חרב של המאפיה במומבאי מתכוונים לחסל אותי אם אבוא לפסטיבל בג'איפור", מסר הסופר, בן 64, בהודעה שפירסם. "אף שיש לי ספקות בנוגע למידע המודיעיני הזה, אני סבור כי בנסיבות אלה יהיה זה לא הוגן למשפחתי, לקהל ולסופרים המשתתפים בפסטיבל שאבוא לאירוע, לכן החלטתי לבטל את ביקורי". עם זאת לאחר מכן כתב בטוויטר כי כעת הוא סבור ש"משטרת רג'סטאן בדתה את האיומים על חיי".

רושדי, אזרח בריטי, ביקר בשנים האחרונות פעמים רבות בהודו, במסגרת ביקורים פרטיים ואף השתתף ב-2007 בפסטיבל ג'איפור. מנהלי פסטיבל ג'איפור אמרו בסוף השבוע כי החלטתו לבטל את השתתפותו היא "טרגדיה גדולה". כמה מהסופרים שנוכחים בפסטיבל קראו בתגובה קטעים מ"פסוקי השטן".

איתמר זהר

מלגות לתלמידי החוג לספרות עברית בירושלים

לאחרונה דובר רבות על כך שישנה ירידה גדולה במספר הנרשמים למדעי הרוח בכלל וללימוד הספרות בפרט באוניברסיטאות השונות. והנה בשבוע שעבר חילקה קרן דניאל יעקבזון מלגות מיוחדות בשווי כולל של מיליון שקל לסטודנטים מצטיינים ונזקקים הלומדים בחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים. בכך הצטרפה הקרן לקרן ההקדש לזכרם של צביה וירחמיאל ברלינסקי שהודיעה לאחרונה על הענקת מלגות בשווי מאות אלפי שקלים לתלמידים חדשים בחוג לספרות עברית.

"הספרות תמיד היתה קרובה ללבי", אומר עו"ד דניאל יעקבזון, "כאשר נודע לי שמספר התלמידים שפונים לחוג ספרות פוחת עם השנים חשתי צורך עז לעודד צעירים להצטרף לחוג. אנחנו עם הספר ועלינו להמשיך לכבד את מורשת זו ולזכור שלספרים ולספרות חלק נכבד בעיצוב התרבות האנושית". ד"ר אריאל הירשפלד, ראש החוג, בירך על התרומה. "זהו חיזוק מבורך ומשמעותי למערך הפרסים והמלגות שמציע החוג לספרות עברית", אמר.

עידו בלאס

אירוע לכבוד תרגום שירי מלארמה לעברית

"מלארמה נחשב, לצד בודלר ורמבו, לאחד החלוצים הגדולים של המודרניזם בשירה האירופית, ויצירתו השפיעה עמוקות על דורות של קוראים ושל משוררים", אומר המשורר והמתרגם דורי מנור על המשורר סטפאן מלארמה (1842-1898). בימים אלה ראה אור הספר "הרעם האילם", מבחר משירי המשורר הצרפתי בתרגומו של מנור, ואירוע לכבודו יתקיים ביום שישי ב-16:00 בלבונטין 7 בתל אביב. באירוע ישתתפו מאור כהן (שיבצע משירי "פרחי הרע" של בודלר), זמרת המצו-סופרן איילת אמוץ-אברמסון שתשיר שני שירים של מלארמה בהלחנת המלחין הצרפתי קלוד דביסי, שהיה ידידו של מלארמה, וכן שמעון אדף, עמינדב דיקמן, עמנואל הלפרין, פרופ' נסים קלדרון ומנור עצמו.

למרות מקומו המרכזי בשירה המודרנית, יצירתו של מלארמה כמעט אינה מוכרת לקוראי העברית. "אני מניח שזה נובע בעיקר מהקושי המובנה שכרוך בתרגום שירה צרופה ומורכבת כזאת, שחותרת אל הצליליות ואינה מוותרת לקוראיה", מסביר מנור. "אני שמח במיוחד שהמשורר הנפלא הזה, שהשפיע עלי אולי יותר מכל משורר אחר, יוכל סוף סוף להיקרא גם בעברית".

עידו בלאס

מפגשי ספרות בהסמטה

סדרת מפגשים חדשה תיפתח בסוף החודש בתיאטרון הסמטה בתל אביב. העורכת הספרותית, הסופרת והשחקנית רנה ורבין תראיין בה בכל חודש סופרים ומשוררים שכל אחד מהם יזמין יוצר נוסף. כך, במפגש הראשון, שיתקיים ב-31 בחודש ב-18:00, יתארח הסופר יורם קניוק ואתו יופיע הסופר העיתונאי והמוסיקאי יובל בן עמי. בהמשך יתארחו בין השאר עוזי וייל והמוסיקאי יוסי בבליקי, והסופרת דורית רבניאן והזמרת אפרת בן צור.

המפגשים, הנקראים "לעט עתה", יתקיימים בשיתוף אקו"ם בכל יום שלישי אחרון בחודש. הם יכללו ראיון, קטעי קריאה ומוסיקה ותשובות לשאלות הקהל. במפגשים שבהם יתארחו משוררים יבוצעו שיריהם המולחנים לצד שירים שיולחנו במיוחד לקראת המפגש.

עידו בלאס

קצר

מחר ימלאו 150 שנה להולדתה של אדית וורטון, הסופרת הראשונה שזכתה בפרס פוליצר לספרות, על ספרה "עידן התמימות" שעובד לקולנוע (בתצלום). באוניברסיטת דלאוור בארצות הברית תימשך עד 31 בחודש תערוכה הכוללת מהדורות מיוחדות של ספריה לצד סיפורים ושירים פרי עטה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ