מו"לים: ההתנפלות על מנכ"ל עם עובד החדש נמהרת ומכוערת

בכירי הוצאות הספרים אמרו כי הליך המינוי של יעקב בריי אכן אינו תקין, אך הביעו התנגדות לקריאת אנשי רוח לפסול אותו כי "אינו איש ספר"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

רבים בתעשיית המו"לות אינם מסכימים עם המתקפה על המנכ"ל הנכנס של הוצאת עם עובד, תת-ניצב בדימוס יעקב (ג'קי) בריי. חלקם התקוממו על הידיעה שפורסמה בשבוע שעבר ב"הארץ" ולפיה סופרים, אנשי רוח ואמנים פנו אל הנשיא שמעון פרס בתקווה שיפעל לביטול מינויו של בריי כיוון שאינו "איש ספר ותרבות", כהגדרתם.

"מיהם המנכ"לים האחרים של הוצאות הספרים הגדולות, האם הם משכמם ומעלה? האם הם אנשי רוח?", תהתה המו"לית דניאלה די-נור, שהוסיפה עם זאת כי היא מסכימה שהליך בחירתו של בריי היה "מכוער וכוחני". לדבריה, "זה לא פוסל אותו אפריורית. אני מבינה שזה הכניס את החברים בעם עובד לתזזית כי הוא לא מהברנז'ה. אבל זה לא יותר מזה".

די-נור אף הצביעה על יתרון אפשרי למינוי: "יתכן שדווקא האיש הזה, שבא מבחוץ, מעולם שונה לחלוטין, יוכל להיות איש בעל אומץ נדיר במחוזותינו המו"ליים. אחד שאולי ירצה ואף יוכל להוביל מהלך שובר שוויון נגד שתי רשתות השיווק שדירדרו את עולמנו על עברי פי פחת".

"תחום הספרים כולו מצוי במשבר קשה ומתמשך וזקוק לאנשים מצוינים", אמר מנכ"ל הוצאת כתר, יפתח דקל, וציין כי כבר נועד עם בריי. "פגשתי אדם אינטליגנטי מאוד ובעל יכולות. ההתקפות נגדו היו נמהרות ולא במקומן. לא ניתנה לו עדיין ההזדמנות להוכיח את עצמו. להערכתי, יש לו סיכוי מצוין להוביל את עם עובד קדימה".

מנכ"ל עם עובד, יעקב בריי. מנכ"ל כתב: "בריי הוא בעל יכולות"צילום: דניאל בר און

שרי גוטמן, מו"לית ועורכת ראשית של הוצאת אחוזת בית, אמרה כי "ההליך היה בלתי תקין בעליל, וכדרכם של הליכים לא תקינים הם פותחים פתח למינויים שאינם דווקא מטעמים מקצועיים". גוטמן הבהירה כי אינה שותפה להתנגדות לבריי בשל עברו המקצועי, אך ציינה כי ראוי היה לפתוח מחדש את הליך הבחירה.

לביקורת על אופן המינוי הצטרפה גם עליזה ציגלר, עורכת סדרת ליריקה שרואה אור בהוצאת ידיעות ספרים. "אני חושבת שהעליהום עליו לא נאה", אמרה. "צריך לתת לו הזדמנות. זה לא נכון שלא יכול להיות מנהל שאינו איש ספרות".

את דבריה חתמה ציגלר בנימה אישית: "אבא שלי היה שוטר פשוט ונעלבתי מהעליהום על בריי. ברגע שקראו לזה פאשיזם וסטליניזם זה היה פשוט מכוער ואידיוטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ