המגמה הספרותית: מחלוקת סביב סיפור ילדים של ג'ויס

וגם: "עיטור האור" לאהרן אפלפלד, ביתו של צ'כוב ביאלטה ניצל מהריסה ועוד חדשות ואירועים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אוצר בלום

סיפור לא ידוע מאת ג'יימס ג'ויס, "The Cats of Copenhagen", שפורסם בימים אלה בהוצאת Ithys Press, מרגיז את אנשי קרן ג'יימס ג'ויס בציריך שבשווייץ.

הסיפור, שהודפסו ממנו 200 עותקים בלבד, תואר בידי מנהלי ההוצאה האירית הקטנה כ"תאומו" של סיפור הילדים היחיד של הסופר האירי שראה אור עד כה, "The Cat and the Devil".

הזכויות על כל כתביו של ג'ויס פגו באחד בינואר, משום שהשנה צוינו 70 שנה למותו. עם זאת לדברי אנשי קרן ג'יימס ג'ויס, "מצער לגלות כי מכתב ששלח ג'ויס לנכדו סטיבן מתפרסם כספר".

מחירו של כל עותק מהספר, שראה אור עם איורים של קייסי סורו, הוא 300 יורו. על פי אנשי ההוצאה, הם לא עשו זאת למטרות מסחריות. הסיפור, שנכתב ב-1936, מתאר כיצד בזמן שהותו של ג'ויס בקופנהגן הוא חיפש לשווא מזכרת קטנה בצורת חתול כדי לשלוח לנכדו סטיבן.

איתמר זהר

"שירה בע"מ" של דורית ויסמן הוקרן בפקיסטאן

"שירה בע"מ", סרטה התיעודי של המשוררת דורית ויסמן, הוקרן בסוף השבוע האחרון בפסטיבל הסרטים של אוניברסיטת LUMS, המתקיים בכל שנה בפקיסטאן. מאחר שישראל אין קשרים דיפלומטיים עם פקיסטאן וגם לא קשרי דואר, שלחה המשוררת עותק מסרטה בעת ששהתה בצרפת. ויסמן מתעדת בסרט את קבוצת השירה הירושלמית "כתובת". הסרט נועד, לדבריה, "להנגיש את השירה באמצעים ויזואליים".

ההקרנה בפסטיבל, אומרת ויסמן, "היא ההוכחה שלשירה אין גבולות". זהו הפסטיבל הבינלאומי השני שבו משתתף הסרט, אחרי פסטיבל KIN בארמניה. הסרט יוקרן ב-23 בחודש בסינמטק חיפה.

עידו בלאס

"עיטור האור" לאהרן אפלפלד

בטקס שהתקיים בשבוע שעבר בהרצליה חילקה הקרן לרווחה לנפגעי השואה את "עיטור האור", לניצולי שואה ולפועלים לרווחת הניצולים. העיטור, שהוענק לראשונה, ניתן בין השאר לסופר אהרן אפלפלד.

אפלפלד, שיחגוג השבוע את יום הולדתו ה-80, נולד ברומניה, ולאחר שהופרד מאביו בעת מלחמת העולם השנייה וברח ממחנה עבודה, החל לנדוד ברחבי אוקראינה. לאחר שעלה ארצה ב-1946 החל לפרסם שירים בשנת 1959, זכה מאז בפרסים רבים בארץ ובחו"ל, ופירסם עד כה יותר מ-30 ספרים.

בין הזוכים האחרים בעיטור, המוענק לאישי ציבור מכל התחומים, נמנים נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק, והשחקניות מרים זוהר וליא קניג.

עידו בלאס

ביתו של צ'כוב ביאלטה ניצל מהריסה

ביתו של צ'כוב ביאלטה באוקראינה, שנודע גם בשם "האחוזה הלבנה", ניצל מסכנת הריסה בעקבות מחאה של תושבי העיר. הבית, שקנה הסופר ב-1898 ובו התגורר עד שנת 1902, משמש מאז כמוזיאון.

מועצת העיר של יאלטה תיכננה לבנות במקום בית, אבל תושבי העיר טענו כי הדבר יפגע באתר כולו. צ'כוב עבר ליאלטה ב-1898 לאחר שנאלץ לעזוב את מוסקבה. אביו מת ומצבו הבריאותי שלו עצמו החמיר, לכן הוא קנה את הבית. לאחר מותו ב-1904 עבר המקום לאחריותה של אחותו והיא שמרה עליו עד מותה ב-1957. אחרי מותה נהפך הבית למוזיאון ובו שמורים כל חפציו מאותה תקופה.

איתמר זהר

"אם אדם כותב על העבר הוא גורם לאנשים לחשוב על ההווה יותר מאשר אם הוא כותב על ההווה"

פט בארקר ל"גרדיאן"

תערוכה חדשה של "שיח משוררים"

"שיח משוררים" הוא פרויקט שהחל ב-2003 כמיזם ניסיוני בגלריה "גרוס" בדיזנגוף סנטר בתל אביב. לאחר מכן הן הוצגו התערוכות אחת לכחצי שנה בגלריה. התערוכה הקרובה, ה-11 במספר, תיפתח ביום חמישי בסלונה בר ביפו (תרצה 17).

את התערוכה עורך המשורר יחזקאל נפשי ואוצרים אתי ופרדי פביאן ואורית קימל.

בתערוכה החדשה, שתעסוק בנושא "ערפול", יוצגו שירים של ללי ציפי מיכאלי, מירון איזקסון, חיים גורי, יובל גלעד, גלעד מאירי, שושנה ויג, ענבל כהנסקי, טל איפרגן, רועי צ'יקי ארד, חיים נגיד, נעם פרתום, יעל טומשוב ודוד ברבי. עבודות האמנות שיוצגו הן של פרדי פביאן, הרולד רובין, קרן מורג ומיכל בן זאב.

עידו בלאס

איורים של ספרי ילדים

איורים של ספרי ילדים של סטודנטים במסלול לאיור במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל יוצגו מיום חמישי עד סוף מארס בחנות הספרים "סיפור פשוט" בנוה צדק בתל אביב. בין השאר אוירו סיפורים של אוסקר ויילד, לאה גולדברג, חיה שנהב ומרים ילן שטקליס (בתמונה: איור של ענת לוי לספרה של לאה גולדברג "צריף קטן")

אילת נגב ויהודה קורן ישתתפו בשבוע הספר היהודי בלונדון

העיתונאים אילת נגב ויהודה קורן ישוחחו על ספרם החדש, "הגברת הראשונה של פליט סטריט" בשבוע הספר היהודי, החוגג 60 שנה לקיומו, וייפתח בלונדון בשבת. בספר, הרואה אור במקביל באנגליה ובארצות הברית בהוצאת ראנדום האוס, פורשים השניים את סיפור חייה של העורכת והעיתונאית רחל בר, בת למשפחת ששון מבומביי.

בר היתה האשה הראשונה בעולם שערכה עיתון ארצי, "סאנדיי טיימס", שאותו קנתה ב-1894. בעלה, פרדריק בר, בן למשפחה יהודית מפרנקפורט, היה הבעלים והעורך של "אובזרוור". זה המקרה היחיד בהיסטוריה שבו בעל ואשה ערכו שני עיתונים מתחרים במקביל. לאחר מות בעלה שקעה בר בדיכאון, ואחיה ואמה, שחששו להונה הרב, גרמו לכך שתוכרז כבלתי שפויה, והיא הועברה לבידוד בבית כפרי, שם שהתה במשך 25 השנים האחרונות לחייה. זו הביוגרפיה המשותפת השלישית של נגב וקורן שרואה אור באנגליה ובארצות הברית. ספרם הקודם, "חייה ומותה של אסיה ג'", תורגם לעברית וראה אור בהוצאת דביר ב-2009.

עידו בלאס

חדשים בעברית

* "סילבי וברונו", הרומן האחרון של הסופר הבריטי לואיס קרול, מחבר "אליס בארץ הפלאות", תורגם כעת, לראשונה בעברית, בהוצאת קמין (מאנגלית: יונתן בר), עם ציוריו המקוריים של הארי פורניס. ברומן מבקר קרול את הפוליטיקה של תקופתו, את מוסד הכנסייה ואת החברה המודרנית. זהו הספר השני היוצא בהוצאת קמין שהמו"ל שלה הוא קובי קמין, בעל חנות הספרים התל-אביבית "קדמת עדן". קדם לו תרגום לספר "טרזן" מאת אדגר רייס בורוז, בשיתוף הוצאת ינשוף.

* מבחר משיריו של המשורר הגרמני גוטפריד בן (1886-1956) עתיד להופיע בשבועות הקרובים בהוצאת כרמל בתרגומו של המשורר אשר רייך, תחת הכותרת "נעורים יפים". הספר כולל 60 שירים בליווי מבוא שכתב רייך על שירתו של בן ועל מורכבות אישיותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ