פרס ישראל בספרות יוענק לסופר והמחזאי נתן שחם

שחם, יליד 1925, כתב למעלה מ-55 ספרים, ובהם "לוח חלק" שיצא ב-2010. בנימוקיהם ציינו חברי הוועדה כי כתיבתו מצטיינת בתבונה, ברגש ובמבע רהוט

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

פרס ישראל בתחום הספרות והשירה העברית יוענק השנה לסופר נתן שחם – כך הודיעה היום (חמישי) ועדת הפרס. הוא פרסם למעלה מחמישים וחמישה ספרים, שהאחרון בהם, "לוח חלק" ראה אור ב-2010 בהוצאת זמורה ביתן. בשנה הבאה יראה אור "מוציא לאור", ביוגרפיה דמיונית של מו"ל מהדור הישן. עד כה זכה שחם בפרסים ספרותיים בהם פרס שלונסקי על מכלול יצירתו, פרס ביאליק, ופרס אקו"ם על מפעל חיים.

בנימוקיהם כתבו חברי הוועדה כי כתיבתו של שחם מצטיינת בתבונה וברגש, בדמיון ובמבע רהוט הנשען על כל רובדי הלשון העברית. עוד כתבו כי שחם יודע כיצד לשרטט ביד אמונה דמויות טיפוסיות וייחודיות מן המציאות הישראלית, בעיקר אנשים שעיסוקם אמנות הכתיבה, העיתונאות, הטלוויזיה והמוזיקה. "ספריו עתירי רעיונות והוא יודע לתת לרעיונותיו ביטוי מהיר ומרתק", הוסיפו.

חברי הוועדה ציינו כי כבר מראשית דרכו התבלט שחם ביצירתו הססגונית והעשירה בסיפורת, במחזאות, בכתיבה תיעודית וכן בכתיבה ביוגרפית ואוטוביוגרפית. לדבריהם, שחם הוא מן הבולטים שבסופרי דור תש"ח, "ונמנה על לוחמי הפלמ"ח שהניפו באילת את דגל ישראל המאולתר, דגל הדיו, מעמד שהפך לסמל לסיום הקרבות ולניצחון ישראל במלחמה על עצמאותה".

לביקורת על ספרו של נתן שחם "לוח חלק">>>

חברי וועדת הפרס שבחרה בשחם כחתן פרס ישראל הם פרופסור יהודה פרידלנדר ששימש כיו"ר הוועדה, המשורר מירון איזקסון, העורך והמתרגם אמציה פורת ופרופסור זיוה שמיר מהחוג לספרות עברית באוניברסיטת תל אביב.

שחם נולד בתל אביב בשנת 1925 וכיום חבר קיבוץ בית אלפא. נוסף על הקריירה הספרותית שלו, מילא שחם גם מגוון תפקידים ציבוריים. בין היתר כיהן כמשנה ליו"ר הוועד המנהל של רשות השידור, כנספח התרבות של ישראל בניו יורק וכמנהל הכללי של הוצאת הספרים "ספרית פועלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ