מחיר קבוע לספר ב-18 החודשים הראשונים

זו ההמלצה העיקרית של טיוטת חוק הספרים שפורסמה אתמול. ההצעה קובעת גם רף מינימלי לתשלום תמלוגים לסופרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד התרבות והספורט פרסם אתמול (רביעי) את תזכיר החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל. ההצעה הועברה להערות משרדי הממשלה והציבור לקראת העלאתו לדיון בוועדת שרים לחקיקה. תזכיר הצעת החוק גובש בחודשים האחרונים על ידי השרה לימור לבנת בשיתוף משרד המשפטים, המועצה הלאומית לכלכלה בראשות פרופ' יוג'ין קנדל והתאחדות הסופרים והמו"לים בישראל.

החוק יקבע כי 18 חודשים מתאריך ההוצאה לאור של ספר, לא ישתנה המחיר לצרכן. כמו כן, בתקופה זו יקבלו הסופרים תמלוגים בשיעור 8% עבור 6,000 העותקים הראשונים, ותמלוגים בשיעור 10% עבור כל עותק נוסף. טיוטת החוק קובעת גם כי מבצעי הנחות על ספרים חדשים יוגבלו לשבוע הספר ולתקופות החגים. בנוסף, ייאסר על חנויות הספרים לתגמל את המוכרים על מכירת ספרים, וכן ייאסר עליהן לתת עדיפות למו"ל מסוים בהקצאת שטחי תצוגה.

לדברי משרד התרבות הגורמים השותפים לגיבוש הצעת החוק מעריכים כי אם יעבור, המחיר הנקוב לצרכן של ספר יהיה נמוך בעשרות אחוזים מהמחיר המומלץ לצרכן כיום. לדבריהם, כיוון שלא יחולו על הספרים מבצעים לאחר הוצאתם, המו"לים ירצו לקבוע מחירים אטרקטיביים לקוראים מלכתחילה.

שרת התרבות והספורט לימור לבנת אמרה אתמול: "אני מאמינה שהחוק יוביל למציאות חדשה שבה סופרים ישראלים יוכלו להתקיים בכבוד אבל הרווח העיקרי יהיה של החברה בישראל". יו"ר התאחדות המו"לים, ירון סדן, אמר אתמול כי זה רגע חשוב לתרבות הישראלית, "רגע שבו הממשלה עוצרת את הסחיטה המתמשכת של הוצאות הספרים, של הסופרים ושל היוצרים הפעילים בענף". לדבריו, החוק מבטיח תגמול הולם לסופרים ופריחה מחודשת של הוצאות ספרים קטנות ושל חנויות הספרים הפרטיות.

עיקרי החוק - לחצו להגדלה

עם זאת סדן הסתייג מכמה עניינים שעולים בחוק: "יש בתזכיר כמה נושאים שלהם דרוש עדיין פתרון, ובראשם היעדר הגבלה בחוק על פער התיווך של הרשתות הגדולות. במשק ריכוזי כענף הספרים חייבים להגביל את כוחן של הרשתות הגדולות בחוק, אחרת קיימת סכנה שהכוונות הטובות של המחוקקים ייוותרו בגדר כוונות טובות". סדן מתייחס לרצון המו"לים שתוגבל האפשרות של הרשתות לדרוש מהמו"לים הנחות. כיום נאלצים המו"לים לתת לרשתות הנחות עד 70 אחוז, והמו"לים הם שסופגים את המבצעים שמציעות הרשתות.

הגבלה כזו נכללה בטיוטת החוק המקורי, שלא עברה בוועדת שרים לחקיקה. במקומה קובעת ההצעה הנוכחית כי אחת לשנה ייחתם בין המוציא לאור לבין חנויות הספרים "הסכם הנחה", שבמסגרתו ייקבע שיעור ההנחה המקסימלי שיינתן לחנות מהמחיר לצרכן. סעיף נוסף שלא נכלל בטיוטה הנוכחית, הוא התביעה של המו"לים לביטול הבעלות הצולבת של הוצאת כנרת זמורה ביתן על צומת ספרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ