בוטלה זכייתה של המשוררת נוית בראל בפרס רמת גן

חברי ועדת הפרס דרשו לפסול את זכייתה של בראל בקטגוריית יצירת הביכורים בשירה, לאחר שגילו כי מדובר בספרה השני

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

פרס רמת גן לשנת 2012, שזוכיו הוכרזו בשבוע שעבר, לא יוענק למשוררת נוית בראל. זאת, לאחר שחברי ועדת הפרס דרשו לפסול אותו. חברי הוועדה ביקשו לבטל את בחירתם לאחר שנודע להם כי ספרה של בראל, "ממש", שנבחר בקטיגוריית יצירת הביכורים לשירה, הוא ספרה השני. בכך מצטרף פרס רמת גן למסורת של פרסים ספרותיים שערורייתיים, שהתחילה עם ביטולו של פרס ספיר לספרות ב-2009.

זו השנה השלישית שבה עיריית רמת גן מחלקת את פרס רמת גן לספרות בסכום כולל 200 אלף שקלים, 25 אלף לכל קטיגוריה. השנה נבחרו 11 זוכים ב-7 קטגוריות, בהם: חיים גורי, פרופסור עוזי שביט, אורלי קסטל בלום, יואל הופמן, מאיר שלו ורוביק רוזנטל. הפרס, כפי שהסביר ראש העיר צבי בר, הוא חלק מהשקעת העיר בתחום הספרות והאמנות, "ובמטרה לעודד את הדור הצעיר לקריאת ספרות עברית".

נוית בראל

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

אחרי שהחליטה הוועדה על חלוקת הפרסים ואף הודיעה לזוכים על זכייתם, נודע לעיריית רמת גן כי לא מדובר בספר הביכורים של בראל, אלא בספרה השני. כתוצאה מכך, הוחלט שם לשנות את קטגוריית הפרס ולהעניק אותו לבראל בקטגוריה של עידוד שירה צעירה - קטגוריה שלא מופיעה בכללי חלוקת הפרס, כפי שהם מופיעים באתר העירייה, ולא התאפשר להגיש אליה מועמדות.

שינוי קטגוריית הזכייה של בראל נעשה מבלי ליידע את חברי ועדת הפרס. לעיתונות נמסרה הודעה שלפיה בראל זוכה בפרס לעידוד שירה צעירה וכך נודע הדבר לחברי ועדת הפרס. רוב חברי הוועדה התנגדו נחרצות לשינוי הקטגוריה ותבעו כי הפרס לא יוענק לבראל ולא תוחלף הקטגוריה. סכום הפרס שבו מדובר הוא 25 אלף שקלים שהיו אמורים להתחלק בין שני משוררים על ספרי ביכורים. מלבד בראל, זכה בפרס גם יניב קקון על ספרו "שכונה".

חברי ועדת השיפוט של הפרס השנה היו: חבר מועצת העיר ויו"ר מנהל תרבות בעיריית רמת גן, עו"ד צביקה ניר, פרופסור זיוה שמיר, פרופסור ניצה בן דב, השופטת בדימוס ד"ר עדנה קפלן הגלר, וד"ר ליליאן דבי-גורי.

ניצה בן דבצילום: ירון קמינסקי
צבי בר צילום: עופר וקנין

פרופסור ניצה בן דב אמרה ל"הארץ": "אנחנו בחרנו את המועמדים בצורה נקייה לחלוטין. חשבנו שהשנה בחרנו במועמדים מצוינים ועדיין אני חושבת כך". לדבריה, "קרתה תקלה קטנה בכך שלא ידענו שהספר שהוגש לנו הוא לא ספר ביכורים. כשראינו שאנחנו מסתבכים עם זה, ביטלנו את הבחירה".

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה כי "עיריית רמת גן מעודדת ותומכת ביצירה ספרותית עברית בתחומי הספרות השונים". לדבריהם, "לאחר בדיקה מקיפה ומעמיקה של תקנון 'פרס רמת גן לספרות', התברר כי הוועדה אינה יכולה להעניק פרס בקטגוריה של שירת ביכורים לספר המדובר מאחר שהוא אינו ספר ביכורים, וגם לא ניתן להעניק פרס אחר בקטגוריה שאינה מופיעה בתקנון".

מהעירייה הוסיפו כי הם "בטוחים כי כישרונה הספרותי של נוית בראל, הראוי לציון ולשבח, יזכה אותה בעתיד בפרסים".

נוית בראל אמרה בתגובה:לדברים: "אני מודה לוועדת הפרס על בחירתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ