המגמה הספרותית: דויד פואנקינוס מבקר בישראל

וגם: עיבוד לנובלה של יהושע קנז בתיאטרון גשר, ספר חדש של תמר גלבץ יראה אור במאי, שירי משוררים באוניברסיטת בן-גוריון ועוד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

דויד פואנקינוס, מחבר "העדינות", ישתתף השבוע באירועים סביב ספרו שמקיים פסטיבל הקולנוע הצרפתי בישראל

הסופר הצרפתי דויד פואנקינוס מחבר "העדינות" (הוצאת כתר, מצרפתית: לי עברון-ועקנין) יבוא היום לישראל. הוא יבוא עם אחיו, הבמאי סטפן פואנקינוס, לכבוד צאת סרטם המבוסס על הספר, בכיכובה של אודרי טוטו ("אמילי").

הערב הם ישתתפו בהקרנת הסרט בסינמטק תל אביב כחלק מפסטיבל הקולנוע הצרפתי ומחר בסינמטק חיפה.

ביום רביעי ישוחח דויד פואנקינוס על ספרו עם הסופר משה סקאל ("יולנדה") במכון הצרפתי בתל אביב ב-20:00. בערב, שיתקיים בצרפתית ויתורגם סימולטנית לעברית, יוקרנו קטעים מהסרט החדש.

למחרת, ערב חזרתו לפאריס, ישוחח הסופר על ספרו במכון רומן גארי בירושלים ב-19:00, בהנחיית דרור סולאפר. ב-22:00 תתקיים בסינמטק ירושלים הרצאה על הסרט והספר, ובסופה תתקיים הקרנה.

"העדינות" הוא ספרו השמיני של פואנקינוס. הספר שנמכר עד כה בכמיליון עותקים ברחבי העולם, ראה אור בצרפת בהוצאת גאלימר ומגולל את סיפורה של נטלי, המנסה להתאושש ממות בעלה בתאונה, ומתאהבת במרקוס, שוודי צעיר שעובד עמה.

עידו בלאס

עיבוד לנובלה של יהושע קנז בתיאטרון גשר

תיאטרון גשר מעלה בימים אלו את ההצגה "בין לילה ובין שחר", עיבוד בימתי ראשון לנובלה בשם זה שכתב יהושע קנז.

גור קורן ("חמישה קילו סוכר") עיבד. הבמאי הוא סלבה מלצב, שנמנה עם מייסדי גשר והיה המנכ"ל הראשון. מאז ביים הצגות בבית צבי, בתיאטרון הספרייה ובגשר. בהצגה משחקים השחקנים הצעירים של התיאטרון ובהם מיכאל גמליאל, דניאל צ'רניש וקורן עצמו.

במשך השנים עובדו כמה מספרי קנז לתיאטרון, בהם "אחרי החגים" ו"האשה הגדולה מן החלומות". הנובלה "בין לילה ובין שחר", שראתה אור לראשונה ב-1980, מספרת על חבורת צעירים בימיה הראשונים של המדינה הלומדים לחיות יחדיו בין נעורים לבגרות.

"בין לילה ובין שחר". גבריות חדשהצילום: כפיר בולוטין

במרכז הסיפור עומד נער דחוי ששמו פסח (שאת דמותו מגלם השחקן דניאל צ'רניש), המפתיע בגילוי גבריות חדשה ובוטה, שמאתגרת את הצעירים סביבו.

עידו בלאס

ספר חדש של תמר גלבץ יראה אור במאי

בתחילת מאי יראה אור "המתים והחיים מאוד", רומן שלישי של תמר גלבץ. קדמו לו "את בתקופה טובה" (2004), ו"מקופלת" (2006) שזכה לשבחי הביקורת והיה מועמד לפרס ספיר ב-2008. באותה שנה זכתה גלבץ בפרס היצירה לסופרים עבריים.

"המתים והחיים מאוד" הוא רומן המתחיל בהיזכרות באמצע החיים. בשיחת טלפון מתבשרת הגיבורה על מות אביה, רגע מפתח בחייה אותו היא משחזרת שוב ושוב. היא גם חושבת על מותה המתקרב של אמה, על ילדותה שלה ועל מה שצופן בחובו העתיד.

כמו בספריה הקודמים, גם הפעם עוסקת גלבץ בסוגיות הקיום הגדולות: סקס, חיים, תשוקה והחשש מהמוות, וצוללת לפרטים הקטנים, המבעיתים והמצחיקים של הקיום האנושי.

איתמר זהר

שירי משוררים באוני' בן-גוריון

אוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע תציב בשטחה לוחות זכוכית שעליהם חקוקים שירי משוררים מתקופות שונות. בפרויקט שיזמה נשיאת האוניברסיטה פרופ' רבקה כרמי, ושמו "נשמה יתרה בבן גוריון", יוצגו שירי שלמה אבן גבירול, שאול טשרניחובסקי, יודית שחר, דוד אבידן, חיים גורי, רחל, וכן נידאא חורי ואורי ברנשטיין, המשמשים מרצים באוניברסיטה. פרופ' נסים קלדרון, מהחוג לספרות עברית וממובילי הפרויקט, אומר כי השירים יוחלפו אחת לכמה חודשים, כדי לחשוף משוררים ושירים אחרים.

עידו בלאס

ספר על יצירתו של יצחק לאור

ספר עיון, "אל בשר הלשון" (הוצאת הקיבוץ המאוחד), בוחן את יצירתו של הסופר, המשורר, המחזאי והמסאי יצחק לאור.

את הספר ערכו אריאל הירשפלד וסיגל נאור פרלמן. הוא כולל מאמרים של ענת מטר, גיש עמית, משה צוקרמן, יונתן סואן, אורי ש' כהן, עודד וולקשטיין, אראלה בראון, דפנה ברנבוים כרמלי, ננסי עזר, שאול פטר ואברהם עוז.

עטיפת הספר

זוהי אסופת המאמרים הראשונה על יצירתו של לאור הרואה אור. מאמרים נוספים על יצירתו התפרסמו בכתבי עת שונים, אבל עסקו בעיקר בשירתו.

המאמרים בספר מתייחסים לכתיבתו הפרוזאית, המתוארת על ידי עורכי הספר כתובענית ומורכבת, ומשלבת אינטלקט ורגש.

בימים אלה ראה אור גם ספר שיריו החדש של לאור, "ספר העדר".

עידו בלאס

אתר על נתן אלתרמן

אתר אינטרנט חדש מוקדש לכתבי המשורר נתן אלתרמן. את האתר הקים מנכ"ל חברת טרגט מערכות, דוד גוטרזון.

האתר מציג את פועלו של אלתרמן כמשורר, מתרגם, חוקר, מבקר, מחזאי וסופר ילדים.

יש בו גם מקורות מידע נוספים כגון חדשות ספרות, קישורים לתוכניות רדיו וטלוויזיה מוקלטות, מאמרים של חוקרים מרכזיים, קישורים לשירים מולחנים, אלבום תמונות של משפחתו הלקוח מארכיון אלתרמן באוניברסיטת תל אביב ועוד (www.alterman.org.il).

בנוסף יש באתר ראיונות מצולמים עם מכרים וחוקרים של אלתרמן, בהם דן מירון, חיים גורי ויוסי גמזו.

עידו בלאס

סדר פסח עם ג'ונתן ספרן פויר

הגדה חדשה של פסח בעריכת הסופר ג'ונתן ספרן פויר רואה אור בימים אלה בהוצאת כנרת. לצד הטקסט המקורי, בעברית ובארמית, היא מכילה גם תרגום חדש לאנגלית של הסופר נתן אנגלנדר. כמו כן כוללת ההגדה פרשנויות עכשוויות שכתבו נתניאל דויטש, מרצה באוניברסיטת סנטה קרוז ומנהל המרכז ללימודי יהדות; הסופרת רבקה ניוברגר גולדסטין; סופר הילדים דניאל הנדלר, הכותב בשם העט למוני סניקט; והעיתונאי ג'פרי גולדברג, שאף העניק את ההגדה לנשיא ברק אובמה. ההגדה, שעיצב עודד עזר, כוללת גם מעקב אחר התפתחות החג והדרכים השונות שבהן הוא נחגג לאורך ההיסטוריה, וכן סיפורים ורגעים הממחישים את נושאיו. ההגדה מדורגת בראש רשימות ספרי היהדות, הפילוסופיה והחגים באתר אמזון האמריקאי.

ג'ונתן ספרן פויר
ג'ונתן ספרן פויר

מיה סלע

צו קריאה

* "הרוח השבויה", ספר ההגות של המשורר הפולני חתן פרס נובל, צ'סלב מילוש, ראה אור לאחרונה בהוצאת קשב לשירה, בתרגומה של מירי פז. אירוע לכבוד צאת הספר יתקיים ביום שישי ב-12:00 בתיאטרון הקאמרי בתל אביב. במקום יתקיים דיון בהשתתפות המתרגמת, עורך ההוצאה רפי וייכרט, חוקר הספרות נסים קלדרון, המשורר רוני סומק והסופרת רונית מטלון.

* ספרו החדש של עמוס עוז, "בין החברים", שראה אור בהוצאת כתר, יושק בבית ביאליק בתל אביב ביום חמישי ב-20:30 בהשתתפות הסופר. את האירוע תנחה קרן קוך וישתתפו בו דרור משעני, אסף ענברי, נסים קלדרון, סייד קשוע, והמוסיקאים רונה קינן ועדי רנרט.

* ערב שירה מזרחית שכותרתו "בין שירה ישראלית לתרבות ערבית", יתקיים מחר ב-20:30 בבית אבי-חי בירושלים. בערב ישתתפו המשוררים ארז ביטון, שירה אוחיון, משה אוחיון, גלית וסקר וסמי שלום שטרית, וכן שחקני תיאטרון דימונה, אופיר נהרי ויעקב זאדה דניאל. כמו כן ישתתפו בערב ראש העיר דימונה מאיר כהן ומנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית יעל בן-יפת. ההרכב המוסיקלי "קדמה" ינגן.

* ספר העיון "היסטוריה ללא נחת", שראה אור לאחרונה בהוצאת עם עובד, מתמקד ביחסי גרמנים ויהודים. את הספר ערכו בעז נוימן, רוני רצ'קובסקי וגלילי שחר, והוא מקבץ מאמרים שכתבו תלמידיה של ההיסטוריונית פרופ' שולמית וולקוב. השקת הספר תהיה מחר ב-19:30 בחנות תולעת ספרים (מאז"ה 7) בתל אביב, בנוכחות פרופ' וולקוב ובהשתתפות פרופ' יוסי מאלי, פרופ' סטיבן אשהיים, ד"ר רחל פרוידנטל ועופרי אילני. בערב ישולבו קטעי נגינה של האקורדיוניסט אסף תלמודי.

* "מרתון עריכה", פרויקט חדש לכתיבת ערכים לוויקיפדיה, יתקיים מחרתיים ב-17:00 בספרייה הלאומית בירושלים. זהו שיתוף פעולה בין הספרייה הלאומית, ויקיפדיה העברית ועמותת ויקימדיה ישראל. האירוע ייפתח בסדנת עריכת מושגים ויימשך עם מרתון כתיבת ערכים בנושאים הקשורים לספרייה הלאומית ואוספיה. ספרנים יתמכו במשתתפים וידריכו אותם כיצד להיעזר בחומרי הספרייה כדי לכתוב ערכים. ההשתתפות פתוחה לציבור הרחב, אבל כרוכה במשלוח מייל והרשמה מראש לכתובת: glam@wikimedia.org.

* המשורר מירון איזקסון יארח את אהוד בנאי ביום חמישי ב-22:30 במועדון המקום (ברנר 5) בתל אביב. המפגש הוא חלק מהסדרה "מלים ומנגינה". במפגשים הבאים יארח איזקסון את אביתר בנאי ואת ארז לב ארי.

קצרים

כחלק מהסכם שיתוף פעולה חדש עם הוצאת הספרים טאשן תייחד רשת סטימצקי אזורים בכמה מסניפיה לספרי ההוצאה, מעין חנות בתוך חנות. לרגל שיתוף הפעולה התקיים ביום שני שעבר אירוע בסניף הרשת בקניון רמת אביב בנוכחות מנכ"לית הרשת, איריס בראל. הוצאת טאשן, שהוקמה ב-1980, היא אחת הגדולות בעולם בתחום האמנות, העיצוב וסגנון חיים.

הספר "הרפתקאותיו של האקלברי פין" שכתב מארק טוויין וראה אור ב-1885. יעובד לקולנוע. ההרפתקאות הפעם, על פי המפיקים, יהיו ברוח המאה ה-21. הספר עובד בעבר כמה פעמים לקולנוע, בין השאר ב-1939 וב-1993.

ציטוטים

"כשאני כותבת אני לא עומדת מעל הסיפור ומושכת בחוטים כמו בתיאטרון בובות. בשבילי זה תהליך כאוטי. מלים רודפות מלים, דמויות מתנגדות לי"

אליף שפאק ל"סינדי מורנינג הראלד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ