אש לא ידידותית: מנחם פרי נגד א"ב יהושע

פרי פירסם מאמר באתר הספרייה החדשה ובו תקף את הדעה שהביע א"ב יהושע על יהודי התפוצות; תגובתו של יהושע תתפרסם לאחר החג

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים44
עידו בלאס

"אלה הם יהודים חלקיים בעוד שאני יהודי שלם... לפחות שילמדו עברית", כך אמר א"ב יהושע על יהודי התפוצות בהרצאה לפני כמה שבועות. בעקבות הידיעה, , פירסם החוקר ועורך הספרות פרופ' מנחם פרי, שעורך בין היתר את ספריו של יהושע, מאמר באתר של הוצאת "הספרייה החדשה" ובו הוא של היום, שלטענת פרי, דלה ביחס לתרבויות שקדמו לה - היהודית, היידית והעברית.

"אלפיים שנה ישבנו בגולה, ומה הבאנו משם? שק ריק", כותב פרי, "ענקי התרבות של היהודים בפילוסופיה ובהגות, בספרות, במוסיקה, בציור ובמדעים, אינם חלק מאתנו... לפני השואה היתה היידיש שפתם של 90% מן היהודים בעולם. נכתבה בה שירה מודרניסטית גדולה, נועזת ופורצת גבולות, שהשירה בעברית בת אותו זמן מחווירה לעומתה, ואולי גם השירה העברית עד עצם ימינו".

פרי ממשיך ומבכה במאמרו את מצב השפה והספרות העברית, ולא חוסך ביקורת גם ממערכת החינוך "התלמידים ששולח שר החינוך שלנו למערת המכפלה בחברון אינם מסוגלים לקרוא תנ"ך", כתב פרי, "ולא רק את התנ"ך ואת ביאליק ואת ברנר ואת עגנון הם כבר לא מסוגלים לקרוא, אלא אף את ‘מר מאני' ו'מולכו' של יהושע. קשה להם אפילו העברית של יהודית קציר מלפני 20 שנה".

פרי. חילוקי דעותצילום: מוטי קמחי

פרי חותם את דבריו באומרו שישראל של היום היא האסון הגדול ביותר שקם לספרות הישראלית, "היא הכישלון הגדול של התרבות היהודית, פרט לכך שהיא גם הסכנה הפיסית הגדולה ביותר שקיימת היום בעולם לריכוז הגדול ביותר של העם היהודי".

מהספרייה החדשה נמסר כי תגובתו של יהושע תתפרסם באתר ההוצאה לאחר החג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ