אשכול נבו ושרה שילה במפגש עם סופרים גרמנים

וגם: כנס בשנקר על עתיד ההוצאות לאור, 70 שנה למותו של רוברט מוזיל, אירוע על יצירתה של אידה פינק ועוד. המגמה הספרותית

גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלריה

סופרים מישראל ומגרמניה ישתתפו בסדרת מפגשים שיתקיימו בברלין החל ביום רביעי בשבוע הבא (25‑29 בחודש). הסדרה, שתכלול שבעה אירועים במשך חמישה ימים, ממשיכה את מסורת "ימי הספרות הישראליים-גרמניים", המתקיימים בשתי המדינות מאז 2005 ומאורגנים על ידי מכון גתה וקרן היינריך בל. במסגרת זו יועלו לדיון סוגיות אקטואליות הנוגעות לתרבות, פוליטיקה וחברה בשתי המדינות.

מהצד הישראלי ישתתפו הסופרים אשכול נבו, שרה שילה, ליזי דורון, עמיחי שלו, יותם טולוב ואריה שארוז-שאליקאר, ומהצד הגרמני ישתתפו הסופרים כריסטופר קלבלה, אולגה גריאסנובה, תומאס הטקה ודירק קורביובייט.

באחד המפגשים יוקרנו פרקים מסדרת הטלוויזיה הישראלית "עבודה ערבית" ותתקיים שיחה עם השחקן המככב בה, נורמן עיסא. אירוע נוסף יעסוק בסולידריות חברתית וישתתפו בו מבקר הספרות הגרמני הוברט וינקלס וכן שתי נציגות ישראליות ­ הסופרת והעיתונאית אבירמה גולן והפעילה החברתית סתיו שפיר.

אבנר שפירא

כנס בשנקר על עתיד ההוצאות לאור

"הדחף להוציא לאור", כנס בינלאומי שיתקיים בסוף החודש בבית הספר שנקר ברמת גן, יבקש לבחון את מושג ההוצאה לאור במאה ה‑21. הכנס, שיתקיים ב‑29‑30 בחודש, יכלול ארבעה מושבים. בין השאר ידונו בו בתגובת הוצאות לאור וותיקות ביחס לשינויים ובאפשרותן לעצב סדר יום חברתי ופוליטי.

בכנס יתקיים גם דיון באמצעות האינטרנט עם אמניות איראניות מטהראן ומארצות הברית ותתקיים הרצאה של מישל אל-ראהב, מבעלי חנות הספרים היפואית "קפה יאפא" על "מגבלות על יבוא ספרים בערבית והחרמת ספרים בערבית בישראל".

בין השאר יהיו הרצאות של מומחי תרבות דיגיטלית מהארץ ומהעולם, בהם מקס שומן שיסביר כיצד פועלות הוצאות ספרים אלטרנטיביות בארצות הברי. את הכנס יזמו לאה אביר, ליאת לביא ואביגיל ריינר, חברות קבוצת "אפשרות של ספר".

עידו בלאס

70 שנה למותו של רוברט מוזיל

אתמול, 15 באפריל, מלאו 70 שנה למותו של הסופר האוסטרי רוברט מוזיל, הנתפש בעיני רבים כאחד מגדולי הסופרים במאה ה‑20. במולדתו מתקיימים כמה אירועים להנצחת זכרו ולבחינת מורשתו הספרותית.

האירוע המרכזי הוא כנס בינלאומי רב משתתפים, שננעל שלשום במוזיאון לספרות על שם מוזיל השוכן בבית הולדתו בעיר קלגנפורט. בשלושת ימי הכנס, שכותרתו "רוברט מוזיל והחיים הספרותיים בתקופתו", הושמעו הרצאות שדנו לא רק ביצירתו המונומנטלית הבלתי גמורה של הסופר, "האיש בלא תכונות", אלא גם בספריו האחרים, בהם "נבוכותיו של החניך טרלס", "שלוש נשים" ו"עיזבון של אדם חי".

מוזיל היה נשוי לאשה יהודייה וב‑1938, לאחר סיפוח אוסטריה לגרמניה הנאצית, הם עקרו לשווייץ. מוזיל מת בז'נווה עקב שבץ מוחי, והוא בן 61. בטקס שריפת גופתו נכחו שמונה אנשים בלבד.

אבנר שפירא

אירוע על יצירתה של אידה פינק

אירוע ערב יום השואה בבית אבי חי בירושלים יוקדש ליצירתה של הסופרת אידה פינק, כלת פרס ישראל, שמתה בספטמבר האחרון והיא בת 89. באירוע, שיתקיים ביום חמישי הקרוב, בהנחיית הסופר אמיר גוטפרוינד, ישוחחו הסופרת והעיתונאית שהרה בלאו, הסופרת עדה פגיס, והמתרגם, הסופר והעורך דוד וינפלד, על כתיבתה של פינק.

פינק, שהחלה לפרסם את ספריה ב‑1971, כתבה שישה רומנים, קובצי סיפורים ושלושה ספרי ילדים. את כל ספריה, שרובם עוסקים בטראומות מתקופת השואה, כתבה בפולנית, שפת ילדותה, ואת רובם תירגם לעברית וינפלד.

עידו בלאס

עיבוד קולנועי לספר "צל הימים"

הבמאי הצרפתי מישל גונדרי מצלם בימים אלה בפאריס את הסרט "Mood indigo", עיבוד לספרו של בוריס ויאן, "צל הימים". השחקנים רומן דוריס ואודרי טוטו מגלמים את בני הזוג קולין וקלואי שחייהם משתנים אחרי שקלואי לקתה במחלה נדירה. זהו העיבוד הקולנועי הרביעי של הרומן, שראה אור לראשונה ב‑1947.

גם "המשחק של אנדר", ספרו של אורסון סקוט קארד מ‑1985, מעובד כעת לקולנוע, לאחר שהפקתו עוכבה במשך כעשור. הספר מתאר את כדור הארץ העתידני, 70 שנה לאחר שהותקף בידי חייזרים ואת הילד אנדר המחונן, שנשלח לבית ספר צבאי בחלל כדי להתכונן לפלישה עתידית. את הסרט, בכיכובם של האריסון פורד ובן קינגסלי, מביים גאווין הוד ("אקס מן המקור: וולברין").

עידו בלאס

ויליאם בויד ימשיך את סדרת ג'יימס בונד

הסופר הבריטי ויליאם בויד יכתוב את הספר החדש בסדרת ג'יימס בונד. הספר, שעדיין אין לו שם, יראה אור ב‑2013, כחלק מחגיגות 60 שנה לצאת הספר הראשון בסדרת הריגול של איאן פלמינג, "קזינו רויאל". בויד, שספרו "An Ice Cream War" היה מועמד לבוקר ב‑1982, אמר כי עלילת הספר שלו על הסוכן הכפול תתרחש בסוף שנות ה‑60.

זוהי הפעם השלישית שסופר אחר ימשיך את הסדרה של פלמינג, שמת ב‑1984. ב‑2008, במלאות מאה שנה להולדתו של פלמינג, ראה אור הספר "שלוח רסן" מאת הסופר הבריטי סבסטיאן פוקס והצליח מאוד. בשנה שעברה ראה אור הספר "קארט בלאנש" מאת הסופר האמריקאי ג'פרי דיבר.

איתמר זהר

הספר החמישי בסדרת "משחקי הכס" ייצא בסוף מאי

הספר החמישי בסדרת ספרי הפנטסיה "שיר של אש ושל קרח", שעליה מבוססת סדרת הטלוויזיה "משחקי הכס", יראה אור בסוף מאי בהוצאת אופוס שהוציאה את ספרי הסדרה עד כה. הספר הנוכחי, "ריקוד עם דרקונים", תורגם בידי צפריר גרוסמן. חלקו הראשון של הספר הוא סוף הספר שקדם לו, "משתה לעורבים". המחבר, ג'ורג' ר' ר' מרטין, פיצל אותם, כי הוא כלל כאלף עמודים. מרטין אמר כי בסדרה, בעלת הדמויות הרבות והעלילה המסועפת, יתפרסמו בעתיד עוד שני ספרים, "רוחות החורף" ו"חלום של אביב".

צו קריאה

* "ציקלון הזיכרונות", אנתולוגיית סיפורים קצרים על זקנה הרואה אור בהוצאת כתב, תושק מחר ב‑20:00 בתולעת ספרים בתל אביב (מאז"ה 7) בהשתתפות הכותבים. במקום יוקראו קטעי פרוזה מסיפורים נבחרים ויוכרז נושא האנתולוגיה הבאה.

* המשורר, הפסיכולוג ומבקר האמנות מרדכי גלדמן יתארח מחר ב‑20:00 ב"שלישירה" בבית הליקון בתל אביב לשיחה על אמנות ושירת זן בעקבות ביקור בטוקיו וקיוטו.

* "רומן וינאי", ספרו של דוד פוגל שהתגלה בשנת 2009 וראה כעת אור בהוצאת עם עובד, יושק ביום חמישי ב‑20:30 בבית ביאליק בתל אביב, בשיתוף אוניברסיטת בר אילן. בערב, שינחה עודד מנדה-לוי, ישתתפו מנכ"ל הוצאת עם עובד ג'קי בריי, ד"ר תמר וולף-מונזון, חיים באר, לילך נתנאל, דרור בורשטיין וערן צור.

*הוצאת רסלינג תקיים ביום ראשון הבא סמינר לרגל צאת התרגום החדש של ד"ר רות גינזבורג למסתו של זיגמונד פרויד "Das Unheimliche" ("האלביתי"), כחלק מסדרת "זיגמונד פרויד ­ מבחר כתבים" הרואה אור בהוצאה. הסמינר, בשיתוף תוכנית התואר השני באמנויות של בצלאל, ייפתח ב‑15:30 בגלריה בצלאל בתל אביב.

* המשורר והעורך רפי וייכרט יארח את המתרגם ד"ר עמינדב דיקמן ביום שישי בבית הקונפדרציה בירושלים (אמיל בוטה 12). דיקמן יספר על משוררים רוסים גדולים ועל ההיסטוריה של תרגומי שירתם לעברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ