חביבה פדיה ומואיז בן הראש הם הזוכים בפרס עמיחי

הפרס, בגובה 30 אלף ש', יוענק לפדיה על ספרה "דיו אדם", שראה אור בשנת 2009, ולבן הראש על ספרו "לא הולך לשום מקום" מ-2010

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
מיה סלע
מיה סלע

המשוררים פרופ' חביבה פדיה ומואיז בן הראש הם הזוכים השנה בפרס יהודה עמיחי לשירה עברית. פדיה תקבל את הפרס על ספרה "דיו אדם", שראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד בשנת 2009, ובן הראש יקבל אותו על ספרו "לא הולך לשום מקום", שראה אור בהוצאת רסיס נהרה בשנת 2010. בראש ועדת הפרס עמדה השנה פרופ' גלית חזן רוקם, והחברים בה היו ד"ר ענת ויסמן והסופר מאיר שלו. שני היוצרים יקבלו את הפרס, על סך 30 אלף שקלים כל אחד, בערב שיתקיים ב-3 במאי בירושלים. 


בנימוקי ועדת הפרס לספרה של חביבה פדיה נכתב כי הוא ראוי לפרס עמיחי על היופי, הייחוד, העוצמה והעצמאות הגלומים בו, "מורכבותה של לשון השירה של פדיה מממשת את מורכבות החוויה המקופלת בשירתה".


עוד נכתב כי "פדיה נעה בין אמונה עמוקה, כמעט נאיבית, באל כל יכול ומקיף הכול, עד לשיח אינטימי ומתגרה עם בורא עולם על בריאתו הבלתי מושלמת בעליל. כתיבתה מגלה חוקרת משכילה ורבת ידיעות המתייצבת כאדם במציאות הפוליטית והחברתית המורכבת של קיומנו".


על שירתו של בן הראש, שזכה בפרס על ספרו האחרון "לא הולך לשום מקום", כותבת ועדת כי היא שירה פולמוסית, פרועה ומבקשת צדק, "הנוסח השירי של בן הראש משלב הומור עצמי, רושם של דיבור ישיר, כן ובלתי מצונזר". עוד הוסיפו חברי הוועדה כי מואיז בן הראש "מאלץ אותנו להתמודד ללא כחל וסרק עם שאלות של זהות ושייכות, הגירה וקיפוח, הכרח ובחירה. יחד עם המשורר אנו נכנסים למלכודות שמציבה המציאות למי שנמצא כאן, כלומר למי ש'לא הולך לשום מקום'". לדברי השופטים הוא כותב שירה "לא נחמדה", אך הוא נמצא ראוי לפרס למרות, ובעבור, תכונה זאת".


פדיה. "שיח עם בורא עולם"צילום: דניאל צ'צ'יק


פרס עמיחי ניתן על ידי עיריית ירושלים ומשרד התרבות כאות הוקרה למשוררים על ספר שירים שיצא לאור בשבע השנים האחרונות או על מפעל חיים. מטרותיו של הפרס הן: שימור והפצת מורשת עמיחי, עידוד מצוינות של משוררים ישראלים ואיכות ביצירה העברית. עם זוכי העבר בפרס נמנים המשוררים: ש. שפרה, אגי משעול, רוני סומק ונורית זרחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ