צנזורה בפסטיבל הסופרים

הדוברים ימסרו נאומים לאישור

בעקבות נאום של ניר ברעם, ביקשה הנהלת פסטיבל משכנות שאננים לעבור על הנאומים. הסופר: "לא להזכיר את המצב הפוליטי זה מעשה פוליטי"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

שני הסופרים שיישאו השנה דברים באירוע הפתיחה של פסטיבל הסופרים במשכנות שאננים התבקשו להעביר את נאומיהם להנהלת הפסטיבל מראש. זאת משום שבאירוע לפני שנתיים, שנערך במעמד נשיא המדינה שמעון פרס ושרת התרבות לימור לבנת, נאם הסופר ניר ברעם והדברים שאמר עוררו ביקורת ואי נחת.

ברעם העלה בנאומו את התהייה אם אפשר לדבר רק על ספרות מבלי לגעת בתנאים החברתיים והפוליטיים שבהם היא נכתבת. "תחת גלימת הקורבן שאמנם נתפרה לנו, היהודים, על ידי ההיסטוריה, אנחנו עדים להפרה שיטתית של זכויות הלא-יהודים בתוך מדינת ישראל ובשטחים הכבושים", אמר אז ברעם. בטקס פתיחת הפסטיבל שייערך ב-13 במאי יישאו דברים שני סופרים, לסלו קרנסהורקאי ההונגרי כנציג הסופרים הזרים, וצרויה שלו כנציגת הסופרים הישראלים.

מנהלת הפסטיבל, טל קרמר, אמרה אתמול כי "בעקבות מה שקרה עם ניר ברעם ביקשנו מהסופרים השנה להעביר את נוסח הנאום. זאת היתה טעות הפקתית שלנו, למרות שאני לא חושבת שתפקידי לשים מחסום ולעשות צנזורה.

ניר ברעםצילום: אמיל סלמן
צרויה שלוצילום: אי–פי

קרמר מספרת שהיא משתמשת בנאום של ברעם כאשר היא מקבלת פניות מסופרים שאמורים לבוא לפסטיבל ונתקלים בלחץ לבטל את השתתפותם מצד ארגונים פרו פלסטיניים. כך עשתה, לדבריה עם הסופרת טרייסי שבלייה. "הם מבקשים שנעזור להם להסביר למה הם מסכימים לנסוע. נתנו להם את הנאום של ניר ברעם כדוגמה לנאום שהיתה בו ביקורת על הממשלה והשלטון והשמיים לא נפלו".

בתגובה אמר אתמול ברעם כי "גם לא להזכיר את המצב הפוליטי ולהתרכז לכאורה רק בספרות, זהו מעשה פוליטי, שלא לומר מיתמם". ארגון PACBI, המנהל את קמפיין החרם התרבותי והאקדמי נגד מדינת ישראל, קרא לסופרים מרחבי העולם להחרים את פסטיבל הסופרים הבינלאומי. "כל מעשה אחר יהווה אישור למדיניות הישראלית של קולוניאליזם, אפרטהייד וכיבוש", כתבו אנשיו לסופרים.

בימים האחרונים נודע כי הסופר ההודי ויקאס סווארופ ("נער החידות ממומביי") ביטל את השתתפותו בפסטיבל. למארגנים נמסר כי סווארופ, המכהן כשגריר הודו ביפאן, התבקש להישאר במדינה בעקבות ביקור של שר הודי. קרמר מאמינה כי הביטול של סווארופ נובע באמת מאילוצי תפקידו. "זאת אכזבה מאוד גדולה מבחינתנו. לגבי כל הסופרים שהזמנו ונתנו תשובה שלילית, אי אפשר לדעת מה הסיבה האמיתית. על הבריטים במיוחד יש לחץ מאוד גדול".

טל קרמרצילום: תמי קרמר
ויקאס סווארופצילום: בלומברג

ל"הארץ" נודע על לחץ שהופעל גם על משתתף נוסף בפסטיבל, כאשר שר התרבות של החמאס גינה בשבוע שעבר את הסופר האלג'ירי בואלם סנסל ("הכפר של הגרמני"). בהודעה שהוציא החמאס נמסר כי הארגון רואה בבואו של הסופר "פשע נגד מיליון וחצי שאהידים אלג'ירים שקידשו את חייהם למען החירות באלג'יריה תחת הכיבוש הצרפתי". הם קראו למוסלמים ברחבי העולם להחרים אותו.

מנהל משכנות שאננים, אורי דרומי, אמר כי הוא "בטוח שסנסל, שכתב ספר נועז שבו הוא יוצא נגד כל פנאטיות דתית, לא יתכופף מול האיום הזה וישתתף בפסטיבל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ