מיה סלע
מיה סלע

מנכ"ל פסטיבל הסופרים הבינלאומי במשכנות שאננים, אורי דרומי, הכחיש אתמול את דברי מנהלת הפסטיבל ולפיהם ניתנה הוראה לסופרים שינאמו באירוע הפתיחה להעביר את נאומיהם מראש. דרומי לא הכחיש כי מנהלת הפסטיבל אכן אמרה את הדברים אך בהודעה שפרסם נכתב: "ברצוני להבהיר כי לא ביקשנו משום סופר שיגיע לפסטיבל הסופרים הבינלאומי ה-3 להראות לנו את נוסח נאומו, ואין בכוונתנו לעשות כך". עוד נכתב כי "גאוותנו היא על חופש הביטוי השורר בפסטיבל".

דרומי שלח מסר זהה באנגלית גם לסופרים הזרים שיבואו לפסטיבל. כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", מנהלת הפסטיבל טל קרמר הסבירה כי ההחלטה התקבלה בעקבות נאומו של ניר ברעם באירוע הפתיחה של הפסטיבל לפני שנתיים, שהיה פוליטי וביקורתי מאוד.

במקביל פנו סופרים שיתארחו בפסטיבל, ובהם טרייסי שבלייה ("נערה עם עגיל פנינה") ואלכסנדר המון ("פרויקט לזרוס" ו"שאלת ברונו"), למנכ"ל משכנות שאננים אורי דרומי בבקשה להיפגש עם אנשי תרבות פלסטינים בזמן שהותם כאן. שבלייה ביקשה להיפגש עם אנשי תרבות ברמאללה, ואילו המון ביקש לערוך סיור במזרח ירושלים. דרומי מסר אתמול כי הוא פועל על מנת להסדיר ביקורים אלו.

האם לדעתכם יש לצנזר נאומים פוליטיים בפסטיבל? בואו לדבר על זה בפייסבוק

מנכ"ל הפסטיבל אורי דרומיצילום: תומר אפלבאום

אנשי פסטיבל הסופרים הבינלאומי במשכנות שאננים מתמודדים עם קמפיין מצד ארגונים פרו פלסטיניים שמפעילים לחץ על הסופרים מחו"ל שלא לבוא לירושלים, וקוראים להם להחרים את הפסטיבל. אחד הסופרים שהיו אמורים לבוא לפסטיבל הוא הסופר היהודי הבריטי הווארד ג'ייקובסון, שזכה בשנה שעברה בפרס הבוקר היוקרתי הבריטי. ג'ייקובסון הודיע כי לא יבוא בסופו של דבר לפסטיבל מטעמי בריאות, אבל דיבר באופן נחרץ נגד חרמות מכל סוג שהוא.

ג'ייקובסון אמר ל"הארץ": "אני חושב שלאינטלקטואלים יש חובה תמיד להתווכח ולהשאיר את התקשורת פתוחה. עד כמה שאתה רוצה שמדינה תשתנה, אתה לא סוגר את האפשרות לשינוי". הוא הוסיף: "הרי האנשים שאתה מחרים הם האנשים שיביאו שינוי, כשאתה מחרים סופר או פסטיבל ספרותי אתה מחרים את קולות ההיגיון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ