הספרייה הלאומית מתחייבת: ארכיון ברוד וקפקא יעבור דיגיטציה ויעלה לרשת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט עדיין לא הכריע מי יקבל את כתבי היד של הסופרים הצ'כים מקס ברוד ופרנץ קפקא ובספרייה הלאומית כבר הכינו תוכנית עבודה המפרטת את הטיפול בכתבי היד וקליטתם. לפי מסמך שהכין מנכ"ל הספרייה, אורן וינברג, הספרייה מתחייבת כי הארכיון יעבור דיגיטציה ויהיה נגיש לציבור הרחב באינטרנט.

בשבוע שעבר מסר היועץ המשפטי לממשלה לבית המשפט כי כתבי היד הם "הקדש ציבורי", ויש להוציאם מהידיים הפרטיות של חווה הופה ואחותה ולהעבירם לשמירה בספרייה הלאומית.

עו"ד מאיר הלר ממשרד א. לנדוי, שמייצג את הספרייה הלאומית הגיב לדבריו של היועץ המשפטי לממשלה ואמר כי עמדתו "מהווה איתות ברור כי ההגנה על עזבונם של גדולי הרוח של העם היהודי תזכה להגנת החוק נגד בעלי אינטרסים זרים המבקשים לעוות את צוואתם". כעת ממתינים הצדדים במשפט להכרעת השופטת, שתקבע אם כתבי היד יישארו בידיים פרטיות, יועברו לספרייה הלאומית או יימכרו לארכיון הספרות הגרמני.

בתוכנית העבודה שחיבר מנכ"ל הספרייה הלאומית, הוא מתחייב כי "הספריה תאפשר לציבור, בישראל ומחוצה לה, נגישות הולמת לאוספים, בין היתר באמצעים טכנולוגיים מתקדמים". הספרייה מתחייבת לבצע דיגיטציה של החומר "על מנת להבטיח נגישות לפריטי הארכיון בארץ ובעולם, באמצעות האינטרנט". במסגרת זו, "כל הפריטים השייכים לארכיון ייסרקו במצלמה דיגיטלית בכפוף למגבלות של זכויות יוצרים ושמירה על צנעת הפרט". לצד זאת, הספרייה מתכננת גם להוציא לאור את כתביו של מקס ברוד, שפירסם בחייו עשרות ספרים, אך רובם מעולם לא תורגמו לעברית.

"מובן מאליו שלא יוצאו שום פריטים של ארכיון מקס ברוד מרשות הספרייה, לא במכירה ולא בשום דרך אחרת. פריטים אלו, למעט במקרים נבחרים של תערוכות והשאלות לטווח קצר, יוחזקו על ידי הספרייה ויישמרו על ידה ללא הגבלת זמן", מתחייבת הספרייה.

הארכיון המדובר, שמכיל אלפי כתבי יד, שוכן עשרות שנים בכספות בנק בתל אביב ובציריך ובדירתה הפרטית של הופה בתל אביב. הפריט החשוב ביותר שככל הנראה נמצא בו הוא יומניו האישיים של מקס ברוד, שמעולם לא פורסמו. הארכיון הועבר לידי מזכירתו, אסתר הופה ועם מותה, ב-2007, ירשו אותו בנותיה, שניצבות מאז במרכז המשפט על גורלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ