כתבי ג'יימס ג'ויס הועלו לאינטרנט בסתר

הספרייה הלאומית של אירלנד העלתה כתבי יד נדירים של ג'ויס לרשת לאחר שזכויות היוצרים עליהם עברו לרשות הציבור

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

הספרייה הלאומית של אירלנד סרקה והעלתה לרשת כתבי יד נדירים של הסופר האירי ג'יימס ג'ויס. מדובר בצעד חשוב שהופך לראשונה את הטיוטות ואת ההערות של ג'ויס לזמינות לחוקרים ולקוראים, חינם.

ג'ויס, שהלך לעולמו ב-1941 בגיל 58, נחשב לאחד מאבות המודרניזם הספרותי אך עד עתה לא ניתנה לחוקרים גישה חופשית לכתביו מאחר שנכדו סטיבן, המופקד על עזבונו, שמר עליהם באדיקות. בין השאר, גבה הנכד דמי שימוש גבוהים במיוחד ממי שביקשו גישה לכתבים וסירב לאפשר לחוקרי ספרות ואקדמאים לצטט מיצירותיו של ג'ויס. הנכד אף איים לתבוע את ממשלת אירלנד על כך שיזמה ב-2004 הקראה פומבית של ספרו הנודע "יוליסס", לרגל שנת המאה ליום בו מתרחשת עלילתו. בעקבות איומיו של הנכד, בוטל האירוע.

אולם, ב-1 בינואר עברו הזכויות לשימוש בכתביו של ג'ויס, ובכללם גם במכתביו, לנחלת הכלל. זאת על פי חוק בינלאומי הקובע כי 70 שנה לאחר מות יוצר פגה ההגנה על הזכויות של עבודותיו וניתן לבצע בהן כל שימוש ללא תשלום וללא קבלת רשות מבעל העיזבון. אנשי הספרייה הלאומית באירלנד ניצלו את החוק, והחלו לסרוק את הכתבים.

למרות שהחוק לצדם, לא פרסמו אנשי הספרייה בריש גלי כי העלו את הכתבים לרשת, אך אלה היו זמינים באתר הספרייה כבר ב-10 באפריל. הודעה קצרה על זמינות הכתבים הופיעה באתר האינטרנט של הספרייה תחת הכותרת "שינויים מנהלתיים נוספים".

המסמכים זמינים כעת באתר כקובצי PDF באיכות נמוכה, אך הספרייה הבטיחה כי תעלה קבצים דיגיטליים באיכות גבוהה יותר ב-16 ביוני - מדובר בתאריך משמעותי המכונה "בלומסדיי" על ידי מעריציו של ג'ויס, ונקרא על שמו של לאופולד בלום, אחת הדמויות הראשיות ב"יוליסס".

ישנם שלושה קבצים ראשיים, הכוללים את הפרק "קירקי" מתוך יוליסס, טיוטות לספר "פיניגנז וייק" מ-1923, וכן אסופה המכונה "ניירות ג'ויס 2002" - אסופה שרכשה הספרייה בשנת 2002, ובה כתבי יד, מחברות וספרי עבודה של ג'ויס, כפי הנראה מהשנים 1903 עד 1928. אחד מאלה הוא פנקס פשוט ששימש את ג'ויס למטרות שונות: ניהול חשבונות, מאגר של שירים ופסקאות שנתקל בהם בקריאתו ושבו את לבו, רשימות קריאה, מחשבות והרהורים באסתטיקה, הערות על חברים, ולבסוף גם הערות לאוסף הסיפורים "דבלינאים", שראה אור בשנת 1914, ולשרטוט דמותו של סטיבן דדאלוס, גיבור "יוליסס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ