מאהבו של פדריקו גרסיה לורקה נחשף, ושופך אור על מות המשורר

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

זהותו של המאהב שלו כתב המשורר פדריקו גרסיה לורקה שורות מלאות תשוקה בשנת חייו האחרונה הייתה עלומה מאז נרצח המשורר במלחמת האזרחים הספרדית. כעת, יותר מ-70 שנה לאחר מותו התגלה כי מדובר במבקר האמנות והעיתונאי חואן רמירז דה לוקאס.

זמן קצר לפני מותו ב-2010, מסר דה לוקאס לאחותו ארגז ששמר בסוד כל חייו, ובו פריטים המעידים על יחסיו עם גרסיה לורקה. בין הפריטים יומן, ושיר של לורקה שמעולם לא פורסם.

הפריטים שהתגלו מעידים כל כך שזוג הנאהבים תיכנן להימלט יחדיו למקסיקו, אולם דה לוקאס היה צעיר מכדי לעזוב באופן חוקי ללא אישור מהוריו, ולכן נסע לבקש את הסכמתם ימים ספורים לפני שפרצה המלחמה.

כשהתחילה המלחמה נסע גרסיה לורקה לגרנדה להסתתר אצל חברים, אך העיר נפלה בידי הכוחות הפשיסטיים של הגנרל פרנקו. באוגוסט 1936, בגיל 38, הוא נתפס ונורה למוות יחד עם שני לוחמי שוורים אנרכיסטים, ומורה בעל רגל אחת. גופתו מעולם לא נמצאה. אהבתו לדה לוקאס מסבירה מדוע חיכה ולא נסע למקסיקו למרות שהוזהר עוד לפני המלחמה כי מתנקשים מהימין ינסו להרוג אותו.

משפחתו השמרנית של דה לוקאס היתה מזועזעת מרצונו לנסוע עם גרסיה לורקה וסירבה לבקשתו. הם אף איימו כי ישלחו את המשמר האזרחי לתפוס אותו אם ינסה לעזוב.

גרסיה לורקה כתב לאהובו והפציר בו להיות סבלני, והדגיש כי חשוב שלא ינתק את קשריו עם משפחתו. "סמוך עלי תמיד. אני החבר הכי טוב שלך ואני מבקש ממך להיות פוליטי ולא להרשות לעצמך להישטף בזרם הנהר (של הגורל)", כתב המשורר לאהובו.

המכתב היה אחד המסמכים ששמר דה לוקאס, לצד שיר של לורקה שמתאר את משיכתו הנואשת אל "האיש הצעיר, הבלונדיני, מאלבסטה".

"אני אפילו לא יכול להביט בו!", הוא חוזר שוב ושוב בשיר שנכתב ככל הנראה בטיול שערכו השניים לקורדובה. השיר כתוב בכתב יד, על גב קבלה.

תגובות