מיה סלע
מיה סלע
מיה סלע
מיה סלע

יורם קניוק , א.ב. יהושע, חיים באר, עמוס עוז ודויד גרוסמן הם בין 277 סופרים, מתרגמים ועורכים שחתמו על פנייה לשרת התרבות, לימור לבנת, בקריאה לפעול נגד הריכוזיות של שוק הספרים הישראלי. המכתב נשלח לשרה בשעה שהיא מניחה את הצעת החוק להגנת הסופרים והספרות על שולחן ועדת השרים לענייני חקיקה.

הסופרים מבקשים מהשרה להמשיך ולקדם את החוק, אולם רומזים כי השינויים שנעשו בו באחרונה מבטלים את ההגבלות שהטילה גרסתו המקורית של החוק על הרשתות הגדולות "צומת ספרים" ו"סטימצקי", ולכן הוא משרת אותם רק באופן חלקי.

במכתבם טוענים אנשי הספרות כי "מצבו החמור של ענף הספרים, שהוא תוצאה ישירה של הריכוזיות בענף, רק הורע מיום שהונחה לראשונה הצעת החוק על שולחן הכנסת לפני כשנתיים. הלחץ של שתי הרשתות הקמעונאיות על הוצאות הספרים החריף, וחלה פגיעה אנושה בפרנסתנו ובפרנסתן של הוצאות הספרים".

לדבריהם, הפגיעה ביצירה הספרותית היא ממשית "החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל יביא ללא ספק לתפנית חיובית במצב. עם זאת, חיוני להגביל בחוק את 'יכולת הסחיטה' של הרשתות ואת פערי התיווך שלהן, אחרת במקום להיטיב, עלול החוק לגרום נזק נוסף על הנזקים שכבר נגרמו, ולהביא לקריסתן של הוצאות ספרים".

עמוס עוז צילום: אוליבייה פיטוסי

בין החותמים על המכתב גם מנחם פרי, מאיר שלו, רונית מטלון, צרויה שלו, סייד קשוע, אורלי קסטל בלום, נילי מירסקי וחיים גורי.

במקביל חתמו אנשי ספרות על קריאה לרשתות הספרים הגדולות להפסיק למכור ספרים במבצעים "מבזים, מבישים, שמנשלים אותנו מנכסינו", לשון הדרישה. כ-30 אנשי ספרות תובעים מהרשתות את הפסקת המבצעים, בהם גם הסופרים ניר ברעם, יוסי סוכרי, צור שיזף, טל ניצן, דרור בורשטיין, משה רון, אסף גברון, יורם מלצר, משה גלעד, אמיר בן דוד, יונתן יבין ושרון רוטברד.

"ספר לא צריך לעלות 89 שקלים"

"אנחנו דורשים מהוצאות הספרים לקבוע מחירי אמת לספרים ולא מחירים מופקעים רק כדי שיוכלו להשתתף במבצע", כתבו הסופרים. במכתבם הם תובעים מהרשתות להפסיק את המבצעים באופן מיידי ומציינים כי הם לא מוכנים לחכות "עד שיחוקק, אם יחוקק, חוק הספרים, ההולך ומצטמק תחת מכבש של לוביסטים. בלעדינו אין ספרות ואין שירה", כתבו.

מכתבי הסופרים מגיעים כהמשך לתסיסה המורגשת בשבועות האחרונים ברשתות החברתיות. הסופר אלכס אפשטיין פרסם לאחרונה בעמוד הפייסבוק שלו 'קול קורא לעם הספר' שבו הוא מבקש מהציבור לקנות רק בחנויות הפרטיות.

דויד גרוסמןצילום: דניאל בר און

"בצומת ובסטימצקי אוהבים רק כסף", כתב אפשטיין. "הם עושקים את הוצאות הספרים, הם עושקים את הסופרים, הם מוחקים את השירה. אל תקנו ברשתות שמתייחסות לעובדים שלהן כמו לעבדים. אל תקנו ברשתות שבזות לספרי פילוסופיה, שמתעבות ספרי ביקורת, שמשכיחות קלאסיקה. ספרים הם לא עגבניות רקובות. אל תקנו בבתי קברות לספרים", כתב אפשטיין.

במקביל הודיע הסופר צור שיזף כי ביקש מהוצאת עם עובד, שבה מתפרסמים ספריו, כי שום ספר שלו לא ישתתף יותר במבצעים של סטימצקי וצומת ספרים.

מנכ"ל צומת ספרים, אבי שומר, אמר בתגובה לטענות הסופרים: "אנחנו מכבדים את כל הסופרים שירצו לא להימכר במבצע".

מנכ"לית סטימצקי, איריס בראל, אמרה כי "סטימצקי היא הרשת היחידה שתומכת בחוק הספרים. אנחנו חושבים שספר לא צריך לעלות 89 שקלים, ואפשר להוריד את מחירו בצורה דרסטית. יחד עם זאת יש לדאוג לכך שהסופרים ובוודאי סופרי המקור, יוכלו לחיות בכבוד ולהתפרנס מכתיבתם. מדינה ללא ספרות מקור, היא מדינה לקויה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ