מתוך "פרויקט קפריסין"

אחד מסיפורי הספר "אנשים מעדיפים לטבוע בים"

ליאור דיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דיין

לפני יומיים בשעה שמונה בבוקר נכנסה הגברת קאיפאס אל חדר השינה והעירה את בעלה מיכאליס קאיפאס. אם יש דבר שמיכאליס קאיפאס שנא זה שמעירים אותו בבוקר. ואשתו ידעה זאת היטב. אבל היה זה מקרה חריג, לא היתה לה ברירה אחרת. היא נכנסה לחדר בצעדי בלרינה, קירבה את פיה לאוזנו ולחשה: "מיכאליס, אתה מוכרח לקום. שר הביטחון נמצא בסלון והוא אומר שהוא חייב לדבר איתך. אמרתי לו שאסור בשום אופן להעיר אותך, אבל אתה יודע, אחרי הכול, זה שר הביטחון..."

מיכאליס קאיפאס פקח את עיניו, הביט בה בזעם שיכול להתעורר רק במי שסיים שלוש וחצי שעות קודם לכן משמרת לילה בחברת אבטחה של רשת בתי מרקחת גדולה בעיר לרנקה. "על מה את מדברת?!"

"אני אומרת לך ששר הביטחון נמצא בסלון והוא אומר שהוא מוכרח לדבר איתך".

"אם כך, תגידי לו שיביא איתו קערת קורנפלקס וכפית" ­ הוא אמר וכך היא עשתה.

מיכאליס הסתכל מבעד לחלון וראה את לרנקה מתעוררת. תוך שלוש דקות נכנס שר הביטחון עם שני שומרי ראש, וקערת קורנפלקס וכפית בידו. הוא הגיש למיכאליס את קערת הקורנפלקס ומיכאליס הסיר מעליו את השמיכה, התיישב במיטה והתחיל לאכול את הקורנפלקס.

הוא לא לבש דבר פרט לתחתונים לבנים, אבל לשר הביטחון זה לא הפריע, הוא היה יותר מדי טרוד במצב העניינים הנוכחי. הוא התיישב לצדו של מיכאליס על המיטה ושאל אותו בקול נמוך: "אז תגיד לי בבקשה, מאיפה אתה מכיר את עידו הדס?" "את מי?" שאל מיכאליס באדישות והמשיך לדוג את הקורנפלקס. "אתה יודע טוב מאוד על מי אני מדבר".

"לא, האמת היא שאין לי מושג מי זה עידו הדס. בכלל, אני לא מבין למה שיהיה לי מושג מי זה? הוא אדם חשוב או משהו?" אמר מיכאליס, דחף את פרצופו אל תוך קערת הקורנפלקס והחל לשאוב את שאריות החלב בבהמיות.

"אתה יודע טוב מאוד למה, יא חתיכת חזיר בוגדני!" צעק לפתע אחד משומרי הראש של שר הביטחון. הוא נראה נסער במיוחד. "תראה אדון קאיפאס, אני אשאל אותך שוב: מאיפה אתה מכיר את עידו הדס?" אמר שר הביטחון והוסיף, "וחשוב שתדע שאני לא שואל אותך בשמי, אלא בשמה של האומה הקפריסאית כולה!"

מיכאליס קאיפאס הבין שמשהו רציני מתרחש כאן. הוא הניח את קערת הקורנפלקס בצד ואמר לשר הביטחון: "תראה, אני אומר לך את האמת ורק את האמת ­ אין לי מושג על מי אתה מדבר! תאמין לי שכשהאומה הקפריסאית שואלת אותי משהו אני עונה, ובכנות. אני נשבע לך שאין לי מושג מי זה העידו הדס הזה".

"אז מאיפה, אדון קאיפאס, הגיע הדבר הזה?" שר הביטחון החזיק את עיתון הבוקר בידו הימנית ונופף בו. על העיתון היתה מרוחה כותרת ענקית: "פרויקט קפריסין נחשף! המדינה בהלם". קאיפאס לקח את העיתון והחל לקרוא בו. הוא לא האמין. בעיתון נכתב שהוא, מיכאליס קאיפאס, התראיין לעיתון ישראלי והדליף את סודו הגדול ביותר של האי קפריסין. "אני לא קשור לזה!" צעק מיכאליס אחוז בהלה. "אין לי מושג מה זה השטויות האלו שכתובות פה. אין לי קשר לזה! בחיים שלי לא דיברתי עם שום עיתונאי ישראלי. בחיים לא אמרתי דברים כאלה לאף אחד ­ ישראלי או קפריסאי או הונגרי ­ ובכלל, מאיפה לי לדעת דברים כאלה? אני בסך הכל מאבטח בבית מרקחת שעובד במשמרות של שמונה שעות בלילה. אני הקפריסאי הקטן. אני המודל של הקפריסאי הקטן מלרנקה..." אולם לפני שמיכאליס הספיק לסיים את דבריו, קפצו עליו שני שומרי ראשו של שר הביטחון, אחזו בידיו בחוזקה וגררו אותו אל עבר מכונית השר שחיכתה מחוץ לביתו.

אשתו של מיכאליס היתה בהלם מוחלט מהנעשה בביתה, וניסתה לברר מדוע גוררים כך את בעלה אל מחוץ לביתו, אך איש לא סיפק לה תשובות. היא נכנסה לחדר השינה הריק, הרימה מהרצפה את העיתון שבו ניפנף שר החוץ קודם לכן, החלה לקרוא בו ולא יכלה להאמין למה שראו עיניה. אבל אחרי ההלם הראשוני, חשבה לעצמה שכל הבלגן הזה דווקא יכול להועיל למערכת היחסים שלהם. ראשית, סביר להניח שבעלה הולך להיות עצור לזמן ממושך עקב הפרשה המשונה הזאת, וזה יכול להיות דבר די חיובי, חשבה, אולי המרחק יגרום לו להתגעגע אלי סוף-סוף.

היא חשבה על כך הרבה לאחרונה, על כך שכבר המון זמן מיכאליס לא מתגעגע אליה, לפחות לא כמו שהיה מתגעגע אליה פעם. לפני שבוע היא אפילו אמרה לאחת מחברותיה שלדעתה זה יכול להועיל למערכת היחסים שלהם אם היא תיעלם לכמה שבועות. "כבר הרבה זמן בא לי להיחטף על ידי גורמים קיצוניים או משהו כזה ולגרום למיכאליס התקף לב", הסבירה. עד כמה שהיה לה קשה להודות בכך, בלבה היא ידעה שמערכת היחסים שלה עם מיכאליס הופכת מיום ליום למערכת יחסים משעממת ואפרורית. היא שמעה את זה בטון האדיש שלו כשהיה אומר לה שהיא לא שמנה (אחרי שהיתה מתלוננת בפניו, בפעם המיליון, שהיא חייבת לרזות ושהיא לא יכולה להביט בעצמה בראי); היא ראתה את זה באופן שבו הביט בה כשהיתה מודדת בגדים; היא חשה זאת כשהיה מנשק אותה; ובכך שהפסיק להגיד לה שהיא אהבת חייו. היא לא חשבה שהוא לא אוהב אותה יותר ­ היא ידעה שהוא עדיין אוהב אותה, אבל לא אוהב אותה מספיק. לא כפי שאהב אותה לפני חמש שנים, כשרק הכירו. זה נכון שגם היא לא אהבה אותו כמו שאהבה אותו לפני חמש שנים ­ אבל זה כבר עניין אחר.

עכשיו פיתחה תיאוריה, שאם מיכאליס יבלה זמן מה הרחק ממנה בבית המעצר, הדבר ודאי יגרום לו להתגעגע אליה ולהבין שוב שהיא האשה של חייו. מקום כמו בית מעצר הוא המקום המושלם בשביל לקבל פרספקטיבה נכונה על הנעשה בחייך, חשבה לעצמה והחלה לדמיין את העתיד. היא תגיע בכל יום לבית המעצר, תביא לו אוכל, סיגריות ותשחצים. היא תהיה שם בשבילו, תקשיב לו, תנחם אותו, תגיד לו שלא משנה מה יקרה היא כאן לצדו והיא תמיד אוהבת אותו, ואז הוא יפתח את עיניו כאילו ראה את אסטרואיד יום הדין צונח מהשמים היישר אליו, ויאמר לה "אני אוהב אותך" בדרמטיות כזו כפי שנהג לומר לה פעם, כשהיא היתה פחות "קבועה" בחייו. והיא תרגיש שוב שמצאה את הגבר הנכון, זה שאוהב אותה מכאן ועד להודעה חדשה, זה שיתאבד אם היא תעזוב אותו.

לרגע לא עלה בדעתה שאולי מיכאליס שלה כן הדליף את הסודות לעיתונאי הישראלי, כפי שנכתב בעיתון. לרגע גם לא חשה עצבות על כך שהגבר שלה הוא האיש, שעל פי הפרסומים בעיתון, עומד מאחורי הפרשה החמורה, המדאיגה, המסוכנת וההרסנית ביותר בהיסטוריה של קפריסין. פתאום צילצל הטלפון. המתקשר היה כתב של רשת החדשות המרכזית של קפריסין. היא לא ענתה. היתה לה הרגשה שעדיף לה לא לענות. וחוץ מזה, אם זה כל כך חשוב, תמיד אפשר להשאיר הודעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ