סופרים נגד הרשתות |

דורשים להוציא ספריהם מהמבצעים

מחאה נוספת על מצב ענף הספרים: עמוס עוז, דויד גרוסמן ושמונה סופרים נוספים החליטו על הצעד משום ש"אינם יכולים עוד להשתתף בביזיון הספרות"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

בעקבות הסערות האחרונות בענף הספרים ועיכובו של חוק הספרים: עשרה מבכירי הסופרים בארץ דורשים מהוצאות הספרים שלהם להוציא לאלתר את ספריהם ממבצעי השיווק של רשתות "סטימצקי" ו"צומת ספרים". הסופרים הם עמוס עוז, דויד גרוסמן, חיים באר, רונית מטלון, אלי עמיר, יורם קניוק אורלי קסטל-בלום, יהודית קציר, מאיר שלו וצרויה שלו.

"איננו יכולים עוד להשתתף בביזיון הנמשך של יצירתנו ושל הספרות בישראל בכלל", כתבו הסופרים. הם קראו לראש הממשלה להתערב מיד בנעשה בענף ולקדם את חקיקת "החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל", שיובא בקרוב לשולחן ועדת השרים לחקיקה על ידי שרת התרבות והספורט, לימור לבנת. לפני כשבועיים חתמו 277 סופרים, מתרגמים ועורכים על עצומה שהופנתה ללבנת בקריאה לפעול נגד הריכוזיות של שוק הספרים הישראלי.

התחרות בין הרשתות צברה תאוצה לקראת שבוע הספר, ובתחילת השבוע הודיעה סטימצקי על מבצע שמציע ארבעה ספרים ב-99 שקלים. זוהי תגובתה של הרשת למבצע של המתחרה צומת ספרים, שמציעה שלושה ספרים ב-99 שקלים. צעד מחאה נוסף הגיע אתמול מכיוונה של הוצאת "הספרייה החדשה", שהודיעה כי מעתה תפסיק לקבל כתבי יד של סופרים חדשים במחאה על המצב הבלתי נסבל של שוק הספרים, כהגדרתם. בהודעה שפורסמה באתר ההוצאה בסוף השבוע נכתב כי "נמשיך להוציא תרגומים וכן ספרי מקור של סופרים שספריהם יצאו אצלנו בעבר, אך כל עוד ינהג שוק הספרים כמנהגו לא נמשיך לחפש קולות חדשים".

אם יאושר, חוק הספרים יקבע מחירו של ספר לצרכן לא ישתנה במשך 18 חודשים מתאריך הוצאתו לאור. כמו כן, בתקופה זו יקבלו הסופרים תמלוגים בשיעור של 8% עבור 6,000 העותקים הראשונים, ותמלוגים בשיעור 10% עבור כל עותק נוסף. טיוטת החוק קובעת גם כי מבצעי הנחות על ספרים חדשים יוגבלו לשבוע הספר ולתקופות החגים. בנוסף, ייאסר על חנויות הספרים לתגמל את המוכרים על מכירת ספרים, וכן ייאסר עליהן לתת עדיפות למו"ל מסוים בהקצאת שטחי תצוגה.

בהתאחדות הוצאות הספרים בירכו היום על יוזמת הסופרים וקראו לרשתות סטימצקי וצומת ספרים לחדול לאלתר מהמבצעים האגרסיביים שהורסים, לדבריהם, את היצירה הספרותית בישראל. מההתאחדות נמסר כי הם מצפים שוועדת השרים לחקיקה תאשר בהקדם את השלמת החקיקה  של "הצעת החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ