נתניהו הודיע על תמיכה בחוק להגנת הסופרים

"כעם הספר אנו מחוייבים לשמירה על פרנסת הסופרים שיוצרים את אוצרות התרבות", אמר נתניהו. החוק יועלה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה ביום א'

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

ראש הממשלה בנימין נתניהו תומך בחוק להגנת הסופרים והספרות – כך הודיע היום (חמישי) לאחר התייעצות עם שרת התרבות והספורט לימור לבנת ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל. לבנת תעלה ביום ראשון את החוק להצבעה בוועדת השרים לחקיקה.

"כעם הספר אנו מחוייבים לשמירה על פרנסתם של הסופרים אשר יוצרים את אוצרות התרבות שלנו", אמר נתניהו. הוא הוסיף כי "חוק הסופרים יוצר את האיזון הנכון בין השאיפה שספרים לא יהיו מוצר יוקרה לבין הצורך להגן על היוצרים ועל היצירה".

חוק הספרים יקבע כי מחירו של ספר לצרכן לא ישתנה במשך 18 חודשים מתאריך הוצאתו לאור. כמו כן, בתקופה זו יקבלו הסופרים תמלוגים בשיעור של 8% עבור 6,000 העותקים הראשונים, ותמלוגים בשיעור 10% עבור כל עותק נוסף. טיוטת החוק קובעת גם כי מבצעי הנחות על ספרים חדשים יוגבלו לשבוע הספר ולתקופות החגים. בנוסף, ייאסר על חנויות הספרים לתגמל את המוכרים על מכירת ספרים, וכן ייאסר עליהן לתת עדיפות למו"ל מסוים בהקצאת שטחי תצוגה.

לבנת עם מנחם פריצילום: דניאל בר און

במחאה על ההתמהמהות באישור החוק, המכונה גם "חוק הסופרים", ועל המצב בשוק הספרים הודיעו השבוע עשרה מבכירי הסופרים בארץ כי הם דורשים להוציא את ספריהם ממבצעי השיווק האגרסיביים של רשתות סטימצקי וצומת ספרים. "איננו יכולים עוד להשתתף בביזיון הנמשך של יצירתנו ושל הספרות בישראל בכלל", כתבו, וקראו לראש הממשלה להתערב מיד בנעשה בענף ולקדם את חקיקת החוק. לפני כשבועיים חתמו 277 סופרים, מתרגמים ועורכים על עצומה שהופנתה ללבנת בקריאה לפעול נגד הריכוזיות של שוק הספרים הישראלי.

התחרות בין הרשתות צברה תאוצה לקראת שבוע הספר, ובתחילת השבוע הודיעה סטימצקי על מבצע שמציע ארבעה ספרים ב-99 שקלים. זוהי תגובתה של הרשת למבצע של המתחרה צומת ספרים, שמציעה שלושה ספרים ב-99 שקלים. צעד מחאה נוסף הגיע אתמול מכיוונה של הוצאת "הספרייה החדשה", שהודיעה כי מעתה תפסיק לקבל כתבי יד של סופרים חדשים במחאה על המצב הבלתי נסבל של שוק הספרים, כהגדרתם. בהודעה שפורסמה באתר ההוצאה בסוף השבוע נכתב כי "נמשיך להוציא תרגומים וכן ספרי מקור של סופרים שספריהם יצאו אצלנו בעבר, אך כל עוד ינהג שוק הספרים כמנהגו לא נמשיך לחפש קולות חדשים".

לבנת אמרה היום כי החוק נועד בראש ובראשונה להבטיח שהציבור יוכל ליהנות מספרות ישראלית עברית איכותית. "זכות זו תמומש רק אם סופרים ומשוררים בישראל יקבלו גמול הולם וראוי תמורת יצירתם", הוסיפה. במקביל לחוק תגיש לבנת לממשלה ביום ראשון גם הצעת החלטה לקידום הספרות העברית באמצעות אירועי ספרות ושירה לקהל הרחב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ