המגמה הספרותית: יותר השאלות בספריות העירונית

סדרת ספרי "הארי פוטר" נמצאת בראש רשימת ההשאלות. וגם: סדרת שירה חדשה בהוצאת פרדס, אירועים לכבוד דוד אבידן ועוד

גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלריה

מעשה קסמים

לכבוד שבוע הספר בדקו עיריית תל אביב-יפו ועיריית ירושלים את נתוני הקריאה בספריותיהן. על פי הנתונים, בירושלים חלה בשנה האחרונה עלייה של 20% במספר המבקרים בספריות העירוניות, ובתל אביב חלה בחמש השנים האחרונות עלייה של 65% במספר ההשאלות שאפשר לייחס לחוק הספריות מ‑2007 ולפיו בוטלו דמי המינוי לספריות.

בעיריות בדקו גם את מספר ההשאלות לאדם והכריזו על שיאני הקריאה. בירושלים הוענק תואר אלופת הקריאה לטל צברי, תלמידת כיתה ג' משכונת רמות בעיר, ששאלה בשנה אחת 565 ספרים. בתל אביב שיאן הקריאה בקטגוריית הילדים הוא אושר עידן ינקוביץ בן העשר, ששאל בשנה אחת 377 ספרים, ובקטגוריית המבוגרים שיאנית הקריאה היא אורה כהן, ששאלה בשנה האחרונה 316 ספרים. כהן היא גם שיאנית הקריאה מאז תחילת מחשוב ההשאלה ב‑1995, עם 3,457 שאילות של ספרים שונים הרשומות על שמה.

במקומות הראשונים ברשימת הספרים הנקראים ביותר בתל אביב מאז תחילת מחשוב ההשאלה מדורגים "הארי פוטר וחדר הסודות" ו"הארי פוטר ואבן החכמים" מאת ג'יי קיי רולינג. במקום השלישי מדורג ספרו של רם אורן, "אדם וחוה". עם זאת, בתל אביב נרשם השנה גם המספר הקטן ביותר בחמש השנים האחרונות של פריטים חדשים שנוספו לספריות: 34,898 ספרים וקלטות, כ‑6,000 פריטים פחות מאשר ב‑2008.

עידו בלאס

סדרת שירה חדשה בהוצאת פרדס

המשורר והעורך אמיר אור החל לערוך סדרת שירה חדשה בהוצאת פרדס. הסדרה, "כתוב", מתמקדת בשירה צעירה, ונפתחה לאחרונה עם הספר "הפסקה", ספר ביכורים של מעיין לוי בן סטון, בוגרת בית הספר לשירה הליקון, שניהל אור עד פרישתו לפני כשנה. ספרי הסדרה ייצאו גם כספרי שמע שיועלו באתר http://books.icast.co.il.

"הרעיון הוא לשים דגש על קולות חדשים באופן מאוד מוקפד, שיהיה גם איכותי וגם חי ובועט ומבטא את רוח הזמן", אמר אור. בעתיד עומדים לצאת שני ספרים נוספים, אבל אור אומר כי "זה לא סרט נע או פס ייצור. התכנון הוא מאוד אינטימי וקטן. אנשים רוצים שיערכו אותם באופן ראוי, ורוב הסדרות כיום לא שמות דגש על העריכה. מבחינתי זו הרפתקה".

עידו בלאס

קוטזי וגורדימר בעד חופש הביטוי בדרא"פ

הסופרים הדרום אפריקאים זוכי פרס נובל, ג'-מ קוטזי ונדין גורדימר, יוצאים נגד הצעת חוק חדשה במדינתם שאמורה לצמצם את חופש הביטוי. על פי ההצעה, עונשים כבדים של עד 25 שנות מאסר צפויים לעיתונאים שיפרסמו או ידליפו סודות מדינה. זו עתידה להיות החקיקה הראשונה שמגבילה את הדמוקרטיה הדרום-אפריקאית מאז תום שלטון האפרטהייד ב‑1994.

קוטזי, שזכה בפרס נובל ב‑2003, מתגורר בשנים האחרונות באוסטרליה. בראיון ל"גרדיאן" אמר כי החוק החדש עלול לפגוע בתחקירים עיתונאיים ולערער את הדמוקרטיה במדינה. ונדמה כי "תומכיו נסחפו אחרי חומת הסודיות שנבנתה בעולם המערבי מאז 2001". גורדימר, שזכתה בפרס נובל ב‑1991 ושלושה מספריה הוחרמו בתקופת האפרטהייד, קוראת למנהיגי העולם להתערב בנעשה במדינה ולעצור את החקיקה במדינה שהעיתונות בה היא החופשית ביותר ביבשת אפריקה. "בזמן האפרטהייד נלחמתי נגדו בכל דרך אפשרית", אמרה. "כעת נראה כי הוא חוזר תחת שלטון אחר".

איתמר זהר

אירועים לסופרים בערי מגוריהם

משרד התרבות והספורט ומרכז הספר והספריות יקיימו החודש ערבי הצדעה לסופרים בערי מגוריהם כחלק מפרויקט "סופר בעירו". בחולון יתקיים הערב ב‑20:00 אירוע מחווה לשלומית כהן אסיף. בהמשך החודש יתקיימו בין השאר אירועים ברחובות לדן אלמגור, בקיבוץ רביבים ליונת ואלכסנדר סנד, ובניצנה לאריה לובה אליאב. האירועים, שיתקיימו בספריות ציבוריות, יכללו הקראות, קטעי מוסיקה, קטעי אמנות ומפגש עם אנשי ספרות ויוצרים, בהם נורית זרחי, דניאל סולומון, דורית רביניאן ופרופ' עוזי שביט

עידו בלאס

אירועים לכבוד דוד אבידן

הכרך הרביעי והאחרון באסופת "כל השירים" של דוד אבידן ראה אור באחרונה בהוצאת הקיבוץ המאוחד ומוסד ביאליק. לספר מצורף תקליטור-שמע ובו שני אלבומים נדירים של אבידן הקורא משיריו: "דוד אבידן מגיש דוד אבידן" (מ‑1962) ו"דוד אבידן בעברית ובאנגלית" (מ‑1994).

לציון צאת הכרך הרביעי יתקיים ביום חמישי ב‑19:30 בבית ביאליק בתל אביב ערב בהשתתפות רונית אלקבץ, זלי גורביץ, אפרת מישורי, רוני סומק, רועי צ'יקי ארד, אהרן שבתאי, ענת ויסמן, מיקי ורשביאק והמשורר נתן זך. את האירוע, בהנחיית רועי גרינוולד, ילוו יוסי מר חיים ורינת עמנואל בלחנים לשירי אבידן.

במוזיאון הנגב לאמנות בבאר שבע יתקיים ב-19 ביוני בשעה 19:00 האירוע "צורות צרורות" שיתמקד בדמותו של אבידן וברוח האוונגרד הישראלי של שנות ה‑60 דרך התערוכה "צבע מקומי" המוצגת כעת במוזיאון. בתערוכה מוצג בין השאר ציור של רפי לביא הרומז על עימות ממשי או מדומיין בין אבידן לנתן אלתרמן. ענת ויסמן תשוחח על המשורר ותקרא משיריו.

פרס פולונסקי ליובל נח הררי

פרס פולונסקי ליצירתיות ולמקוריות במדעי הרוח לשנת 2012 יוענק לד"ר יובל נח הררי מהחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית על ספרו רב המכר "קיצור תולדות האנושות". הספר, שראה אור ב‑2011 בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן, סוקר את כל ההיסטוריה האנושית, משורשיה האבולוציוניים ועד פסגת ההישגים האנושיים.

לצדו תקבל פרס גם פרופ' רות הכהן מהחוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית על ספרה "עלילת הרעש נגד היהודים", שיצא לאור באנגלית ב‑2011 בהוצאת אוניברסיטת ייל. הספר חוקר את הקטגוריזציה ההיסטורית של היהודי כמפיק רעש בעולם נוצרי שנתפש כנשלט על ידי צלילים הרמוניים.

עידו בלאס

תערוכה חדשה, שתימשך עד 22 בחודש ב"גלריה האחרת" במכללת תלפיות בחולון מוצגים דיוקנאות של סופרים כמו ש"י עגנון, חיים גורי, לאה גולדברג, עמוס עוז, יהודה עמיחי ואחרים. את הדיוקנאות המוצגים בתערוכה, "סופר-דיוקן", יצרה יעל-שחר שריד. את התערוכה אצר אבנר בר חמא.

בבית ביאליק בתל אביב התקיים ביום חמישי שעבר אירוע לכבוד הסופר אהרן אפלפלד, לציון יום הולדתו ה‑80, במלאות 80 שנים לספרו הראשון, ולרגל צאת ספרו החדש "עד חוד הצער" בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן. את הערב, שלווה בנגינתם של שלישיית כלי מיתר, הנחתה קרן קוך, ובמרכזו עמדה שיחה בין אפלפלד לבין הקהל.

צו קריאה

ספרה של שרי שביט, "הכל זריז", שראה אור בהוצאת אחוזת בית, יושק מחר ב‑19:30 ברדיו E.P.G.B(שד"ל 7) בתל אביב. עורכת הספר שרי גוטמן והסופרת דורית רביניאן ידברו על כתיבתה של שביט. השחקנית נלי תגר תקרא מתוך הספר.

בחנות "תולעת ספרים" בכיכור רבין בתל אביב יתקיים ביום רביעי ב‑20:00 ערב לכבוד ספר השירים של המשוררת עפרה קליגר, "מלים מתוך שטח הפקר של געגוע", שרואה אור בימים אלה בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

במכללה האקדמית כנרת יתקיים ביום חמישי כנס על שירתה של המשוררת רחל. בכנס ישתתפו פרופ' צבי לוז, ד"ר מימי חסקין, פרופ' עוזי שביט, מוקי צור וד"ר אורי מילשטיין. כמו כן, תתארח פרופ' זיוה שמיר, שבאחרונה ראה אור ספרה "רקפת ­ ענווה וגאווה בשירת רחל". אחר כך יתקיים מופע משירי רחל.

בגלרייה "החללית" (הירקון 70) בתל אביב יתקיים ביום ראשון הבא ב‑20:00 ערב לכבוד ספרה של אורנה עקאד, "ואדי מילח", שראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד. בהשתתפות עורכת הספר דפנה שחורי, פרופ' גדי אלגזי ועוד.

ציטוט

"הדמות הראשית היא לא תמיד הדמות החשובה ביותר", ג'ון אירווינג ל"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ