חוק הסופרים אושר בוועדת השרים לחקיקה

לאחר ההצבעה אמרה לבנת, שגיבשה את הצעת החוק: "המצב בלתי נסבל וגורם לזילות הספרים, שמחירם היום נמוך ממחיר ההדפסה שלהם"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

ועדת השרים לחקיקה אישרה לפני זמן קצר (ראשון) את הצעת החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל שגובשה על ידי שרת התרבות והספורט לימור לבנת. הצעת החוק עברה ברוב של 13 שרים מול 3 מתנגדים: מיקי איתן, יעקב מרגי, ומשולם נהרי. בשבוע שעבר הודיע נתניהו על תמיכתו בהצעת החוק.

חוק הספרים קובע כי מחירו של ספר לצרכן לא ישתנה במשך 18 חודשים מתאריך הוצאתו לאור. כמו כן, בתקופה זו יקבלו הסופרים תמלוגים בשיעור של 8% עבור 6,000 העותקים הראשונים, ותמלוגים בשיעור 10% עבור כל עותק נוסף. טיוטת החוק קובעת גם כי מבצעי הנחות על ספרים חדשים יוגבלו לשבוע הספר ולתקופות החגים. בנוסף, ייאסר על חנויות הספרים לתגמל את המוכרים על מכירת ספרים, וכן ייאסר עליהן לתת עדיפות למו"ל מסוים בהקצאת שטחי תצוגה.

לאחר ההצבעה אמרה לבנת כי "זכות הציבור הישראלי להמשיך ליהנות מספרות ישראלית עברית תמומש רק אם סופרים ומשוררים בישראל יקבלו גמול הולם וראוי תמורת יצירתם". היא הוסיפה כי "המצב בלתי נסבל וגורם לזילות של הספרים, שמחירם היום נמוך ממחיר ההדפסה שלהם".

לבנת בשבוע הספרצילום: דניאל בר און

שר התמ"ת, שלום שמחון, שתמך בוועדת השרים בהצעת החוק, אמר כי מדובר בהחלטה ערכית, וכי לא תמיד נושא התחרות מקדש כל החלטה. במקביל לתמיכתו אמר שמחון כי ימליץ בפני הממונה על ההגבלים העסקיים לבחון ברצינות מהלך של ביטול השותפות בין צומת ספרים לבין לבין הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר ואת השלכותיה על שוק הספרים. כמו כן הוא ביקש לבחון האם ביטול כזה יקרב את האיזון שהופר בין כל הגורמים המעורבים ביצירה ובקידום הספרות העברית. "זו לא בושה לחזור בך מהחלטה שהתקבלה אם נוכחת לדעת כי היא פגעה", אמר שמחון.

שמחון הציג לשרים חוות דעת שהוכנה לבקשתו על ידי מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת. לפיה, בשנים האחרונות "לא חל גידול במספר הכותרים שיצאו לאור בישראל בהוצאות מסחריות שהוא המדד הרלוונטי להצעת החוק. כמו כן, לא חל גידול במספר הכותרים החדשים שהתפרסמו". עוד עולה כי הנתח של הרשתות הקמעוניות הפועלות בשוק עלה על חשבון החנויות הפרטיות והקטנות יותר, תוך שהן נעלמו כמעט כליל. לדברי שמחון, ניתוח הנתונים מלמד כי "דווקא האוכלוסיות המבוססות יותר קנו וקראו יותר ספרים בשנים האחרונות, ואילו אוכלוסיות החלשות קנו פחות וגם ככל הנראה קראו פחות ספרים מבעבר".

מוקדם יותר הבוקר נפגשו נתניהו ולבנת עם שלושה סופרים - חגי ליניק, צרויה שלו ורם אורן - כדי לדון בחוק הסופרים. לדברי אורן, "כולם היו תמימי דעים שהחוק צריך לעבור. זאת התפתחות גדולה".

מחאת הסופרים

במחאה על ההתמהמהות באישור החוק, המכונה גם "חוק הסופרים", ועל המצב בשוק הספרים הודיעו בשבוע שעבר עשרה מבכירי הסופרים בארץ כי הם דורשים להוציא את ספריהם ממבצעי השיווק האגרסיביים של רשתות סטימצקי וצומת ספרים. "איננו יכולים עוד להשתתף בביזיון הנמשך של יצירתנו ושל הספרות בישראל בכלל", כתבו, וקראו לראש הממשלה להתערב מיד בנעשה בענף ולקדם את חקיקת החוק. לפני כשלושה שבועות חתמו 277 סופרים, מתרגמים ועורכים על עצומה שהופנתה ללבנת בקריאה לפעול נגד הריכוזיות של שוק הספרים הישראלי.

צעד מחאה נוסף הגיע אתמול מכיוונה של הוצאת "הספרייה החדשה", שהודיעה כי מעתה תפסיק לקבל כתבי יד של סופרים חדשים במחאה על המצב הבלתי נסבל של שוק הספרים, כהגדרתם. בהודעה שפורסמה באתר ההוצאה נכתב כי "נמשיך להוציא תרגומים וכן ספרי מקור של סופרים שספריהם יצאו אצלנו בעבר, אך כל עוד ינהג שוק הספרים כמנהגו לא נמשיך לחפש קולות חדשים".

מחאת הסופרים הגיעה על רקע העלאת התחרות בין הרשתות לקראת שבוע הספר. לפני שבוע הודיעה סטימצקי על מבצע שמציע ארבעה ספרים ב-99 שקלים. זו היתה תגובתה של הרשת למבצע של המתחרה צומת ספרים, שמציעה שלושה ספרים ב-99 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ