האם צומת ספרים פועלת בניגוד להגבל?

עו"ד דוד שטרום, שקבע את ההגבל העסקי על הרשת, טוען שתצוגת הספרים בחנויות הרשת צריכה להתאים לזו של החנויות הפרטיות

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

עו"ד דרור שטרום, שכיהן בעבר כממונה על ההגבלים העסקיים, אומר כי התפלגות נתח הספרים ברשתות לא יכולה להיות שונה באופן מהותי מזו המקובלת בשאר החנויות. דבריו של שטרום מגיעים בהמשך לדבריו של פרופ' מנחם פרי שפורסמו בשבוע שעבר ב"הארץ" לפיהם 70% משטח התצוגה בחנויות רשת צומת ספרים שמור לספרי ההוצאות של הבעלים (כנרת-זמורה ומודן), וכי 2,500 ספרים מתוך 3,700 הספרים במבצע שייכים לבעלים.

פרי, ממובילי המאבק נגד אחיזת הרשתות הגדולות בשוק הספרים, ציטט את ההגבל שקבע שטרום ב-2005, כשקמה צומת ספרים, לפיו "צומת לא תתחייב כלפי מי מבעלי המניות בה כל התחייבות ביחס לנתח שטח התצוגה או שטח המדף שיוקצה להוצאות הספרים המוחזקות על ידי מי מהם, ולא תהיה צד להסדר של קביעת נתח כאמור".

בשיחה עם "הארץ" מעיד שטרום על כוונותיו אז: "העמדה שלי היא בדיוק העמדה שעולה מהתנאי והיא מאוד פשוטה. התנאי עוצר על שני דברים: האחד הוא קיומה של התחייבות והשני על קיומו של הסדר, ולא בהכרח מדובר באותו דבר. התנאי נועד לאסור על שתי צורות שונות של התנהלות. העמדה לפיה אין הסכם כתוב - והתנאי נועד לאסור רק על הסכם כתוב - היא עמדה שאני מתקשה להאמין שמישהו בתחום ההגבלים העסקיים באמת חושב שזאת היתה הכוונה". אומר שטרום, המשמש כיום כמנהל המכון הישראלי לתכנון כלכלי.

פרופ' דיויד גילה, המכהן כיום כממונה על ההגבלים העסקיים, כתב עוד בטרם נכנס לתפקידו כי "טבעי שחנות הנמצאת בשליטה ובבעלות של מו"ל תקצה את רוב שטחיה למו"ל ששולט בה". בתגובה לכך אומר שטרום כי "התנאים לפעמים באים למנוע את מה שטבעי". עם זאת הבהיר כי "אין לי הכרות מעמיקה עם לקסיקון ההתבטאויות בנושא הזה. אני רק יודע למה התנאי נועד".

לגבי הנתונים שהציג פרי, לפיהם בחנויות צומת ספרים מציגים בעיקר את ספרי הבעלים הדגיש שטרום כי התנאי שקבע "בא ואומר שהתפלגות נתח הספרים במקומות שונים ברשת לא יכולה להיות שונה באופן מהותי מההתפלגות המקובלת בשאר החנויות. אם זמורה ביתן מודן הם הוצאה כל כך מוצלחת ואנחנו נמצא את ההתפלגות הזאת גם בחנויות אחרות אז בסדר. אם לעומת זאת יימצא שבחנויות ניטרליות, למשל בחנויות הפרטיות, הם מופיעים נניח ב-30% ובחנויות של צומת ספרים ב-70% זה אומר דרשני, ועל פניו מנוגד לכלל. אני מתפלא שצריך להגיד את זה. הדברים נאמרו בצורה כל כך פשוטה".

דבריו של שטרום תומכים בדברים שאמר בשבוע שעבר שר התמ"ת שלום שמחון, לפיהם ימליץ לממונה על ההגבלים העסקיים לבחון ברצינות מהלך של ביטול השותפות בין צומת ספרים לבין הוצאת כנרת-זמורה-ביתן, לאור השלכותיה על שוק הספרים. "זו לא בושה לחזור בך מהחלטה שהתקבלה אם נוכחת לדעת כי היא פגעה", אמר שמחון.

מהוצאת כנרת-זמורה-ביתן והממונה על ההגבלים העסקיים, ד"ר דיויד גילה, ביקשו שלא להגיב על הדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ